معرفی آریوکارپوس رتیوسس

معرفی آریوکارپوس رتیوسس

معرفی آریوکارپوس رتیوسس: آریوکارپوس ها جز کاکتوس‌های کند رشد البته با ارزش محسوب می‌شوند، رشد آنها بسیار کند بوده و عمدتاً از طریق بذر تکثیر می‌شوند، یکی از کاکتوس‌هایی که به طور عمده در میهن کاکتوس پرورش داده می‌شود کاکتوس آریو کارپوس است، ما با گردآوری گیاهان مادری سعی داریم بذرهای تازه و سالم این گیاه زیبا را ارائه دهیم.

مقاله امروز در مورد واریته آریو کارپوس رتیوسس می‌باشد. این گونه دارای بیشترین تنوع گونه در بین انواع آریوکارپوس ها می‌باشد، نام علمی این گونه Ariocarpus retusus می‌باشد. به آریو کارپوس ها، آریوکارپوز، کاکتوس ستاره‌ای هم میگویند.

عکس آریوکارپوس

شرایط زیستگاه:
آریو کارپوس ها معمولاً در ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا در مناطقی با خاک حاوی سنگ آهک و دامنه‌های صخره‌ای در پوشش گیاهی نیمه بیابانی رشد می‌کنند.

شکل ظاهری آریوکارپوس رتیوسس مشهور به ستاره سنگ یا صخره ستاره‌ای یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های آریوکارپوس می‌باشد که دارای برآمدگی‌های بسیار درخشان و گسترده می‌باشند. این گونه تنوع شکلی زیادی دارد که موجب شده اسامی زیادی برای آن زیر مجموعه آریوکارپوس رتیوسس معرفی نمایند که دیگر امروزه همه آنها را با یک اسم واحد می‌شناسند. همچنین این گونه از نظر ارتفاعی هم در آریوکارپوس ها رشد جالب و زیبا و زیادی پیدا می‌کند. ساقه آن خاکستری یا سبز آبی و کروی شکل می‌باشد که ممکن است ۱۰ تا ۲۵ سانتی متر ارتفاع و ۳ تا ۱۲ سانتی متر قطر بگیرد.

ریشه غده ای کاکتوس آریوکارپوس
ریشه غده ای کاکتوس آریوکارپوس

ریشه: اکثر آریوکارپوس ها دارای ریشه غده‌ای هستند و در بیشتر مناطق برای افزایش رشد آن روی پایه‌های مانند میرتلو یا پایه نقره‌ای پیوند می‌زنند.

گل: گل‌هایی با قطر ۲ تا ۴ سانتی متر، به رنگ سفید صورتی و قرمز دیده می‌شود.
میوه: دارای میوه‌های سفید یا سبز و یا صورتی با بذر فراوان با طول ۱۰ تا ۲۵ میلیمتر و قطر ۳ تا ۱۰ میلیمتر می‌باشد.

بذر: بذرهای سیاه و کشیده و بسیار ریز دارد.

 

نور:
آریو کارپوس ها به نور فراوان ولی فیلتر شده نیاز دارند.

 

آبیاری:
در فصل رشد به آبیاری منظم نیاز دارد در فاصله دو آبیاری اجازه دهید خاک کامل خشک شود. در فصل خواب به آب بسیار کم نیاز دارد و برای جلوگیری از خرابی بهتر است در مکانی با رطوبت کم نگهداری شود.

 

خاک:
خاک با زهکشی مناسب ماسه‌ای با ترکیب پیت ماس و ورمی کمپوست مناسب می‌باشد. به دلیل شکل غده‌ای ریشه بهتر است از گلدان‌های نسبتاً عمیق استفاده شود.

 

کودهی در فصل رشد با کود ازت پایین و پتاس بالا به مقدار خیلی کم نیاز دارد.

 

تکثیر کاکتوس آریو کارپوس:
عمدتاً از طریق بذر تکثیر می‌شود بذر آن جز بذرهای کاکتوس سخت برای سبز شدن محسوب می‌شود برای سبز شدن از بستر پیت ماس با دمای محیطی بین ۳۰-۴۰ درجه با رطوبت بالای ۸۰ درصد استفاده می‌شود. آریو کارپوس ها معمولاً بعد از سن شش سالگی به گلدهی می‌رسند.

کپسول بذر آریوکارپوس
کپسول بذر آریوکارپوس

 

خزانه آریوکارپوس
خزانه آریوکارپوس

 

نشاء کاکتوس
نشاء آریوهای ۱٫۵ ساله

 

پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا
پیوند کاکتوس آریوکارپوس بر روی پرسکیا

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
9 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها