هرس ریشه کاکتوس‌ ها چیست؟

هرس ریشه کاکتوس‌ها چیست؟

هرس ریشه کاکتوس‌ها چیست؟ هرس ریشه به طور کلی به قطع کردن و کوتاه سازی ریشه‌های گیاه به منظور ترغیب کاکتوس به ایجاد ریشه‌های فرعی و مقاوم‌سازی ریشه‌ها گفته می‌شود. با هرس کردن، ریشه‌های قدیمی و پوسیده و از بین رفته و ریشه‌های جدید که قابلیت جذب مواد غذایی دارند جایگزین می‌شوند. در نتیجه کاکتوس در اثر جذب مواد غذایی رشد بیشتری خواهد داشت.

موضوع هرس ریشه از جمله موضوعاتی است که بسیار ذهن علاقه‌مندان به کاکتوس‌ها را به خود مشغول کرده است که آیا هرس ریشه باید برای تمام واریته ها انجام شود یا فقط برای برخی واریته ها؟ آیا اصلاً انجام هرس ریشه ضروری است یا خیر؟

 

به طور کلی بین ریشه کاکتوس‌ها و سطح نورگیر کاکتوس باید تعادل منطقی وجود داشته باشد و این تعادل را خود کاکتوس به وجود می‌آورد اما از آنجایی که ما در گلخانه‌ها کاکتوس‌هایی را که از طریق قلمه تکثیر می‌کنیم این تعادل ممکن است به هم بریزد مثلاً در هنگام تکثیر سرئوس ها هنگامی که قلمه‌ها را می‌خواهیم ریشه‌دار کنیم بسیار پیش می‌آید که رشد اولیه کاکتوس مطلوب نبوده و معمولاً کاکتوس به صورت علفی رشد خواهد کرد. علت دقیق آن به میزان ریشه کاکتوس بازمی‌گردند. از آنجایی که سطح نورگیر کاکتوس با ریشه‌ها متناسب نبوده کاکتوس به صورت علفی رشد کرده است.

 

از طرفی اگر میزان ریشه کاکتوس نسبت به سطح نورگیر زیاد باشد کاکتوس پس از شروع به رشد به صورت خیلی سریع رشد خواهد کرد که این موضوع نیز در پایه‌های پیوند کاکتوس زیاد اتفاق می‌افتد. اگر شما یک سرئوس بزرگ با ریشه زیاد داشته باشید سپس اقدام به سرزنی آن کنید از آنجایی که سطح ریشه کاکتوس زیاد است یعنی جذب مواد غذایی بالایی دارد بچه‌های تولید شده پس از مدتی به طرز خیلی سریع رشد خواهند کرد.

 

اکنون در مورد گیاهان بذری نیز این موضوع صادق است؟.
در خصوص کاکتوس‌های که از طریق بذر تکثیر می‌شوند معمولاً نیاز به هرس ریشه ندارند و گیاه خود تناسب را بین ریشه‌ها و سطح هوازی ایجاد کرده است و داشتن ریشه خود برای رشد کاکتوس ضروری است و اگر به هر نحوی به ریشه‌های کاکتوس آسیبی وارد شود کاکتوس برای مدتی رشد خود را متوقف کرده و اقدام به ترمیم ریشه‌ها می‌کند.

 

برای کاکتوس‌هایی که ریشه غده‌ای دارند نیز نباید هرس ریشه انجام داد؟
برای این دسته از کاکتوس‌ها که معمولاً شکل و زیبایی آنها به ریشه غده‌ای آنها است برای شکل بخشیدن به ساختار غده‌ای ریشه و همچنین افزایش ریشه های جانبی می‌توانید هنگام تعویض گلدان اندکی ریشه‌ها را هرس کنید به این صورت که شما با قطع کردن ریشه‌های رونده و دراز کاکتوس باعث ایجاد ریشه‌های جانبی در قسمت‌های بالاتر شده و با قطع کردن ریشه غده‌ی کاکتوس را بزرگ‌تر کرده‌اید.

 

هنوزهم نکته‌ای در مورد هرس ریشه هست؟
بله برای کاکتوس‌های بالغ و بزرگ معمولاً نیازی به هرس ریشه نیست و دیگر اینکه برخی از واریته های کاکتوس نسبت به سایر واریته ها به تنش‌های ریشه حساس هستند و ممکن است هرس ریشه رشد آنها را به کلی متوقف کند.

 

دقت کنید که شما به طور ناخواسته هنگام تعویض گلدان اندکی هم ریشه‌هایی را هرس خواهید کرد اصلاً نیاز نیست که کاکتوس را از خاک بیرون آورده و ریشه‌های آن را هرس کنید هنگام تعویض گلدان به طور ناخواسته شما این کار را انجام داده‌اید.

 

هنگام تعویض گلدان بهتر است ریشه‌های پوسیده و آسیب دیده را جدا کنید.

هرس ریشه کاکتوس‌ها چیست؟هرس ریشه کاکتوس‌ها چیست؟

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
52 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها