نگهداری کاکتوس پیوندی رنگی

کاکتوس پیوندی رنگی

کاکتوس پیوندی رنگی :
این روزها هر جا میرویم خیلی کم اتفاق می افتد چشممان به کاکتوس‌های رنگی که معمولاً به رنگ‌های قرمز، زرد یا صورتی یا رنگهای جذاب دیگر مثل بنفش نیفتد، این کاکتوس‌ها ژیمنو های رنگی هستن که اسمشان ژیمنو کالسیوم میهانویچی هست با نام علمی: gymnocalycium mihanovichii که بر روی پایه کاکتوس دراگون یا پایه هیلوسرئوس پیوند شده است.
ژیمنو رنگی‌هایی که پیوند می‌شوند در اصل به رنگ سبز یا قهوه‌ای یا شکلاتی هستند که با تغییر رنگ و تکثیر گیاهان تغییر یافته تکثیر شده‌اند.

این ژیمنوها تغییر رنگ یافته به دلیل نداشتن کلروفیل قادر به ریشه سازی و زندگی بر روی خاک نیستند و تنها به صورت انگلی و به صورت پیوندی بر روی سایر کاکتوس‌ها می‌توانند زنده بمانند.

تکثیر ژیمنو رنگی پیوندی:
همان‌طور که در بالا توضیح داده شد این کاکتوس‌ها به دلیل نداشتن کلروفیل به تنهایی قادر به زندگی بر روی خاک نیستند و تنها راه تکثیر آنها از طریق پاجوش می‌باشد که بر روی پایه جدید پیوند زده  می‌شود. ابتدا از کاکتوس هیلوسرئوس قلمه می‌گیرند و پیوندک (ژیمنو رنگی) را روی آن پیوند می‌زنند و سپس پایه را کاشته و ریشه دار می‌کنند. هیلوسرئوس ها بیشتر به صورت سه پر دیده می‌شوند، نام علمی پایه ژیمنو رنگی hylocereus می‌باشد که از طریق بذر و قلمه به راحتی تکثیر می‌شود.

پایه ژیمنو رنگی
پیوند ژیمنو رنگی بر روی پایه بدون ریشه و سپس ریشه دار کردن آنها

نگهداری از کاکتوس ژیمنو رنگی:
این کاکتوس‌ها بسیار حساس هستند و باید در نگهداری آن خیلی دقت کنید. دمای مناسب بین ۲۰-۳۵ درجه می‌باشد و نباید نور خیلی شدید یا کم باشد یک نور ملایم فیلتر شده کافی است.

خاک مناسب برای نگهداری آن خاک کاکتوس با زهکشی مناسب و متشکل از ماسه و پیت ماس می‌باشد.

آبیاری: در فاصله دو آبیاری اجازه بدهید خاک کاملاً خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید. از ریختن آب بر روی ژیمنو رنگی خودداری کنید. در محیط کم رطوبت نگهداری کنید.

کاکتوس قرمز
ژیمنو رنگی در رنگ های مختلف زرد قرمز نارنجی بنفش و صورتی در بازار موجود است

بیماری‌های ژیمنو رنگی:
در گیاهان پیوندی باید هر دو گیاه پایه و پیوندک مراقبت کنید. در صورت مشاهده تغییر رنگ گیاه را بررسی کنید و از محلول قارچ‌کش مانند کاربندازیم یا مانکوزب استفاده کنید. در صورت مشاهده تغییر رنگ یا نرم شدن پایه، آن را از خاک در بیاورید و پس از بررسی ریشه را قارچ‌کشی کنید و بعد از چند روز در گلدان با خاک جدید بکارید.

معمولا در ژیمنو رنگی ها بیماریهای قارچی شایع است که باعث سیاه شدن کاکتوس یا نرم شدن آن می شود و خیلی زود گیاه را از بین می برد.

تولید انبوه ژیمنو رنگی
تولید انبوه ژیمنو رنگی

 

خرید و فروش کاکتوس ژیمنو رنگی:
ژیمنو رنگی‌ها اکثرأ در کشور هلند تولید و صادر می‌شوند که به همین دلیل به کاکتوس هلندی یا ژیمنو هلندی هم معروف است.

قیمت ژیمنو رنگی در بازار ایران متفاوت است و بسته به سایز و رنگ آن متفاوت می‌باشد. در کل نگهداری از این نوع کاکتوس سخت بوده و عمر چندانی ندارد.

 

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
122 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها