آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟ کاکتوس از جمله گیاهانی هستند که چند سالی است جای خود را در منازل ما باز کرده است و زیبایی خارها با شکل و فرم زیبایی آنها بسیار مجذوب کننده است اما سؤال اینجاست آیا کاکتوس‌ها گل می‌دهند؟

 

بله کاکتوس‌ها نیز از جمله گیاهانی هستند که گل می‌دهند و اتفاقاً گل‌های بسیار زیبایی را هم می‌دهند این گل‌ها در کاکتوس‌ها  معمولاً در فصل بهار و تابستان دیده می‌شود و جلوه‌ی یک روزه بسیار زیبایی دارند عمر گل کاکتوس‌ها بسیار کوتاه است و اما در این عمر کوتاه زیبایی چندین برابر سایر گیاهان را دارد.

 

برای گلدهی کاکتوس اصلی‌ترین عامل: سن گلدهی، خواب زمستانی خاک و نور مناسب در فصل رشد می‌باشد. برای مطالعه شرایط گلدهی کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.

 

از آنجایی که تنوع گونه‌های کاکتوس بسیار زیاد است سن گلدهی نیز متفاوت است، بعضی از کاکتوس‌ها  می‌توانند از سن ۲ سالگی گل بدهند و برخی دیگر تا ۵۰ سالگی گل نخواهند داد، اما این موضوع زیبایی طبیعی کاکتوس چیزی کم نمی‌کنند کاکتوس‌ها چه با گل و چه بدون گل با خارهای زیبای خود با شکل کروی یا ستونی محبوبیت بالایی دارند.

 

معمولاً چون کاکتوس‌ها دیر رشد هستند و برای گلدهی سن و شرایط مخصوص دارند و اغلب در خانه به دلایل مختلف گل نمی‌دهند طریقه تکثیر آنها کمتر شناخته شده است.

 

آیا کاکتوس‌ها بذر دارند؟

طریقه اصلی و راه ساده تکثیر انواع گونه‌های کاکتوس بذر است و بذر اکثر کاکتوس‌ها بسیار ریز است که پس از گلدهی کاکتوس در محلی به نام کپسول بذر یا همان میوه کاکتوس است که درانتهای گل تشکیل می‌شود. کاکتوس باید در ابتدا گل بدهد سپس دو گل از دو کاکتوس هم خانواده با هم گرد افشانی شوند تا کیسه‌ای بسته شود در طبیعت گرد افشانی کاکتوس‌ها توسط انواع حشرات صورت می‌گیرد اما در گلخانه‌ها و یا در منزل باید به صورت مصنوعی توسط قلم مویی گرد افشانی گل‌ها صورت گیرد. البته بعضی از کاکتوس‌ها تک پایه بوده و نیازی به گرده افشانی ندارند.

 

طریقه صحیح گرده افشانی در مقاله گرد افشانی کاکتوس توضیح داده شده است برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

 

بذر کاکتوس

بین ۲ تا ۴ ماه پس از گرده افشانی کیسه‌های بذر آماده برداشت خواهند شد که درون آنها مقدار زیادی بذر وجود دارد که پس از یک دوره استراحت قابل کاشت می‌باشند و گیاهی مشابه گیاه مادری خود را تولید خواهند کرد.

 

کاشت بذر کاکتوس کار بسیار ساده است که در تمام طول سال قابل انجام است و نتیجه بسیار خوب و تولید بسیار بالایی نیز از این طریق در کشور ما صورت می‌گیرد. شما در صورتی که محیط با دمای بین ۲۵ الی ۳۵ درجه و نور به نسبت ملایم داشته باشید با تهیه خاک مناسب و بذر کاکتوس از همین سایت می‌توانید در منزل خود به بهترین شیوه کاکتوس  را از طریق بذر پرورش دهید. برای مطالعه آموزش کاشت بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

 

برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

دیسکو هورستی

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
6 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها