منظور از زهکشی گلدان چیست؟

زهکشی خاک گلدان

منظور از زهکشی گلدان چیست؟ زهکش گلدان به روش‌ها و شیوه‌های گفته می‌شود که باعث می‌شود آب اضافی گلدان از دسترس ریشه خارج شود تا منجر به پوسیدگی ریشه نشود. برای این منظور می‌توان از سوراخ کردن گلدان، یا استفاده از خاک‌هایی با قدرت زهکشی آب استفاده کرد.

اصول زهشکی خاک گلدان:

 • برای گیاهانی که به آبیاری کمی نیاز دارند مانند کاکتوس‌ها از خاک‌های ماسه‌ای با تخلخل بالا استفاده کنید.
 • خاک رس به علت چسبندگی بالا مناسب هیچ گیاهی نیست.
 • کف گلدان باید دارای سوراخ‌های زیادی برای خروج آب اضافی و تنفس ریشه باشد.
 • از اندازه مناسب گلدان برای گیاه استفاده شود. گلدان خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک می‌تواند باعث ایجاد مشکل برای گیاه شود.
 • ترکیب مقداری ماسه (شن) در خاک اکثر گیاهان می‌تواند باعث بهبود زهکشی خاک گلدان شود.
 • سوراخ‌های کف گلدان را در مناطق مختلف ته گلدان ایجاد کنید.
 • کف گلدانی‌ها را طوری انتخاب کنید که باعث مسدود شدن مکان خروج آب از کف گلدان نشود.
 • کف گلدان می‌توانید از چند سانتی متر ماسه (درشت) یا سنگریزه استفاده کنید. این کار کمک زیادی برای زهشکی خاک گلدان می‌کند و باعث می‌شود خاک جلوی سوراخ‌های کف گلدان را نگیرد.

چرا زهکشی گلدان کاکتوس ضروری است؟
کاکتوس بر خلاف سایر گل‌ها و گیاهان زینتی به ماندگاری آب در مجاورت ریشه‌های خود حساس است و وجود آب به مدت طولانی در گلدان موجب پوسیدگی ریشه‌های آن‌ها می‌شود لذا تا آنجایی که می‌توانیم باید جلوی ماندن آب در گلدان کاکتوس را بگیریم.

سنگ ته گلدان:
استفاده از سنگ در ته گلدان کاکتوس‌ها تأثیر بسیار خوب بر خروج آب اضافی گلدان‌ها می‌گذارد که حتماً و به خصوص در گلدان‌های بزرگ باید استفاده شود.

گلدان‌های سفالی:
استفاده از گلدان‌های سفالی البته نوع بدون لعاب آن نیز تأثیر بسیار زیادی در سریع‌تر خشک شدن خاک گلدان دارد زیرا گلدان آب موجود در خاک را می‌گیرد و با تبخیر  سطحی هم باعث خنک‌تر شدن ریشه گیاه می‌شود و هم آب اضافی را از دسترس گیاه خارج می‌کند.

آبیاری زیر گلدان:
شاید بهترین شیوه برای آبیاری گلدان‌ها آبیاری از زیر گلدان باشد که در این روش خاک گلدان و ریشه  به اندازه نیاز خود آب را جمع می‌کند و آب اضافی در زیر گلدان باقی می‌ماند که البته باید برای جلوگیری از بیماری‌های قارچی آب اضافی هم خارج شود.

سوراخ‌های ته گلدان:
شاید کمتر به این موضوع توجه شود اما باید حتماً برای خروج آب اضافی گلدان سوراخ‌های متعدد و بزرگ به نسبت سایز گلدان در زیر آن تعبیه شود تا آب اضافی به راحتی خارج شود.

منظور از زهکشی گلدان چیست؟

گلدان کوچک:
جدا از این مورد کاکتوس‌ها در گلدان‌های کوچک رشد بهتری دارند. توجه به این نکته که هرگلدان کوچک‌تر باشد خاک آن هم سریع‌تر خشک می‌شود و آب اضافی از دسترس ریشه گیاه خارج می‌شود تأثیر بسیار زیادی در سلامت گلدان و گیاه دارد لذا تا آنجایی که می‌توانید از گلدان‌های کوچک و متناسب با سایز گیاه خود استفاده کنید.

گلدان‌های زینتی و لعاب‌دار:
استفاده از گلدان‌های زینتی و لعاب دار اغلب برای کاکتوس‌ها مشکل ساز است لذا معمولاً گلدان‌های لعاب دار و زینتی دارای زهکشی خوبی در زیر گلدان نیستند و آب اضافی به راحتی خارج نمی‌شود و از طرفی چون لعاب مانع  تبخیر سطحی آب از روی گلدان می‌شود آب اضافی در گلدان کاکتوس با باقی ماندن و باعث خرابی ریشه گیاه می‌شود و تا آنجایی که می‌توانید سعی کنید از گلدان‌های معمولی و پلاستیکی یا گلدان‌های سفالی بدون لعاب برای کاکتوس‌ها استفاده کنید.

زهکش مناسب گلدان صرفاً برای سلامت ریشه کاکتوس‌ها است و رعایت این نکات ابتلا به بیماری‌های ریشه را به حداقل می‌رساند اکثر بیماری‌های قارچی در کاکتوس‌ها از ریشه به گلدان سرایت می‌کند پس توجه در ریشه گلدان‌ها می‌تواند تأثیر بسیار خوبی بر رشد و سلامت گیاهان داشته باشد.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

35 دیدگاه برای “منظور از زهکشی گلدان چیست؟

  • کارشناس 1 گفته:

   پیامها پاک نمیشه حجم پیامها زیاد هست زمانی که به سوالها پاسخ داده وتایید بشن برای عموم نمایش داده میشند.

 1. امیرعلی گفته:

  سلام ببخشید من ۵تا سوراخ کوچیک ایجاد کردم زیر گلدون و ته گلدون سنگ یا پوکه نزاشتم مشکلی پیش نمیاد برا کاکتوس؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بهتر هست ماسه یا پوکه درشت برای خروجی اب بریزید تا زهکشها گرفته نشند.

   • امیرعلی گفته:

    اگر نزاریم کاکتوس خراب میشه ؟من بردم گلفروشی برام عوض کردن پوکه نزاشتن . یعنی الان دوباره کاکتوس رو ازگلدون در آرم پوکه بزارم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   عکس ارسال نشده حجم عکس رو کم کنید با اسکرین یا کراپ وصبر کنید کامل لود بشه بعد ارسال کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   نباید روی برگهای گیاه حسن یوسف اب بریزید خراب میشند چون حالت کرکی دارند اب روی برگها میمونه وخشک نمیشه وباعث قارچی شدن واز بین رفتنشون میشه.

 2. مینا گفته:

  ۳هفته هست خریدم هفته ای ی بارآب میدم رو اوپن اشپزخونه گذاشتم نورغیر مستقیم داره ولی افتاب نمیخوره بدجورمیریزه

  • کارشناس 2 گفته:

   ریزش برگها احتمالا بدلیل تغییر محیط نگهداری باشه گیاه رو درجای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید میتونید برای تامین رطوبت محیط چند روزی کاور کنید.

 3. مینا گفته:

  حسن یوسفاروهفته ای یک بار آب میدم البته تازه خریدم ۳هفته هست به برگهاشم تازه شروع کردم اب میدم هر روز یا۲روزدرمیان،الان نمیدونم هکس براتون ارسال شده یا ن

  • کارشناس 2 گفته:

   نه عکس ارسال نشده حجم عکس رو کم کنید وصبر کنید کامل لود بشه بعد ارسال کنید.

 4. مینا گفته:

  سلام حسن یوسفام دارن ازپایین شروع به ریزش میکنن خاکشونم عوض کردم میشه کمکم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 5. حمید365 گفته:

  سلام مدتی هست کاکتوسم از پایین به بالا داره زرد میشه مثل برگی که خشک میشه
  ۱۷ ساله دارم نگرانشم

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 6. Hakim گفته:

  سلام وقتتون بخیر علت خروج خیلی سریع آب ازگلدان چیه اکثرا گل هام اینجوری،شده به محض ریختن آب سریع خارج میشه لطفا اگه میشه راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   درود، خاکشون متخلخل هست به همین دلیل اب زود خارج میشه، میتونید برای ابیاری داخل یک تشت اب بریزید وگلدانها رو داخلش بگذارید تا کامل سیراب بشند زمانی که اب تا سطح خاک رسید گلدانها رو از داخل اب خارج کنید وروی یک سبد بگذارید تا اب اضافی خارج بشه بعد به محیط اصلی انتقال بدید.

 7. Eli گفته:

  سلام وقت بخیر
  گل برگ انجیری دارم ولی داره از برگهای پایینی زرد میشه نمیدونم علتش چیه… لطفا راهنمایی کنید؟ جای گلدان نور زیادی نداره و همینطور هفته ای یه دفعه آبیاری میکنم

  • کارشناس 2 گفته:

   درود، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 8. زهرا گفته:

  سلام. خسته نباشید. من چند ماه پتوس کاشتم توی یک گلدون متوسط اوایل خوب بود اما مدتی برگهاش شروع میکن به زرد شدن و بعد قهوه ای شدن خیلی هم رشد ندارن. چیکارش کنم؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 9. پیمان گفته:

  سلام به گیاه دارم میخوام به‌گلدون بزرگتری انتقال بدم اما خاکش از ریشه جدا میشه
  ریشه نور نببین چیکار کنم ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر گیاه رشد داره میتونید به گلدان بزرگتری انتقال بدید اگر رشد نداره بهترهست صبر کنید واوایل بهار اقدام کنید، بااحتیاط کامل انجام بدید هیچ مشکلی بوجود نمیاد، بهتر هست قبل از تعویض خاک گیاه رو بامحلول قارچ کش کامل ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض گلدان بکنید در این صورت ریشه ها اسیب کمتری میبینند وشوک کمتری به گیاه وارد میشه.

 10. ثریا عاصی گفته:

  سلام آیا سنگریزه ته گلدان باعث دیر خشک شدن آب و آفت میشه و باعث مسدود شدن راه زهکشی میشه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، اتفاقا برعکس عمل میکنه باید کف گلدان مقداری سنگریزه بریزید تا زهکش بخوبی انجام بشه وبعد از ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه تنها خاک ریخته بشه موقع ابیاری خاک سوراخهای گلدان رو مسدود میکنه واب داخل گلدان باقی میمونه وبمرور زمان باعث پوسیدگی ریشه های گیاه شده ودر نهایت گیاه از بین میره.

 11. amini.mohammali گفته:

  سلام وقتون بخیر
  راجب زهکشی گلدان تو چند تا مقاله خوندم که استفاده از پوکه یا لیکاپون به دلیل جذب اب در خودشان به مرور زمان باعث گندیدگی خاک میشود. ایا درست است؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این موضوع بستگی به نوع گیاه داره اگر گیاه رطوبت دوست باشه برای زهکش لیکا یا پوکه بهتر جواب میده چون خاک همیشه رطوبت خواهد داشت، ولی برای گیاهانی مثل کاکتوسها وگیاهان گوشتی مناسب نخواهد بود وباعث پوسیدگی ویا گندیدگی ریشه ها خواهد شد که بهتر هست برای این نوع گیاهان حتما از ماسه سایز نخودی استفاده بشه.

 12. مهران گفته:

  سلام
  ببخشید میشه ترکیب خاکی که داخلش پیت ماس نباشه معرفی کنید چون پیت ماس هم گرونه و هم گیر نمیاد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. میتونید از خاکهای اماده مخصوص کاکتوس تهیه کنید که داخل ترکیبشون پیت ماس هم هست.

دیدگاه‌ها بسته شده است.