۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

5 گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

۵ گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان :
یکی از مشکلات عمده نگهداری از گیاهان بخصوص گیاهان و گلهای داخل گلدان پوسیدگی ریشه یا کپک زدن خاک در اثر بیماری‌های قارچی می‌باشد که البته با رعایت نکاتی ساده می‌شود از بیماری‌های قارچی در خاک جلوگیری کرد.

۱- سعی کنید خاک گلدان را بسته به نوع گل و گیاه خودتان تهیه کنید و یا از خاک بسته بندی معتبر برای گیاهان خود استفاده نموده و یا خاک را قبل از استفاده ضدعفونی نمایید تا عاری از بذر علف هرز و هر گونه آلودگی و بیماری‌های قارچی باشد. ضدعفونی را می‌توان با سموم قارچ کش یا حرارت و حتی نور شدید آفتاب انجام داد.

۲- مرطوب ماندن همیشگی خاک محیط را مستعد تکثیر و زندگی انواع قارچ و باکتری می‌نماید، خشکی خاک بین دو آبیاری بهترین راه برای مبارزه با این عامل می‌باشد. برای اینکه خاک مرطوب نماند بهتر هست از خاک با فرمول متناسب با گیاه استفاده شود و گلدانی با زهکشی مناسب انتخاب کنید.
٣_نور و خصوصاً نور آفتاب از بروز بیماری‌های باکتریایی و قارچی در خاک جلوگیری می‌نماید. نور آفتاب همیشه مورد نیاز گیاه می‌باشد که البته میزان نور به نوع گیاه بستگی دارد.

5 گام برای جلوگیری از قارچ زدن خاک گلدان

۴- وجود تهویه و گردش هوا با باز کردن پنجره و حتی استفاده از فن و … نقش پیشگیرانه در بروز بیماری‌های قارچی خاک دارد، خصوصاً در گیاهانی که تراکم برگ بالایی دارند و خاک در معرض هوا و نور نیست.

۵- جمع آوری برگ‌ها و شاخه‌ها و … خشک و بیمار از روی خاک و هم زدن هر از گاه روی خاک و هرس شاخه و برگ خشک از بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پیشگیری می‌نماید. همچنین گیاهان مبتلا به بیماری باید از محیط گلخانه خارج شود. و موقع خریداری گیاه جدید حتماً قرنطینه انجام شود و اگر فصل و شرایط مناسبی باشد بهتر است خاک آن تعویض گردد.

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
397 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها