آشنایی و نگهداری از گلهای آپارتمانی

آشنایی و نگهداری از گلهای آپارتمانی

آشنایی و نگهداری از گلهای آپارتمانی : با گسترش زندگی ماشینی و صنعتی شدن شهرها، امروزه بیشتر از هر زمانی انسان‌ها به  دوستی با طبیعت نیاز دارد. بسیاری از گل‌های آپارتمانی موجود در بازار متعلق به مناطق استوایی و یا سایر نقاط دنیا هستند که باید شرایط لازم برای زندگی و رشد آنها را در منزل فراهم کرد. با شناخت نیازهای گیاهانی که نگهداری می‌کنیم خیلی بهتر می‌توانیم از آنها نگهداری کنیم. پرورش انواع گیاهان مانند کاکتوس‌ها بسیار آسان است.

بعضی از این گل‌های آپارتمانی به دمای پایین حساسیت شدید دارند، تعدادی به رطوبت کم، تعدادی به نور شدید خورشید چراکه در جنگل‌های استوایی درختان بلند چتری را بر فراز آنها ایجاد کرده‌اند و از تابش مستقیم آفتاب درامان‌اند. و تعدادی از گیاهان آپارتمانی به‌تمامی شرایط فوق حساسیت نشان می‌دهند. گیاهان زینتی گیاهانی هستند که قابلیت رشد در مکان‌های سرپوشیده مانند داخل منازل، ادارات و غیره را داشته باشد و معمولاً برای اهداف تزئینی، اثرات مثبت روانی و یا دلایل بهداشتی ازجمله به‌عنوان تصفیه هوای داخل ساختمان پرورش داده می‌شوند.

گیاهان زینتی اغلب بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی هستند. عوامل اصلی که در هنگام مراقبت از گیاهان آپارتمانی باید در نظر گرفته شوند عبارت‌اند از: آبیاری، نور، ترکیب خاک، دما، رطوبت، کود و مبارزه با آفات.

 

نکات مهم در خرید گیاهان و گل‌های آپارتمانی:
۱- درجه مهارت خود را در پرورش گیاهان زینتی مختلف ارزیابی کنید، شرایط نور و درجه حرارت و رطوبت محل زندگی خود را به خاطر بسپارید، فضای آپارتمان خود را مد نظر داشته باشید و با مطالعه مطالب فهرست شده زیر و خرید گلدان مناسب شادابی و خرمی آن زینت‌بخش محیط زندگی شما خواهد بود.

۲- کلیه شرایط محیطی اعم از نور و حرارت و رطوبت محیط خود را به کارشناس گوشزد نمایید تا گلدان مناسب را به شما معرفی نماید، نام گیاه زینتی را سؤال کنید و در صورت امکان نام علمی آن را به خاطر بسپارید تا بتوانید اطلاعات جامع‌تری درباره پرورش گیاهان زینتی و آپارتمانی در منابع و مأخذ کسب نمایید.

۳- درصورتی‌که مبتدی هستید بهتر است گیاهان زینتی کم توقع، ارزان، سریع الرشد و قابل تکثیر را انتخاب نمایید.

۴- برگ‌ها، ساقه، گل‌ها و خاک گیاه را به دقت بازدید نمایید تا به وجود آثار و بقایای آفات، امراض و علف هرز پی برده و از خرید این گونه گیاهان آپارتمانی خودداری نمایید. فصل زمستان دقت زیادتری را طلب می‌نماید.

۵- هماهنگی گلدان با وضعیت، فرم و فضای اتاق را در ذهن خود مجسم نمایید، بعضی از گیاهان زینتی با شکل خاص و تعداد برگ‌ها مانند آگلونما اتاق کوچک شما را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

۶- از فروشنده، گیاه “ریشه پر” تقاضا نمایید این بدان معنی است که مدت زیادی است که گیاه به این گلدان منتقل‌شده است و ریشه توسعه مطلوب خود را انجام داده و تعویض گلدان اشکالی به وجود نمی‌آورد، در غیر این صورت باید چند ماه پس از خرید اقدام به تعویض گلدان گردد.

۷- اگر گیاهان زینتی گل‌دار مانند آزالیا مورد نظر شماست گیاهانی را انتخاب نمایید که پر غنچه باشد، غنچه‌های آن هنوز باز نشده یا تعداد کمی از آنها شکفته شده باشند.

۸- دستورالعمل نگهداری گیاهان زینتی خریداری شده را از فروشنده طلب نمایید.

۹- در هنگام خرید گیاه مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی را خریداری نموده و نحوه استفاده از آن را خواستار شوید.

۱۰- گل و گیاهان آپارتمانی را انتخاب کنید که برگ‌های آن فاقد لکه‌های زرد و سوختگی باشد.

۱۱- حمل‌ونقل گلدان مخصوصاً در زمستان که هوای سرد باعث پژمردگی برگ‌ها می‌گردد اهمیت فراوانی دارد، به فروشنده سفارش کنید که گلدان را در دو لفافه کاغذی پیچانده تا تغییرات شدید رطوبت و حرارت به گیاه لطمه‌ای نزند، حتی‌الامکان گلدان را در اتاق رو باز و بدون کابین اتومبیل قرار ندهید.

۱۲- درصورتی‌که مایل به خریداری گلدان‌های با کاشت گروهی هستید دقت نمایید که گیاهان زینتی مجموعه ازنظر قد و رنگ و نیازهای محیط کاملاً هماهنگ باشند.

 

در ادامه به نگهداری چند مورد از گیاهان آپارتمانی اشاره می‌شود:

۱٫ آرمریا: گیاهی پوششی و همیشه‌سبز است. این گیاه زینتی دارای گل‌های زیبا و معطر می‌باشد و مناسب برای کاشت در باغ‌ها، باغ‌های ساحلی و مناطق مرز بندی و ساحلی می‌باشد. نام‌های دیگر این گیاه در کشور ما عبارت‌اند از: عود قرمز و چمن هلندی.

۲٫ آرالیای ژاپنی: گیاه آپارتمانی با برگ‌های لوب دار، براق و سبز تیره به قطر ۴۰-۲۰ سانتی متر است. برای مکان‌های سایه و خنک نیز مناسب است. برگ‌های آن، پنجه‌ای شکل خیلی طویل، سبز روشن و شفاف که از ۵ یا ۷ یا ۹ لب تشکیل‌شده‌اند. گل‌های آرالیای ژاپنی کوچک و به رنگ سبز و به شکل چتر و معمولاً زیاد قابل‌توجه نیست. آرالیای ژاپنی به‌عنوان گیاه خانگی یا در بعضی جاها (مناطق با پناهگاه‌های بدون آفتاب و باد) می‌توان آنها را در حیاط پاسیو یا باغ‌ها کشت کرد.

۳٫ آرالیای برگ‌پهن: فاتسیا درختچه‌ای همیشه‌سبز از ۳ تا ۶ متر ارتفاع دارد. از خانواده آرالیاسه (پیچک) می‌باشد. ساقه‌ی این گیاه منشعب است. برگ‌ها بزرگ هستند و به ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر می‌رسند. گاهی دم برگ‌ها به طولی حدود ۵۰ سانتی‌متر می‌رسند. برای نگهداری از این گیاه بهتر است دور از نور مستقیم آفتاب باشد. اما درصورتی‌که مکان نگهداری سرد باشد وجود نور ضروری است.

۴٫ آزالیا: ارتفاع و گسترش آن به حدود ۵/۱ متر می‌رسد، برگچه‌های این گونه سبز تیره، نیزه‌ای یا و تخم مرغی باریک می‌باشد. گل‌های آزاله معمولاً اواسط بهار باز می‌شوند و به شکل قیفی، به قطر ۵ تا ۸ سانتی متر و به طول ۳ سانتی متر هستند. گل‌ها به صورت خوشه‌ای از ۲ تا ۵ گل در انتهای شاخه ظاهر می‌شوند. نامهای دیگر این گل: خرزهره هندی، گل صد تومانی.

۵٫ آگلونما ماریا: گیاهی همیشه سبز و پایا با برگ‌های زینتی می‌باشد برگ‌های آن (مستطیلی نیزه‌ای)می‌باشد اندازه برگ‌ها بر حسب گونه به طول ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۲ سانتیمتر نیز می‌باشد ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر در سطح فوقانی خود تغییر می‌کند دارای نقاط و یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد. گل‌های این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد.

از دیگر گیاهان زینتی می‌توان به آرالیای دروغی، آگاو آمریکانا، آقطی، آگلونما نیتیدوم، آگلونما پیکتوم و آگلونما پاتایا اشاره کرد. در مقالات بعدی سایت میهن کاکتوس مقالات نگهداری سایر گیاهان آپارتمانی نیز اضافه خواهد شد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

121 دیدگاه برای “آشنایی و نگهداری از گلهای آپارتمانی

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، متوجه سوالتون نشدم گیاه ریزش برگ داره؟ اگر بله زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه، معمولا کمبود نور باعث سبز شدن برگهای رنگی گیاه میشه گیاه رو در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید.

    • کارشناس 2 گفته:

     حتما زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه، شبها اگر دمای محیط گیاه سرد بود گیاه رو کاور کنید واز سرما محافظت کنید.

      • کارشناس 2 گفته:

       کمبود نور وسرما باعث این مشکل میشه این دو مورد رو بررسی وایدال کنید، شبها اگر از شکاف پنجره سوز سرما وارد میشه گیاه رو با فاصله از پنجره نگهداری کنید یا شبها کاور کنید تا از سرما محافظت بشه.

       • علی گفته:

        بخشید همون توری که شما گفتید زهر کش گلدان مشکلی نداره اب میدم بیرون میاد
        و شب ها از پنچره فاسله میزارمش
        و برگ ها ریزش قطع شود
        و فقت ۱ زره شول شوده ینی دست میزنی به تنه به راهتی تکان میخوره ادی

        • کارشناس 1 گفته:

         اگر از سالم بودن ریشه گیاه اطمینان دارید گیاه رو داخل خاک ثابت کنید کمی خاک رو فشار بدید تا به ریشه ها بچسبه اگر نه بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

    • کارشناس 2 گفته:

     بله پوسیده شده متاسفانه، نباید تا این اندازه ابیاری کنید کلا خاک خیس هست، با یک چاقوی تیز وضد عفونی شده یک برش صاف بزنید وگیاه رو در دمای منزل چند روز نگهداری تا قسمت بریده شده خشک بشه بعد بکارید خاک رو هم مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید.

       • Ali گفته:

        سلام من گل پشه سیاه گرفت من از برگ های زد رنگ برای از بین بردن استفاده کردم ولی زیاد خوب عمل نکرد تعداد کم نکرد میخام از سم استفاده کنم از چه سمی استفاده کنم

        • کارشناس 2 گفته:

         سلام، کارت زرد رو باید نزدیک به خاک بگذارید، برای پشه سیاه رطوبت خاک رو کم کنید وبا محلول حشره کش خاک رو سمپاشی یا ابیاری کنید، از سم حشره کش دیازینون یا دلتامترین یا اتیون میتونید استفاده کنید، مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب، فاصله مصرف دوهفته یک بار.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا بهشون سرما زده ،ممکن هست برگهایی که جمع شدن بریزند به همون صورت نگهداری کنید وبرگها رو جدا نکنید موقع هوادهی حتما گیاه رو از سرما محافظت کنید.

    • کارشناس 2 گفته:

     احتمالش هست که درست بشن احتمالش هم هست که اون برگها بریزه، این موضوع بستگی به میزان سرمایی که به گیاه زده داره.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شاخه های فرعی رو جدا کنید چند ردیف از برگهای پایینی رو هم همینطور دو الی سه برگ بالای شاخه بمونه کافی هست بعد به انتهای قلمه پودر هورمون ریشه زایی یا پودر دارچین یا پودر تالک بزنید بعد داخل خاک بکارید وخاک رو مرطوب نگهدارید میتونید برای حفظ رطوبت کاور هم بکنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   بستر خیلی بزرگ هست وخاک در اثر جابجایی ترک خورده خاک رو باید مرطوب نگهدارید.

   • علی گفته:

    من ۱۰ تا ۱۵ تا بذر کاشتم فلن همین دوتا در امد
    اب به تور مستقیم بهش نمیدم توی موشما اب میریزم و فلن خاک خوشک نشوده همیشه همین کار میکنم

    • کارشناس 2 گفته:

     چند وقت هست کشت کردید؟ بذرها رو از سایت ما تهیه کردید؟ دما ونور ایدال باشه رشد میکنند.

      • کارشناس 1 گفته:

       رطوبت ودما رو بررسی کنید که ایدال باشه، بذرها رو بهترهست از شرکتهای معتبر تهیه کنید.

        • کارشناس 2 گفته:

         خاک سبوس یا همون شلتوک به تنهایی برای کاشت گیاهان مناسب نیست چون اصلا ریشه گیاه داخلش رشد نمیکنه بیشتر کف گلدانها ریخته میشه هم برای اینکه زهکش گلدان مناسب باشه ،هم ریشه گیاه از کف گلدان بیرون نزنه وهم گلدان سبک باشه ولی چون دارای مواد غذایی برای گیاهان هستش داخل خاک گیاهان ترکیب میشه. میتونید حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد داخل خاک گیاهان اپارتمانی ترکیب کنید ویا بصورت خالص برای زهکشی گلدانهای گیاهان اپارتمانی استفاده کنید.

 1. ailjhdy گفته:

  و ایا با جا به جای گرم و چه کودی براش خوب و با کود دهی هالش خوب میشه
  و کود ۱۰٫۶۲٫۱۰ براش خوب
  و یک سوال دگه کود قوره برای چه گلی خوب

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، گل داوودی هست، این نوع گیاه بیرونی هست وبهتر هست در فضای باز نگهداری بشه اگر بالکن دارید دراون قسمت نگهداری کنید داخل منزل از بین میره. ممکن هست بدلیل تغییر محیط نگهداری گلها پژمرده شده باشند. میتونید گلهایی رو که خشک شدن جدا کنید.

 2. .mahan گفته:

  سلام خسته نباشید من توش رو دیدم یه مگس بزرگ توش بود پوسیده نشده بود حتی توی یه جوونه کوچولو داشت اونم قشنگ سبز بود و سرحال بود دراین صورت پوسیده نیست درسته؟؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، بله درست هست موقع ارسال عکس گیاه رو تمیز کنید وبرگها رو پاک کنید تا چنین مشکلی بوجود نیاد چون ازروی عکسهای ارسالی ما میتونیم تشخیص بدیدم که گیاه درچه حال هست. گیاهتون سالم هست میتونید برگهاش رو تمیز کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سانسوریا بلک گلد هست موقع خرید همه ی قسمتهای گیاه رو بررسی کنید که سالم باشه برگ وسط گیاه پوسیده شده، میتونید گیاه رو به گلخونه برگردونید وپس بدید چون احتمال داره کلا از ریشه پوسیده شده باشه یا با گیاه سالمی تعویض کنید.

    • کارشناس 1 گفته:

     سلام، برای گلدهی این نوع گیاه، باید بالغ باشه ودوره سرمادهی رو بگذرونه تا به گل بشینه. در محیط پرنور باید نگهداری کنید ودما بین ۵الی۱۵ درجه باشه دما زیاد باشه گل نمیده.

       • علی گفته:

        بخشید یک سوال دیگه من یک نخل و حسن یوسف دارم میخام برم مسافرت
        ۳ یا ۴ هفته باید برای اب یاری جه کار انجام بدم که خوشک نشن

        • کارشناس 1 گفته:

         میتونید از روش فیتیله ای استفاده کنید گلدان ها رو در یک جا قرار بدید وکنارشون یک میز یا وسیله ای که بلندتر از سطح گلدانها باشه بگذارید یک سطل رو پر از اب کنید وبه تعداد گلها نخ فیتیله ای داخل اب بگذارید ویک سر دیگر فیتیله رو داخل گلدان قرار بدید.

        • کارشناس 1 گفته:

         اب یکسره بره هم زود تموم میشه هم ریشه ی گیاه در اثر ابیاری زیاد پوسیده میشه، یک نوع ابخوان هم هست میتونید تهیه کنید که سر سفالی دارن ویک طرفش داخل خاک گلدان فرو میره یک طرف دیگش به یک منبع اب در اندازه بطری نوشابه وصل میشه میتونید از این نوع ابخوانها هم تهیه کنید که مخصوص ابیاری گلها برای زمانی که فرد مسافرت هست، هستند. “ابیاری ابخوان” سرچ کنید روی مرور گرتون میاره براتون، خودتون هم میتونید بایک بطری نوشابه وشیلنگ یخچالی نمره ۴ درست کنید قسمتی که داخل خاک فرو میره رو هم میتونید از سرنگ استفاده کنید.

 3. نرگس گفته:

  باسلام و خسته نباشید.
  برگ عبایی سبز و گندمی تازه خریداری شده فروشنده گفت برگ عبایی درمکان سایه روشن و گندمی در نورغیرمستقیم افتاب باشه میخواستم بدونم باتوجه به اینکه گیاهان در راهرو دربسته بافضای ۳متری و محیط سرد و یک چراغ کم مصرف۲۰واتی که فاصله گیاه تا چراغ۱/۵ متر و چراغ مدت۶ساعت از دم غروب روشن میشه آیا این میزان نور برای برگ عبایی و گندمی کم محسوب میشه یا زیاد لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ۲- آیا در نور مصنوعی بااین شرایط گندمی زنده میمونه یا بایدحتما نورغیرمستقیم افتاب ببینه باتشکر.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، محیطی که گیاهان رو نگهداری میکنید حتماباید تهویه مناسبی داشته باشه اگر در محیط دربسته
   که پنجره هم نباشه نگهدرای بشن آفت میگیرند و از بین میرند اگر راهرو پنجره داره میتونید کنار پنجره نگهداری کنید ونیازی به نور مصنوعی نیست ولی اگر پنجره نداره میتونید لامپ رو از طلوع تاغروب افتاب روشن کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، اینطوری که نمیشه تشخیص داد، ازبرگهاش هم عکس واضح بفرستید، بیشتر شبیه فیلودندرونهاست.

 4. .mahan گفته:

  سلام خسته نباشید اسم این گل رو میشه بگید واینکه آیا الان میتونم تو خاک بکارمش

 5. ناصر گفته:

  سلام وقت بخیر
  بذر حسن یوسف، گلسنگ، شمعدانی رو که از شما و بیرون تهیه کردم و بعد از کاشت به این مرحله رسیدن ولی ساقه همه‌شون نازکه.
  چکار کنم تا ساقه ببنده؟ خاک همه‌شون مرطوبه و کنار بقیه گلها پشت پنجره جنوبی با نور غیرمستقیم گذاشتم.
  http://uupload.ir/files/dmmf_002.jpg
  با تشکر

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، کمبود نور دارند میتونید سرزنی کنید وبمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 6. ناصر گفته:

  سلام وقت بخیر
  برگهای بالایی گل حتمی چینی من شاداب و سرحال هستن ولی برگهای پایینی بی حال و آویزان، مشکلش از کجاست؟
  شرایط نگهداری هم پشت شیشه جنوبی آفتاب هم یکی دوساعت غیر مستقیم بهش میخوره. آبیاری هم با خشک شدن روی خاک انجام میدم.
  با تشکر

 7. علیرضا گفته:

  با سلام
  من تو خونه دو تا گلدان کنار هم دارم یکی شفلرا یکی بنت قنسول
  شفلرا داره برگاش آویزون میشه سر حال نیست رو شکل برگهاشم دفورمه شده
  بنتمم داره برگاش جمع میشه بعدش زرد میشه میریزه
  نمیدونم مشکلش چیه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه‌ها بسته شده است.