نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان

نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان

نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان: نگهداری از گیاهان در فصل پاییز و زمستان کار دشواری نیست و فقط به کمی مراقبت بیشتری نیاز دارند. با رعایت چند نکته می‌توانید در این فصل گیاهان خود را شاداب و سرحال نگهدارید. این موارد برای انواع گل‌های آپارتمانی، کاکتوس‌ها،کاج‌ها، درختان، بونسای و سایر گیاهان باید رعایت شود تا آنها آسیب نبینند.

همه‌ی گیاهان به سرما حساس بوده و تا حدی سرما را می‌توانند تحمل کنند و البته تحمل کردن سرما به این معنی نیست که رشد می‌کنند و هیچ گونه آسیبی نمی‌بینند، بلکه سرما رشد آن ها را متوقف کرده و گیاهانی که خزان کننده هستند برگ‌های خود را از دست می‌دهند و حتی مشکلات زیادی می‌تواند برای آن‌ها پیش بیاید. اکثر گیاهانی که ما در خانه، محل کار و… نگهداری می‌کنیم گیاهان آپارتمانی بوده و زادگاه اصلی اکثر این گیاهان مناطق گرمسیری و معتدل می‌باشند و به همین علت به سرمای زیاد حساسیت نشان داده و از بین می‌روند.

 

در این فصل گلدان گیاهان را از جریانات سرد هوا دور کنید، مانند پنجره‌ها، درهای ورودی و حتی راه پله‌هایی که هوا در آن‌ها جریان دارد. سعی کنید آن ها را به جایی گرم‌تر منتقل کنید. بهترین دما در این فصل دمایی بین ۱۸ تا ۲۵ درجه می‌باشد که در این بازه دمایی همه گیاهان زنده مانده و حتی شادابی خود را حفظ می‌کنند و به رشد و نمو خود ادامه می‌دهند. اکثر گیاهان در دمای زیر ۱۵ درجه سانتی‌گراد آسیب می‌بینند و حتماً سعی کنید گیاهتان در معرض دمای پایین قرار نگیرد.

 

همچنین گیاهان را از وسیله‌های گرمایشی مانند شوفاژ، بخاری و… دور کنید و خیلی گیاهان را نزدیک آن‌ها قرار ندهید چون باعث وارد شدن آسیب به گیاهانتان می‌شود. حداقل سعی کنید ۱۰ متر بین وسیله گرمایشی و گیاهانتان فاصله باشد و این فاصله هرچه بیشتر باشد بهتر است. هوای گرم و نزدیک بودن به بخاری و شوفاژ برای برخی از گیاهان آپارتمانی بسیار خطرناک است.

 

در فصل پاییز و زمستان آبیاری گیاهان خود را کمتر کنید چون در این فصل به علت خنک‌تر بودن هوا و دمای پایین خاک گیاه دیرتر خشک شده و نیاز آب گیاه کمترمیباشد. تعداد دفعات آبیاری در این فصل‌ها نسبت به فصل‌های بهار و تابستان باید کمتر شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.
آبی که با آن آبیاری می‌کنید حتماً سعی کنید هم دمای محیط باشد یعنی آن را درون ظرفی ریخته و به مدت ۲۴ ساعت در محیط گیاه قرار دهید تا هم دمای محیط شود. به هیچ وجه به طور مستقیم از آب لوله کشی استفاده نکنید چون دمای سرد آب به گیاهان آسیب می‌رساند.

 

اگر گیاهان آپارتمانی به رطوبت احتیاج دارند و در فصل‌های بهار و تابستان روی برگ‌های آن‌ها آب اسپری می‌کنند. در فصل پاییز و زمستان هم می‌توانید این کار را انجام دهید اما به شرطی که گیاه در محل سردی قرار نگرفته باشد و آب اسپری، هم دمای محیط باشد. در پاییز و زمستان رطوبت هوا بیشتر است و به همین علت تعداد دفعات اسپری کردن را نیز کمتر کنید.

 

در فصل پاییزو زمستان از هرس کردن گیاهان خود پرهیز کنید و حتی سعی کنید از قلمه گیری، کاشت بذر، پیوند زدن و… خودداری کنید و اگر می‌خواهید این کار ها را انجام دهید و برای شما ضروری است حتماً در دمای متعادل بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد انجام دهید و در غیر این صورت هیچ‌گاه این کارها را در معرض هوای سرد انجام ندهید. در این فصل کود دهی را قطع کنید و هیچ‌گاه به گیاه خود کود ندهید حتی اگر دمای متعادلی برای آن‌ها فراهم کرده‌اید. با این کار به آن‌ها کمی استراحت بدهید تا در فصل رشد که فصل بهار و تابستان است رشد مطلوب‌تری داشته باشند.
یک مسئله مهم دیگر اینکه برخی دوستان فکر می‌کنند که گیاهان در فصل زمستان به نور احتیاج نداشته و آن ها را در معرض تاریکی قرار می‌دهند. این یک اشتباه رایج است که بسیاری از دوستان این اشتباه را می‌کنند. در فصل زمستان شدت نور آفتاب کمتر شده و نور کمتر به گیاهان می‌رسد. حتماً سعی کنید گیاهان خود را در این فصل در محل نورگیر قرار دهید تا مقداری نور خورشید به آن‌ها برسد.

 

سیستم ایمنی گیاهان در فصل پاییز و زمستان به علت سرد بودن هوا ضعیف می‌شود و آفات و حشرات به راحتی می‌توانند به آن‌ها آسیب برسانند. در این فصل مراقب آفات و حشرات باشید تا به گیاهانتان آسیب وارد نکنند. گیاهان را از بارش سنگین برف و باران و طوفان‌های شدید دور نگهدارید.

۱۰ نکته برای نگهداری گل‌ها در زمستان :

 

۱- اولین و مهم‌ترین مسئله جلوگیری از یخزدگی گیاهان است. محل نگهداری گل‌ها نباید به دمای یخزدگی برسد. سرمای شدید باعث از بین رفت بافت گیاه می‌شود و در نتیجه گیاه خشک خواهد شد. دمای مناسب برای اکثر گیاهان در زمستان در حدود ۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. البته این دما برای گونه‌های مختلف گیاهی متغیر می‌باشد.

 

۲- در فصل زمستان ممکن است برگ‌های بعضی از گیاهان زرد شده و ریزش کنند و یا گیاه ظاهر زیبای خود را از دست بدهد. این موارد طبیعی است و نباید نگران باشید. البته باید بررسی کنید که دلیل این ریزش‌ها سایر عوامل مانند بیماری‌ها نباشد.

 

۳- گیاهانی که در دمای پایین نگهداری می‌شوند به آب کمتری نیاز دارند. پس در فصل زمستان از آبیاری بیش از حد گیاهان خود خودداری کنید. به خصوص کاکتوس‌ها.

 

۴- ساقه‌های گل‌هایی مثل برگ بیدی بنفش یا نخل مرداب و گل قلم زن (در فضای باز) در زمستان کاملاً خشک می‌شود. نیاز به تلاش برای جلوگیری از این اتفاق نیست زیرا ریشه‌های این گیاهان زنده‌اند و این خواب زمستانی برای گیاهان شما مناسب می‌باشد تا در فصل بهار رشد بهتری داشته باشند.

 

۵- از تعویض خاک گلدان‌ها در فصل زمستان خودداری کنید. بهترین زمان برای این کار اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می‌باشد.

 

۶- گلدان‌های خود را نزدیک بخاری یا شوفاژ قرار ندهید زیرا جریان هوای گرم باعث پژمردگی گیاهان شما خواهد شد.

 

۷- با شروع فصل سرما بهتر است برای پیشگیری تمامی گیاهان خود را سم قارچ‌کش بزنید تا از پوسیدگی‌های احتمالی جلوگیری شود.

 

۸- گیاهان در فصل سرما نیازی به کود ندارند پس از کوددهی گیاهان در این فصل خودداری کنید.

 

۹- مواظب باشید شاخه‌ها و برگ گیاهان به پنجره‌ها نچسبد زیرا سرمای بیرون باعث ایجاد یخزدگی در این برگ‌ها خواهد شد.

 

۱۰- گیاهانی که در فصل زمستان دوره خواب را به درستی گذرانده باشند در فصل بهار رشد و زیبایی بیشتری خواهند داشت.

نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان نحوه نگهداری گیاهان در پاییز و زمستان

نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
25 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها