علت کم نور شدن و باریک شدن کاکتوس ها

کم نور شدن کاکتوس ها

کم نور شدن کاکتوس ها : کاکتوس ها جز گیاهانی هستند که  برای رشد خوب خود نیاز به نور خورشید دارند هر چه این نور کمتر شود رشد گیاه کمتر و نامتعارف تر شده و کاکتوس دچار تغییر شکل می گردد که به اصطلاح رشد علفی می گویند.

 

کاکتوس هایی که در خانه نگهداری می شوند حتی در پر نور ترین قسمت، پشت پنجره هم مواقعی نمی توانند نیاز نوری برخی از گونه ها را برطرف کنند . وقتی که نیاز نوری آن ها برطرف نشود، رشد خود را به صورت نامتعارف آغاز می کنند و به اصطلاح به طرف نور کشیده می شوند . رنگ پریدگی کاکتوس هم می تواند به دلیل کم نوری باشد. اکثر کاکتوس ها روزانه حداقل به دو تا سه ساعت نور نیاز دارند.

 

شاید بعضی از علاقمندان به پرورش کاکتوسها که به تازگی کاکتوس نگهداری می کنند فکر کنند که این نوع رشد عادی است ولی این یک رشد غیر طبیعی است و باید جلوی آن گرفته شود .

 

درمان:

درمان کار راحتی است . اگر زود فهمیده باشید که کاکتوس شما به علت کم نوری تغییر شکل داده باید آن را کم کم به نور زیاد ببریم . اگر به یکباره کاکتوس را از جای کم نور به جای پر نور ببریم کاکتوس دچار آفتاب سوختگی می شود . باید طی چند هفته هر روز مقداری کاکتوس را به نور مناسب نزدیک کنیم . وقتی نور مناسب به کاکتوس برسد کاکتوس رشد عادی خودرا آغاز می کند.

 

کاکتوس دیگر شکل و شمایل اولیه خود را پیدا نمیکند ولی حداقل از این به بعد رشد و شکل اصلی خود را پیدا می کند . شاید لازم باشد کاکتوس را با نخ به جایی ببندید یا شاید مجبور باشید قسمت که بد رشد کرده را از کاکتوس جدا کنید . بعضی مواقع می توانید یک کاکتوس تغییر شکل داده شده را به چند کاکتوس کوچکتر سالم تقسیم کنید که به رشد عادی خود در نور مناسب ادامه دهند.

 

کاکتوس ها و ساکولنت ها در زمستان و موقع خواب به نور زیادی احتیاج ندارند.

باریک شدن کاکتوس باریک شدن کاکتوس باریک شدن کاکتوس

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
6 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها