آموزش پیوند بر روی پرسکیا

آموزش پیوند بر روی پرسکیا

آموزش پیوند بر روی پرسکیا همراه با عکس

نام علمی پرسکیا : Pereskiopsis spathulata
پرسکیوپسیس (پرسکیا)
معرفی پرسکیا:
امروز می‌خواهیم مختصری از گیاه پرسکیا بنویسیم و طرز استفاده آن برای پیوند زدن کارهای کلکسیونی و با ارزش برای رشد سریع و کیفیت بالا، بعضی از دوستان بر این باور هستند که پیوند کاکتوس بر روی این پایه از ارزش کار کاسته میشه و کاکتوس روی خاک را ترجیح می‌دهند، اما بعد از گذشت سال‌ها در دنیا اولین پایه‌ای که کاکتوس بذری از ۱۰ روزگی رشد خود می‌تواند به راحتی و با سرعت بالا رشد کند پرسکیا می‌باشد و مهم‌ترین نکته آن این است که کاکتوس‌هایی که بر روی این پایه پیوند می‌خورند از لحاظ کیفیت و رشد و ژنتیک به بهترین شکل ممکن رشد می‌کنند و حتی این گیاه اسرار آمیز تمام مواد عالی که در بستر خود موجود می‌باشد را خیلی دقیق به پیوندک می‌رساند. بسیاری از گونه‌ای کاکتوس‌ها مثل آریوکارپوس دیسکو کاکتوس آستریاس ها و آستروفیتوم ها به خصوص گونه‌های ابلق را می‌شود بر روی پرسکیا پیوند زد.

تکثیر این گیاه عالی به راحتی با تیغ تا چاقویی تمیز گیاه راه چند قسمت کنید و بعد از یک روز آن را در گلدان‌های سایز ۶ و ۸ بزنید تا خیلی سریع ریشه دهی کنند.

قلمه پرسکیا
نحوه برش پرسکیا برای گرفتن قلمه

پیوند بر روی پایه پرسکیا:
پیوند کاکتوس ها بر روی پرسکیا بیشتر برای کاکتوس های کم رشد و کاکتوس هایی که احتمال خرابی آنها روی خاک زیاد است انجام می شود، برای پیوند بر روی این پایه به یک پایه و یک کاکتوس بذری نیازمند هستیم، بهترین زمان برای پیوند از اول بهار تا ماه دوم پاییز می‌باشد و بعد از این فصل‌ها با محیا کردن شرایط در گلخانه‌ها عمل پیوند قابل انجام می‌باشد.. بهترین سن برای پیوند زدن یک ماهگی بذر تا ۲ ماهگی می‌باشد ولی اگر کمی در این کار مهارت داشته باشید و به مرور زمان می‌شود بذرهایی که ۸ تا ۱۰ روز سبز شدن بر روی این پایه پیوند بزنید (دقت داشته باشید این پایه با داشتن آوند بزرگ خیلی راحت عمل پیوند زدن قابل اجرا است ولی باید ظرافت و سرعت عمل به کار برد)

وقتی انتهای پیوند بریده شد باید خیلی سریع و دقیق قسمت در حال رشد پرسکیا سر زنی شود طوری که خیلی صاف و با انتهای پیوند روی هم قرار گیرند. و پیوند باید به نحوی باشه که جایی آوند پیوندک با آوند پایه برخورد داشته باشند و هوا مابین این دو باقی نماند.

پایه پرسکیا
نحوه قرارگیری پیوندک و پایه پرسکیا

در پیوند زدن روی این گیاه همیشه دقت داشته باشید که رطوبت قسمت بریده شده پرسکیا از دست نرفته باشد و بهترین کار این است یک برگ از پرسکیا در دست خود له کنید و مایع که از برگ بیرون می‌آید را روی آن قسمت بمالید و سریعاً پیوندک را در جای خود قرار دهید و چند لحظه نگهدارید تا محکم شود بعد از پیوند زدن گیاه پیوند زده را باید چند روزی در محل خنک و سایه نگهداری کرد چون آفتاب باعث از دست دادن آب پیوندک می شود.

 

نکته:
نکته مهمی که این مدت یاد گرفتم بعد از پیوند زدن گلدان‌های خود را در ظرفی یا مثل شکل زیر قرار دهید که در داشته باشد تا رطوبت محیط باعث تسریع در پیوند خوردن باشد و خیلی کم در کف ظرف آب بریزید بعد از ۷ تا ۱۰ روز با رشد پیوند می‌شود از موفقیت در این کار خاطر جمع شد.

آکواریوم جهت حفظ رطوبت
ساخت اتاقک پیوند پرسکیا با آکواریوم جهت حفظ رطوبت

بستری که برای پرسکیا انتخاب می‌کنید همیشه سعی کنید ماسه و پیت ماس و ورمی باشد چون هرچقدر این بستر کیفیت خوبی داشته باشه پیوندها روز به روز زیباتر و کیفیت بالاتری دارند.

در آبیاری این پایه همیشه دقت کنید به هیچ عنوان زیر گلدانی پر از آب نکنید این گیاه درسته آب دوست هست اما آبیاری زیاد از حد باعث مرگ گیاه میشه و مخصوصاً اولین ضربه به آوند گیاه می‌رسد، همیشه نگاه کنید وقتی رطوبت خاک  کم شد دوباره آبیاری کنید و اگر آبیاری بیش از حد باشد باعث ترک خوردن پیوندک میشود.

پیوندک
برش پیوندک با تیع استریل و سطحی صاف

پیوند پرسکیا

قرار دادن سریع و با دقت پیوندک بر روی پایه . حتما دقت داشته باشید در یک یا چند نقطه آوند های پایه و پیوندک روی همدیگر قرار گرفته باشند و حباب هوا بین آنها نباشد.

دقت داشته باشید در طول این کار همیشه استریل بودن لوازم و سالم بودن پیوندک یکی از رازهای موفقیت هست و استفاده از محیط تمیز و رطوبت مناسب برای گرفتن پیوندها.

در آخر کم کم نور را زیاد کنید تا به نور خورشید عادت بکنند .
همیشه مثل عکس زیر جوانه‌های پرسیکا راجدا کنید تا گیاه بر روی رشد پیوندک تمرکز داشته باشد و می‌توانید جوانه‌های کمی بزرگ‌تر را در بستر بزنید و به عنوان پایه‌ای جدید استفاده کنید.

پیوندک
حذف کردن جوانه های پایه پرسکیا جهت رشد بهتر پیوندک

آموزش پیوند بر روی پرسیکیا

تعدادی از نمونه پیوندها بر روی پرسکیا:

پیوند کاپوت مدوسا
پیوند کاکتوس آستروفیتوم کاپوت مدوسا بر روی پرسکیا جهت رشد سریع

 

پیوند آستریاس ابلق بر روی پرسکیا
پیوند آستریاس ابلق بر روی پرسکیا

 

تفاوت کاکتوس پیوند شده بر روی پرسکیا با کاکتوس های هم سن بر روی خاک
تفاوت کاکتوس پیوند شده بر روی پرسکیا با کاکتوس های هم سن بر روی خاک

فیلم آموزش پیوند جوانه کاکتوس بر روی پرسکیا:

 

نویسنده: مهندس بهنام جو

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
251 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها