با سرد شدن هوا آبیاری کاکتوس‌ ها را کم کنید

با سرد شدن هوا آبیاری کاکتوس‌ها را کم کنید

با سرد شدن هوا آبیاری کاکتوس‌ها را کم کنید: همان‌طور که در مقالات قبلی توضیح داده شد کاکتوس‌ها نیز مانند سایر گیاهان با سرد شدن دمای هوا آماده خواب زمستانی می‌شوند. اواخر تابستان و اوایل پاییز مرحله‌ی کوتاهی از رشد مجدد کاکتوس‌ها و بخصوص ساکولنتها می‌باشد. بسیار از کاکتوس‌ها مانند آریوکارپوس ها در این فصل گل می‌دهند و یا لیتوپس ها، آگاوها و اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت های دیگر در این موقع یعنی آخر تابستان و اوایل پاییز شروع به رشد مجدد می‌کنند، البته طول این دوره کوتاه می‌باشد و با سرد شدن بیشتر هوا رشد این گیاهان نیز متوقف خواهد شد.

 

حال این سؤال مطرح می‌شود که با وجود رشد این کاکتوس‌ها چرا باید آبیاری را کم کنیم؟

با سرد شدن دمای هوا میزان تبخیر آب کم می‌شود و گیاه نیز آب کمتری از دست می‌دهد و با توجه به کم شدن تبخیر، آب موجود در خاک گلدان دیرتر تبخیر خواهد شد. به همین دلیل مدت زمان خشک شدن خاک در این فصل طولانی‌تر است و شاید تا چندین روز خاک گلدان مرطوب بماند. رطوبت بالای خاک باعث پوسیدگی ریشه و انتقال پوسیدگی به تنه گیاه در نهایت از بین رفت کاکتوس خواهد شد.

 

پس با خنک شدن دمای هوا و کوتاه شدن طول روزها فاصله آبیاری را به تدریج بیشتر کنید و مقدار آب کمتری به گیاه بدهید. همچنین بهتر است برای پیشگیری از بیماری‌های قارچی که شدیداً کاکتوس‌ها به این بیماری‌ها حساس هستند قبل از خواب یک سری با سم قارچ‌کش گیاهان خود را آبیاری نمایید برای این منظور می‌توانید از سم قارچ‌کش کاربندازیم یا سایر قارچکش ها استفاده کنید.

 

مزیت دیگر کم کردن آبیاری قبل از خواب زمستانی کم شدن آب میان بافت‌های کاکتوس‌ها می‌باشد. با کم شدن آب داخل بافت گیاهان مقاومت بیشتری در مقابل سرما در زمستان خواهند داشت و احتمال یخزدگی ناگهانی و سریع خیلی کم خواهد شد.

 

در زمستان چقدر به کاکتوس‌ها آب بدهیم؟
فاصله آبیاری در زمستان بستگی به دمای هوا، اندازه گیاه و سایر عوامل می‌باشد ولی اگر کاکتوس در دمایی در حدود ۸ تا ۱۲ درجه سانتی گرداد نگهداری می‌شود هر بیست تا سی روز یک مرتبه آبیاری با مقدار کم کافی می‌باشد. البته دمای نگهداری در زمستان ممکن است در روز بالاتر از این مقدار باشد که مشکلی برای گیاه ایجاد نمی‌کند. در زمان خواب کاکتوس ها بهتر است که در هنگام صبح آبیاری انجام شود.

با مطالعه مقالات سایت میهن کاکتوس از پرورش کاکتوس‌ها لذت ببرید.

آبیاری کاکتوس آبیاری کاکتوس آبیاری کاکتوس آبیاری کاکتوسمنبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
17 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها