نگهداری اچینو کاکتوس گروزنی

نگهداری اچینو کاکتوس گروزنی

نگهداری اچینو کاکتوس گروزنی: اچینو گروزنی که یکی از محبوب‌ترین و پر طرفدارترین کاکتوس‌های ایران در چند دهه‌ی اخیر می‌باشد و ما در این مقاله قصد بر تحلیل و معرفی و آشنایی اچینو و همچنین شرایط رشد و نگهداری آن را داریم و شما می‌توانید با رعایت این نکات کاکتوس اچینو خود را به بهترین نحوه ممکن نگه‌داری کنید و پروش دهید.

 

معرفی کاکتوس اچینو گروزنی:
این گیاه بومی کشور مکزیک است و قسمت مرکزی مکزیک و قسمت ریو موتسوما می‌باشد و در تپه‌های صحرایی بلند و میان صخره ها و دامنه‌ها رشد می‌کند. ایجاد سد آبی در آن منطقه باعث ریزش شدید و همچنین تصرف توسط افراد و برداشت گیاه از منطقه بومی خود باعث به وجود آمدن خطر انقراض در این گونه شده ولی خوشبختانه امروز با کشت مصنوعی انسان‌ها در محیط و همچنین تلاش یک گیاه شناس مکزیکی برای حفظ اچینو ها و هدیه دادن آن به بچه‌ها و محبوب کردن این نوع کاکتوس باعث جلوگیری و حداقل کاهش سرعت شدید انقراض این گونه شده است. نام علمی echinocactus grusonii است.

 

ظاهر شناسی:
اچینو کاکتوس دارای یک ساقه‌ی تغییر یافته و کروی شکل می‌باشد و دارای دو نوع رنگ زرد و سفید می‌باشد و هنگامی که به بلوغ می‌رسد قطری حدود ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی متر دارد. اچینو در دوران قبل از بلوغ تیغ‌های نازک و کوچکی دارد که بعد از بلوغ دارای بلندی و کیفیت بهتری دارد و به صورت شعاعی و منظم در روی آروئل های گیاه به وجود می‌آید.

 

گلدهی و شرایط گلدهی:
گلدهی اچینو ها عموماً در پایان بهار و شروع تابستان انجام می‌گیرد و این گلدهی فقط در گونه‌های بالغ (مثلاً برای اچینو گروزونی ۳۰ سالگی) در نور کامل آفتاب انجام می‌پذیرد. گلهای اچینو با نور آفتاب باز و در تاریکی بسته می‌شوند و اغلب اندازه‌ی آنها به ۴الی ۵ سانتی متر است و به صورت زرد رنگ در قسمت بالا و تقریباً مرکزی گیاه به وجود می‌آیند. گل‌های اچینو به دلیل کرک‌های زیاد و اندازه‌ی کوچک گل‌ها نسبت به گیاه زیاد قابل مشاهده نبوده و حداقل قطر کاکتوس برای گلدهی ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر می‌باشد.

 

انواع اچینو:
تاکنون به صورت مصنوعی و طبیعی کلاً ۲۱ نوع اچینو موجود می‌باشد که معروف‌ترین آنها عبارتند از:

اچینو گروزونی، اچینو تگزنسیس، اچینو پلی سفالوس، اچینو هوریزانتالونس، در بین این واریته ها اچینو گروزونی نسبتاً ارزان و رایج در ایران است و سایر گونه‌های اچینو به دلیل نادر بودن دارای ارزش کلکسیونی و قیمت نسبتاً بالایی نسبت به این گونه دارند. در این مقاله در مورد نگهداری اچینو کاکتوس گروزنی توضیح داده می‌شود.

 

شرایط نگهداری کاکتوس اچینو گروزنی:
نگهداری اچینو زیاد سخت و طاقت فرسا نیست و مراقبت از آن به صورت راحت امکان پذیر است. بیشترین خطری که اچینو را تهدید می‌کند کمبود نور و آبیاری در فصل یا زمان نامناسب می‌باشد.

 

دما:
اچینو در دمای متوسط به خوبی رشد خواهد کرد. در فصل زمستان اچینو به دلیل خواب به دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه نیاز دارد و حداقل دما نباید کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد و اچینو باید دور از رطوبت باشد.

 

آبیاری کاکتوس اچینو گروزنی:
آبیاری باید در فصل بهار و تابستان که فصل رشد گیاه می‌باشد به صورت منظم و با برنامه انجام شود ولی با پایین آمدن درجه هوا در فصل پاییز آبیاری نیز باید کاهش یابد و در فصل زمستان به صورت خیلی کند به صورتی که فقط دو یا سه بار در کل زمستان آبیاری شود. اچینوها به هیچ وجه نباید زمانی که در مقابل نور آفتاب و بالاترین دمای روز را دارند آبیاری شوند نتیجه این کار سوختگی گیاه و شاید به وجود آمدن قارچ منجر شود.

 

خاک مناسب کاکتوس اچینو گروزنی:
اچینو نیز همانند سایر کاکتوس‌ها نیازمند خاکی با زهکشی بالا می‌باشد و می‌توان از خاک کاکتوس که بیشتر دارای ترکیبات لیکا پرلیت و زغال به همراه ماسه به پیت ماس استفاده کرد.

 

گلدان مناسب کاکتوس اچینو گروزنی:
به تناسب اندازه از گلدان استفاده کنید و بهتر است در فصل شروع رشد یعنی بهار گلدان را تعویض کنید و به مدت ۷ تا ۱۰ روز به گیاه آب ندهید.

 

کاشت بذر کاکتوس اچینو گروزنی:
اچینو یک گیاه جفت پایه بوده و برای بذر دهی نیاز به گرده افشانی دارد.
بعد از گرده افشانی و تشکیل بذر می‌توانید آن را به روشی که در سایت میهن کاکتوس اشاره شده کشت کنید و همچنین امکان خرید از همان قسمت برای شما امکان پذیر می‌باشد. برای خرید بذر
کاکتوس اچینو گروزنی اینجا کلیک کنید.

 

نکته: کاکتوس اچینو به تهویه‌ی بسیار زیادی نیاز دارد و از این رو آن را باید در محلی که تهویه زیاد دارد قرار داد.

گل کاکتوس اچینو گروزنی

نویسنده: محمدرضا سلطانی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
14 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها