درمان لکه های روی کاکتوس با جراحی!

درمان لک‌های روی کاکتوس با جراحی!

درمان لکه های روی کاکتوس با جراحی! بدون شک قاتل بزرگ کاکتوس‌ها و ساکولنت ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها هستند. کاکتوس‌ها خیلی سریع دچار بیماری‌های قارچی می‌شوند که علایم آن مانند پوسیدگی و ایجاد لکه هایی روی کاکتوس‌ها قابل مشاهده است این لکه ها که اکثراً به رنگ سیاه، قهوه‌ای و سفید مشاهده می‌شوند، بیشتر در اثر رطوبت زیاد، شرایط نامطلوب نگهداری، یا از طریق زخم‌های فیزیکی که در اثر گزش حشرات یا ضربه بر روی کاکتوس‌ها ایجاد می‌شوند.

اگر این لکه ها به موقع درمان نشوند به سرعت بافت‌های داخلی کاکتوس‌ها را آلوده کرده و موجب مرگ گیاه خواهند شد. این لکه ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

۱- لکه های سطحی: اگر لکه ها سطحی باشند و قدیمی و خشک، نیازی نیست کاری انجام دهید و مشکلی برای گیاه پیش نمی‌آید. اندازه این نوع لکه ها معمولاً ثابت می‌باشد.

۲- لکه‌های عمیق: این نوع لکه ها که در ظاهر شباهت زیادی به لکه های سطحی دارند می‌تواند با گسترده شدن در بافت‌های داخلی کاکتوس‌ها آنها را از بین ببرند. این نوع لکه ها معمولاً خیس یا نمناک هستند و اندازه آنها ثابت نیست و به مرور در حال بزرگ شدن هستند. منشأ این نوع لکه ها قارچ‌ها می‌باشند. اگر به موقع اقدام به درمان کنید می‌توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و کاکتوس را نجات داد. برای درمان نیاز به عمل جراحی بر روی کاکتوس دارید. در ادامه روش درمان توضیح داده می‌شود.

لکه سیاه کاکتوس
لکه سیاه قارچی که قابل گسترش در بافت های گیاه می باشد

 

بیماری گل کاکتوس
برای درمان از تیغ جراحی یا چاقوی تیز استریل استفاده میکنیم.

 

جراحی کاکتوس
به آرامی شروع میکنیم به درآوردن لکه و قسمتهای آلوده بر روی گیاه

 

خرابی کاکتوس
این کار را تا جایی ادامه میدهیم که دیگر اثری از پوسیدگی مشاهده نشود

 

کاکتوس قارچی
در این تصویر مشاهده میکنید که دیگر اثری از پوسیدگی نمانده است، بعد از پاکسازی کامل گیاه از بیماری، محل زخم را با سم قارچکش مانکوزب یا کاربندازیم کاملا ضدعفونی میکنیم.

بعد از درمان کاکتوس را در محلی تمیز نگهداری کنید تا محل زخم ترمیم پیدا کند. پس هرگونه ایجاد لک بر روی تنه کاکتوس را بررسی کنید تا از بروز مشکلات جدی و برگشت ناپذیر به کاکتوس ها جلوگیری شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
128 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها