پوسیدگی ریشه کاکتوس

علائم پوسیدگی ریشه کاکتوس
راه تشخیص و پوسیدگی ریشه کاکتوس: بررسی هر روز گیاه بهترین روش شناسایی پوسیدگی ریشه است. اول از همه باید شرایط و نیاز آبی گیاه را بدانیم، مثلاً اگر ما همیشه کاکتوس را پنج روز یک‌بار آب می دهیم و خاک در این مدت خشک میشود در فواصل آبیاری اگر متوجه شویم  پنج روز از آبیاری گذشته ولی سطح خاک هنوز خیس است، یک هشدار برای عمل نکردن ریشه جهت جذب آب است، این اولین نشانه بیماری ویا گرفتگی زهکش است و معمولاً با پوسیدگی ریشه ویا قارچی شدن ریشه همراه است.

بعد از بروز اولین علامت (مرطوب بودن خاک با توجه به فرا رسیدن زمان آبیاری) کم کم گیاه نشانه‌های دیگری بروز می‌دهد در حملات قارچی روی بدنه گیاه لکه‌های سفید پیدا میشود که در بعضی از قسمت‌های گیاه هم علامت زنگ زدگی پدیدار میشود، در این حالت بیماری  از ریشه به بدنه گل سرایت می‌کند، در این شرایط گیاه  ریشه‌های کوچک را از دست می دهد به گونه‌ای که راحت از خاک  بیرون می اید، ریشه‌ها در این حالت اغلب به صورت سیاه هستند.

پوسیدگی ریشه کاکتوس

پوسیدگی ریشه هاورتیا
پوسیدگی ریشه هاورتیا

درمان پوسیدگی ریشه کاکتوس :
اول از همه کاکتوس را از خاک در بیاورید و  ریشه‌های پوسیده را جدا کنید با دست و ریشه‌های سالم را نگه دارید.

برای درمان از یک قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید.
حدود یک، الی یک و نیم گرم قارچکش را در یک ونیم لیتر آب مانده در محیط بدون املاح یا آب جوشیده سرد شده حل کنید، ریشه هارا داخل محلول قارچکش بگذارید و چند ثانیه نگه دارید گیاه را از محلول خارج کنیدو تمام ریشه‌های پوسیده را جدا کنید.

محل ریشه‌ها را با محلول بشورید مراقب ریشه‌های سالم باشیم دوباره گیاه را در محلول فرو کنید و بیرون بیاورید.
گیاه را در جایی نگهداری کنید که نور مستقیم آفتاب به آن نتابد، چهار روز در همین حالت بماند (البته به اندازه گیاه بستگی دارد) بعد از چهار روز  داخل  خاک مخصوص کاکتوس که خاکی با زهکشی مناسب باشد بکارید و حدود یک هفته آبیاری نکنید، سپس شروع به آبیاری کنید.
بمرور زمان کنار بقیه گیاهان انتقال دهید تا از نور آفتاب بهرمند شود.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

241 دیدگاه برای “پوسیدگی ریشه کاکتوس

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، لینکهایی که فرستادید مشکل دارند لینک مستقیم رو کپی وارسال بفرمایید وشرایط نگهداری از گیاه رو هم بفرمایید.

    • کارشناس 1 گفته:

     متاسفانه شرایط نگهداری خوبی نداشتند احتمالا ریشه پوسیده شده بهتر هست از خاک خارج کنید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید سمت راستی درحال رشد هست ولی بشدت کمبود نور داره یک هفته بعد از کاشت مجدد میتونید به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. اگر تنه نرم وابکی شده متاسفانه کاری نمیشه کرد.

     • کریمی گفته:

      ببخشید فقط یه سوال دیگه اینکه بررسی کردم ریشه سمت راستی سالمه باید چیکارش کنم الان ؟

      • کارشناس 1 گفته:

       مجدد بکارید وبمدت یک هفته درمحیط سایه نگهداری کنید وابیاری نکنید، یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 1. piadehkoohsar گفته:

  سلام آستروفیتوم من زرد شده و کمی شل شده
  آب طبق اصول دادم و روی پشت بام روی نایلون شید ۶۰ درصد کشیده بودم و هوا هم رد و بدل میشد
  ولی نمیدونم چرا فقط این آستروفیتوم اینطوری شده

  https://s6.uupload.ir/files/۲۰۲۲۰۵۱۵_۱۵۳۲۲۶_exw4.jpg

  اینم از نمایی دیگه

  https://s6.uupload.ir/files/۲۰۲۲۰۵۱۵_۱۵۰۱۱۸_۰yq.jpg

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، متاسفانه گیاه از بین رفته وکاری نمیشه کرد ،احتمالش هست که ابیاری زیاد بوده یا خاکش نامناسب بوده ویا زهکش گلدان گرفته شده.

 2. سارا گفته:

  ممنون بعد دو هفته نیازه باز از خاک درش بیارم و چک کنم؟ چون الان حدود یک ماه هست که اینطوریه و اصلا ریشه نزده اما خراب هم نشده

  • کارشناس 1 گفته:

   نه نیازی نیست، این زمان در خواب بوده که ریشه نزده هوا که گرم بشه ریشه میزنه ورشد میکنه.

 3. سارا گفته:

  ممنون از پاسخگویی تون ولی پایینس کاملا سفته اصلا نرم نشده تغییر رنگش نمیدونم برای چیه ولی اثار گندیدگی نداره

  • کارشناس 1 گفته:

   اگر نرم نیست مشکلی نداره میتونید به همون صورت بکارید بهتر هست مقداری از ریشه ها رو هرس کنید، حدود یک سوم بعد بکارید ولی ابیاری نکنید یک الی دو هفته بعد ابیاری رو شروع کنید، خاکی که میکارید حتما باید خشک باشه، تغیبر رنگ در اثر کهولت سن گیاه بوجود اومده.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، تا قسمتی که نرم شده وتغییر رنگ داده با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده برش بزنید وروی قسمت بریده شده پودر دارچین یا پودر قارچ کش بزنید بعد در محیط منزل در قسمت سایه نگهداری کنید تا قسمت بریده شده کامل خشک بشه بعد داخل خاک ضدعفونی وخشک شده بکارید تا یک هفته ابیاری نکنید بعد از یک هفته بصورت کاملا سطحی روی خاک اب اسپری کنید وبمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید حدود یک ماه بعد از کاشت ریشه دارمیشه.

 4. مریم گفته:

  سلام،من دو ماه پیش یه کاکتوس اپونتیا خریدم و بعد از چند وقت حشره زد،حدود دو هفته قبل دیدم که میوه هاش یکی یکی داره میوفته و بعد از اینکه میوه هاش کاملا ریخت خودش کج شد و چروکیده و ریشه شو که دیدم پوسیده شده بود،روی کاکتوسم یه جوونه زده به طول تقریبی ۷ سانت.میتونم این جوونه رو جدا کنم و قلمه بزنم؟

 5. احمد گفته:

  سلام کا توس من انگار پوسیده اما وقتی ریشه چک کردم نپوسیده بود این کاتوس پیوندی بود و گل میداد ولی الان چند سال نه گل داد و نه رشت میکنه باید چیکار کنم
  هفته یک بار اب میدم
  نور قر مستقم میخوره

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، گلدان گیاهتون خیلی بزرگ هست وخاکش مناسب نیست احتمالش هست که به خاطر گلدان بزرگ به گیاه شوک وارد شده باشه بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید اگر سالم بودن داخل گلدان کوچکتری که فقط یک سایز ازحجم ریشه ها بزرگتر باشه بکارید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

 6. sadegh_ghahremany گفته:

  سلام من یه دراگون فروت دارم که از جایی که شاخه زده یه چیزی شبیه ریشه زده علتش چی میتونه باش

  • کارشناس 1 گفته:

   درود، رطوبت زیاد محیط باعت این فرایند میشه، میتونید جوانه رو با ریشه ها جدا کنید وجدا گانه در گلدان کوچکی بکارید یا اگر دوست دارید به همین صورت بمونه ریشه ها رو کات کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.