عوارض کوددهی بیش از حد به گیاهان

عوارض کوددهی بیش از حد به گیاهان

عوارض کوددهی بیش از حد به گیاهان: همیشه به یاد داشته باشید کوددهی کمتر به گیاهان بهتر از کوددهی بیش از اندازه آنان است. کوددهی بیش از اندازه موجب شور شدن خاک گیاه و آسیب رسیدن به ریشه‌های گیاه و سوختن ریشه‌ها می‌شود. از آنجایی که ریشه‌های سوخته و از بین رفته نمی‌توانند آب جذب کنند بعد از مدتی شاهد پژمردگی، رنگ سبز کدر برگ‌ها  که به تدریج زرد می‌شود و می‌ریزند خواهیم بود.

این حالت‌ها شبیه زمانی است که گیاه دچار کمبود آب شده است. صاحب گیاه تصور می‌کند که با آبیاری بیشتر گیاه می‌تواند آن را نجات دهد اما اگر به کوددهی نیز ادامه دهد قطعاً گیاه از بین خواهد رفت.

به منظور جلوگیری از چنین عوارضی همیشه دستورالعمل‌های صادر شده از سوی کارخانه‌های سازنده کودها را دنبال کنید و هیچ‌گاه غلظتی بیش از آنچه که از سوی آنان توصیه شده است را استفاده نکنید.

 

اگر گیاه خود را برای مدت زیادی بدون تغذیه و کوددهی گذاشته‌اید، گمان نکنید که با افزایش غلظت کودهای مصرفی، این کمبود را جبران خواهید کرد. شما با این کار به گیاه آسیب جدی وارد می‌کنید.


اگر چنین مسئله‌ای روی داد برای جبران آن بدین گونه عمل کنید:
گلدان گیاه و خاک اطراف ریشه‌ها را عوض کنید زیرا در اثر کوددهی بیش از اندازه خاک گلدان شور و نامناسب شده است. اگر امکان تعویض گلدان وجود ندارد گیاه را چندین بار با آب خالص آبیاری کنید تا جایی که امکان دارد نمک‌ها از اطراف ریشه شسته شوند. آبیاری مناسب این گیاه و کوددهی ملایم آن بعد از تعویض گلدان به رشد مجدد برگ ها کمک خواهد کرد.

 

کوددهی بیش از اندازه گیاه همیشه منجر به سوختن ریشه‌ها و مرگ گیاه نمی‌شود. بلکه در حالات ملایم‌تر این مشکل، برگ‌ها بزرگ‌تر از حد معمول و ترد و نرم می‌شوند و شاخه‌ها نیز ضعیف و فاصله میان گره‌ها بیشتر خواهد شد و به طور کل گیاه ظاهری ضعیف خواهد یافت.

 

همچنین درختان و گیاهانی که دوره استراحت را طی می‌کنند و یا به دلیلی بیمار هستند و رشد کمتری نسبت به درختان سالم دارند باید با غلظت کمتری کوددهی شوند. گیاهان در زمان خواب نیازی به کود ندارند مگر اینکه نوع کود به نوعی باشد که به تدریج و با بیدار شدن گیاه آزاد شود.

 

در مورد چنین درختانی استفاده از غلظت‌های معمول که برای درختان سالم و در حال رشد بکار می‌رود به نوعی زیاده روی در مصرف غلظت کود محسوب می‌شود چون این درختان از این کود نمی‌توانند استفاده کنند.

 

همچنین برخی از پرورش‌دهندگان معتقدند زمانی که گلدان گیاه تعویض می‌شود برای مدت ۶ هفته نباید به آن کود داد تا ریشه‌های جدید نسوزد. اگرچه توصیه‌های علمی نیز مبنی بر کوددهی بعد از هرس ریشه و یا تعویض گلدان وجود دارد. زیرا گفته می‌شود بلافاصله بعد از هرس ریشه گیاه به مواد غذایی نیاز دارد تا رشد کند و ریشه‌ها را ترمیم کند.

 

اما نوع کودی که در چنین توصیه‌هایی مطرح می‌شود کودهایی با مقادیر نیتروژن پایین‌تر هستند تا از سوختگی ریشه‌ها جلوگیری شود.

 

برخی از پرورش دهندگان توصیه می‌کنند که اگر چنین کودهایی در دسترس نیست و تنها کودهایی با میزان نیتروژن فسفر و پتاسیم برابر وجود دارد، تا ۸ هفته بعد از هرس ریشه‌ها نباید از چنین کودهایی برای گیاه استفاده کرد اما می‌توان کودهایی که با نام آهسته رهش شناخته می‌شوند بکار برد.

 

حتماً کودها را با دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته بندی استفاده کنید. میزان مصرف کود به نوع گیاه، سن گیاه و فصل کوددهی نیز دارد. بهتر است کودها در زمان رشد گیاهان استفاده شود.

نویسنده: باغ سبز
منبع میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
62 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها