حرارت دهی خاک خوب یا بد؟

حرارت دهی خاک خوب یا بد؟

حرارت دهی خاک خوب یا بد؟ در این مقاله قصد دارم به یکی از اشتباهات تهیه خاک کاکتوس و کلا گیاهان، که حرارت دادن آن هست بپردازم. معمولاً در گلخانه‌های خانگی بسیار پیش می‌آید که خاک را در هنگام آماده سازی یا مثلاً بعد از شستن ماسه و درست کردن خاک برای خشک شدن و از دست دادن رطوبت در مجاورت حرارت مستقیم یا غیر مستقیم قرار می‌دهند تا خاک زودتر خشک شده و سریع‌تر آن را مورد استفاده قرار دهند، یا برای ضدعفونی خاک از حرارت استفاده می‌کنند، حال این کار درست است یا خیر؟

در جواب باید گفت علت قوی بودن خاک فقط به املاح و مواد معدنی موجود در آن نیست بلکه به آنزیم‌های زنده‌ای هم هست که در خاک وجود دارد بستگی دارد، این آنزیم‌های زنده میکروسکوپی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود و برای تجزیه خاک و همچنین غنی سازی خاک در آن وجود دارند ضروری است این آنزیم‌ها با تجزیه خاک و مواد موجود در خاک آنها را در اختیار ریشه‌های گیاه قرار داده تا گیاه رشد مطلوبی داشته باشد از طرفی وجود کرم خاکی در خاک نیز عامل بسیار مفیدی در زهکش گلدان جهت سهولت ریشه گیاه است حال با حرارت دادن به خاک این موجودات میکروسکوپی نابود می‌شوند و خاک هم در نتیجه آن بی حاصل خواهد شد لذا برای خشک شدن خاک نهایتاً از نور خورشید استفاده کنیم و اجازه دهید خاک به صورت طبیعی خشک شود تا املاح از بین نرفته و خاک مقوی باقی بماند.

برخی بر این باور هستند که با حرارت دادن خاک دانه‌های علف‌های هرز موجود در خاک نیز از بین می‌رود و احتمال سبز شدن علف‌های هرز در خاک به صفر می‌رسد اما نمی‌دانند که با حرارت دادن خاک آنزیم‌های خاک را نیز از بین می‌برند پس بهتر است برای از بین بردن دانه‌های احتمالی علف‌های هرز در خاک کاکتوس از علف کش ها و سم‌های توصیه شده استفاده کنید.

نکته: دقت کنید تا در خاک کاکتوس کرم خاکی وجود نداشته باشد بر خلاف باور عموم که میگویند کرم خاکی برای خاک مفید است اگر کرم خاکی در گلدان کاکتوس وجود داشته باشد پس از تمام شدن مواد موجود در خاک به سراغ ریشه گیاه رفته و از ریشه گیاه تغذیه خواهد کرد به دلیل محدود بودن محیط زندگی. پس حتماً موقع آماده سازی خاک کاکتوس‌ها از عدم وجود کرم خاکی در گلدان‌ها مطمئن شوید.

پس برای حفظ کیفیت خاک از قرار دادن آن داخل فر، مایکروفر و یا قرار دادن در معرض مستقیم شعله خودداری کنید.

ضد عفونی خاک

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
57 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها