با جوانه های کاکتوس بدون سبزینه چکار کنیم

با جوانه های کاکتوس بدون سبزینه چکار کنیم

با جوانه های کاکتوسهای بدون سبزینه چکار کنیم : کاشت بذر کاکتوس یکی از روش‌های تکثیر این گیاهان می‌باشد. در میان جوانه‌های سبز شده گاهی جوانه‌هایی مشاهده می‌شود که دارای رنگ‌های زرد، قرمز و سفید هستند، به این نوع کاکتوس‌ها به اصطلاح ابلق می گویند. گیاهان ابلقی که دارای قسمت‌های سبزی در تنه هستند می‌توانند مانند سایر گیاهان به زندگی خود ادامه دهند. زیرا دارای کلروفیل یا سبزینه هستند و میتوانند با تبدیل و آزاد سازی مواد غذایی از طریق فتوسنتز به زندگی در روی خاک ادامه دهند. کاکتوس‌های ابلق معمولاً دارای ارزش بیشتری نسبت به کاکتوس‌های سبز رنگ دارند.

ولی گاهی مشاهده می‌شود یک جوانه اصلاً کلروفیل ندارد و به‌صورت یکرنگ زرد و قرمز، سفید یا سایر رنگ‌ها به‌جز سبز می‌باشد. این کاکتوس‌ها به تنهائی قادر به ادامه حیات بر روی خاک نیستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. این گیاهان را معمولاً پیوند می‌زنند. یعنی این کاکتوسها در واقع به صورت انگلی زیست می‌کنند و برای ادامه زندگی باید بر روی کاکتوسی دیگر پیوند شوند تا بتوانند از طریق آن مواد مورد نیاز برای زندگی را تأمین کنند.

این‌گونه جوانه‌ها را معمولاً در سنین پایین و بر روی پایه پرسکیا پیوند می‌زنند. در ادامه مقاله آموزش پیوند بر روی پرسکیا را توضیح می‌دهیم.

پیوند بر روی پایه پرسکیا:
پیوند کاکتوس ها بر روی پرسکیا بیشتر برای کاکتوس های کم رشد و کاکتوس هایی که احتمال خرابی آنها روی خاک زیاد است انجام می شود. برای پیوند بر روی این پایه به یک پایه و یک کاکتوس بذری نیازمند هستیم بهترین زمان برای پیوند از اول بهار تا ماه دوم پاییز می‌باشد و بعد از این فصل‌ها با محیا کردن شرایط در گلخانه‌ها عمل پیوند قابل انجام می‌باشد. بهترین سن برای پیوند زدن یک ماهگی بذر تا ۲ ماهگی می‌باشد ولی اگر کمی در این کار مهارت داشته باشید و به مرور زمان می‌شود بذرهایی که ۸ تا ۱۰ روز سبز شدن بر روی این پایه پیوند بزنید (دقت داشته باشید این پایه با داشتن آوند بزرگ خیلی راحت عمل پیوند زدن قابل اجرا است ولی باید ظرافت و سرعت عمل به کار برد)

وقتی انتهای پیوند بریده شد باید خیلی سریع و دقیق قسمت در حال رشد پرسکیا سر زنی شود طوری که خیلی صاف و با انتهای پیوند روی هم قرار گیرند. و پیوند باید به نحوی باشه که جایی آوند پیوندک با آوند پایه برخورد داشته باشند و هوا مابین این دو باقی نماند.

پایه پرسکیا
نحوه قرارگیری پیوندک و پایه پرسکیا

در پیوند زدن روی این گیاه همیشه دقت داشته باشید که رطوبت قسمت بریده شده پرسکیا از دست نرفته باشد و بهترین کار این است که یک برگ از پرسکیا در دست خود له کنید و مایعی که از برگ بیرون می‌آید را روی آن قسمت بمالید و سریعاً پیوندک را در جای خود قرار دهید و چند لحظه نگهدارید تا محکم شود، بعد از پیوند زدن گیاه پیوند زده را باید چند روزی در محل خنک و سایه نگهداری کرد چون آفتاب باعث از دست دادن آب پیوندک می شود.

نکته مهمی که این مدت یاد گرفتم بعد از پیوند زدن گلدان‌های خود را در ظرفی یا مثل شکل زیر قرار دهید که در داشته باشد تا رطوبت محیط باعث تسریع در پیوند خوردن باشد و خیلی کم در کف ظرف آب بریزید بعد از ۷ تا ۱۰ روز با رشد پیوند، می‌شود از موفقیت در این کار خاطر جمع شد.

 

آکواریوم جهت حفظ رطوبت
ساخت اتاقک پیوند پرسکیا با آکواریوم جهت حفظ رطوبت

بستری که برای پرسیکا انتخاب می‌کنید همیشه سعی کنید ماسه و پیت ماس و ورمی باشه چون هرچقدر این بستر کیفیت خوبی داشته باشه پیوندها روز به روز زیباتر و کیفیت بالاتری دارند.

در آبیاری این پایه همیشه دقت کنید به هیچ عنوان زیر گلدانی را پر از آب نکنید، درست است که این گیاه  آب دوست هست اما آبیاری زیاد از حد باعث مرگ گیاه میشود و مخصوصاً اولین ضربه به آوند گیاه می‌رسد. همیشه بررسی کنید وقتی رطوبت خاک کم شد دوباره آبیاری کنید و اگر آب بیش از حد باشد باعث ترک خوردن پیوندک میشود.

پیوندک
برش پیوندک با تیغ استریل و سطحی صاف

پیوند پرسکیا

قرار دادن سریع و با دقت پیوندک بر روی پایه. حتما دقت داشته باشید در یک یا چند نقطه آوند های پایه و پیوندک روی همدیگر قرار گرفته باشند و حباب هوا بین آنها نباشد.

دقت داشته باشید در طول این کار همیشه استریل بودن لوازم و سالم بودن پیوندک یکی از رازهای موفقیت هست و استفاده از محیط تمیز و رطوبت مناسب برای گرفتن پیوندها.

در آخر کم کم نور را زیاد کنید تا به نور خورشید عادت بکنند .
همیشه مثل عکس زیر جوانه‌های پرسکیا را جدا کنید تا گیاه بر روی رشد پیوندک تمرکز داشته باشد و می‌توانید جوانه‌های کمی بزرگ‌تر را در بستر بکارید و به عنوان پایه‌ای جدید استفاده کنید.

 

پیوندک
حذف کردن جوانه های پایه پرسکیا جهت رشد بهتر پیوندک

تعدادی از نمونه پیوندها بر روی پرسکیا:

پیوند کاپوت مدوسا
پیوند کاکتوس آستروفیتوم کاپوت مدوسا بر روی پرسکیا جهت رشد سریع

 

پیوند آستریاس ابلق بر روی پرسکیا
پیوند آستریاس ابلق بر روی پرسکیا

 

تفاوت کاکتوس پیوند شده بر روی پرسکیا با کاکتوس های هم سن بر روی خاک
تفاوت کاکتوس پیوند شده بر روی پرسکیا با کاکتوس های هم سن بر روی خاک

منبع: میهن کاکتوس
نویسنده :علی بهنام جو

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
23 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها