چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟ تعویض گلدان و خاک گلدان معمولا زمانی انجام می‌شود که یا خاک نامناسب باشد یا فضا برای رشد گیاه کم شده باشد. در هر حالت باید به یک سری موارد هنگام تعویض گلدان توجه کرد مانند زهکشی مناسب گلدان، اندازه و جنس گلدان، خاک متناسب با گیاه و سایر موارد.

معمولاً زمانی که فضای داخلی برای گیاه کم است، ریشه‌های گیاه از منافذ کف گلدان بیرون می‌آیند و رشد گیاه نیز کند و آهسته‌تر می‌شود. در این زمان بهتر است که گلدان گیاه را عوض کرد. البته تعویض گلدان‌های گیاهانی که دوران رکود زمستانه دارند (همانند رزهای گلدانی) در اواخر زمان رکود و قبل از بیدار شدن گیاه است. در مورد گیاهان همیشه سبز نیز اگر چه این گیاهان در محیط داخلی خانه نگهداری می‌شوند و سراسر سال همیشه مقداری فعالیت از خود نشان می‌دهند اما آنان را نیز بهتر است که در اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار نسبت به تعویض گلدان اقدام شود. توجه کنید که اگر گیاهی بیمار و مشکل دار دارید تعویض گلدان آن را به تعویق اندازید.

 

زیرا این گیاهان ضعیف هستند و اصولاً تعویض گلدان نوعی تغییر محیط و به نحوی شوک برای گیاه محسوب می‌شود. همچنین از تعویض گلدان گیاهانی را که تازه خریداری کرده‌اید تا حدود چند ماه (مثلاً برای شش ماه) صرف‌نظر کنید. زیرا گیاهان تازه خریداری شده اولاً امکان دارد چند روز قبل از آنکه توسط شما از گلخانه خریداری شوند به گلدان جدید منتقل شده باشند. من شخصاً وقتی می‌خواهم گلدانی را بخرم آنهایی را انتخاب می‌کنم که ریشه‌هایشان از منافذ کف گلدان دیده شوند و یا بیرون آمده باشند زیرا این مسئله نشان می‌دهد که این گیاه به تازگی به گلدان منتقل نشده است و مدتی است که در آن گلدان به سر می‌برد.

گلدان کاکتوس
پر کردن ریشه کاکتوس که باید گلدان عوض شود

دوما بهتر است که گیاه به شرایط محیطی مکان جدید عادت کند و سپس گلدان آن را عوض کنید تا شوک‌های ناشی از تغییر مکان زندگی و همچنین تعویض گلدان به تدریج به گیاه وارد شود. برای تعویض گلدان گیاه، روز قبل و یا چند ساعت قبل از تعویض گلدان خاک را با محلول قارچ کش آبیاری کنید. اگر بلافاصله قبل از تعویض گلدان نسبت به آبیاری اقدام کنید این کار موجب چسبندگی ذرات خاک به ریشه‌های گیاه می‌شود و می‌تواند به دلیل عدم جدا شدن مناسب از دیواره‌های گلدان و قسمت‌های زیرزمینی گیاه، به ریشه‌های گیاه آسیب وارد کند. قبل از بیرون آوردن گیاه به وسیله دست و یا انتهای بیلچه ضرباتی را به اطراف گلدان و انتهای گلدان وارد کنید تا به جدا سازی توده خاک از دیواره گلدان کمک شود.

توجه کنید که قبل از بیرون آوردن گیاه هر مقدار که توده خاک از دیواره داخلی جدا شود، امر انتقال و تعویض گلدان بهتر انجام می‌گیرد. برای درآوردن گیاه دست چپ خود را بر روی سطح خاک و در اطراف گیاه قرار دهید و گلدان را وارونه کنید. چند ضربه ملایم به دیواره و انتهای گلدان بزنید تا گیاه با توده خاک اطراف ریشه‌هایش از گلدان خارج شود.

سپس این توده را به همراه گیاه می‌توانید در گلدان جدید قرار دهید البته قبل از قرار دادن گیاه در گلدان جدید مخلوطی از خاک جدید (این مخلوط بر اساس نیازهای گیاه و قبل از اینکه عملیات بیرون آوردن گیاه از گلدان قبلی شروع شود باید تهیه و آماده شود) را در کف گلدان بریزید، توده را بر روی این خاک جدید قرار دهید به نحوی که سطح خاک رویین در گلدان‌هایی با قطر ۱۲-۶ سانتیمتر حدود یک سانتیمتر در گلدانهایی با قطر ۱۵-۱۲ سانتیمتر حدود ۲ سانتیمتر و در گلدان‌هایی با قطر دهانه ۲۵-۲۰ سانتیمتر حدود ۳ سانتیمتر و در با قطر دهانه ۳۰-۲۵ سانتیمتر حدود ۴ سانیتمتر و در گلدانهایی با قطر دهانه ۵۰-۳۰ حدود ۵ سانتیمتر پایین‌تر از لبه گلدان قرار بگیرد.

این فاصله و فضا مهم است زیرا فضای کافی برای آبیاری و جلوگیری از سرریز شدن آب را در هنگام آبیاری را ایجاد می‌کند. سپس فضاهای باقیمانده بین توده ریشه گیاه و دیواره گلدان را با مخلوط خاکی جدید پر کنید. بعد از اینکه عمل پر کردن گلدان تمام شد ابتدا با انگشتان دست و به شکل ملایم خاک اطراف ریشه گیاه را فشار دهید و گیاه به خوبی در گلدان مستقر شود و سپس گیاه را آبیاری کنید. البته برخی از پرورش دهندگان برای تشویق گیاه به ریشه زایی در محیط جدید برای ۲-۱ روز اول بعد از عمل انتقال گیاه به گلدان جدید، از آبیاری گیاه خودداری می‌کنند اما آن را به مکانی سایه و خنک منتقل می‌کنند و عمل غبار پاشی بر روی برگ‌ها را انجام می‌دهند تا از پژمردگی برگسار جلوگیری کنند.

چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

آموزش تعویض گلدانگلدان مناسب گلگل کاریمراحل کاشت گل
آموزش تعویض گلدان با عکس: مثالی از مراحل کاشت گیاه در گلدان در مرحله ۲ منافذ کف گلدان باز شده‌اند در مرحله ۳ سنگریزه‌هایی جهت ایجاد زهکش مناسب ریخته می‌شود. در مرحله چهار مقداری مخلوط خاکی ابتدا در گلدان ریخته می‌شود تا زمانی که گیاه در گلدان جدید قرار داده می‌شود، خیلی عمیق کاشته نشود. در مراحل پنجم و ششم عمق قرار گیری گیاه در گلدان (به منظور تخمین زدن عمق مناسب) و همچنین مسئله ریشه پیچ شدن ریشه‌های گیاه مورد بررسی قرار گرفته است. در مرحله هفتم گیاه کاشته شده و مقداری خاک در گلدان ریخته می‌شود. در مراحل بعد مکان‌های خالی گلدان و در اطراف گیاه اصلی با دو نوع گیاه دیگر پر می‌شود. در مراحل یازده و دوازده خاک پای گیاهان با انگشتان دست فشرده و سپس گلدان آبیاری می‌شود تا گیاهان به خوبی در جای خود مستقر شوند و فضاهای خالی پر شود.

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

50 دیدگاه برای “چه موقع و چگونه گلدان گل‌هایم را عوض کنم؟

 1. منصور گفته:

  سلام.
  برای انتقال شمشاد طلایی از درون نایلکس که ریشه های آن بیرون زده است آیا الان میشود به گلدان اقدام نمود؟
  نایلکس اندازه ی لیوان معمولی است و پر از ریشه.
  آیا با جابجایی خشک نمیشود؟
  در فضای باز هستند.آفتاب و جا و آب هم کافی است.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بله میتونید انتقال بدید ،تعویض گلدان رو اوایل صبح ویا عصر که هوا که خنکتر هست انجام بدید.

 2. زهرا گفته:

  سلام روزتون بخیر
  سوالی از خدمتتون داشتم میخواستم خاک گلدان هام رو تازه کنم البته تعدادیش ساکولنته.چه زمانی و چطور این کار رو بکنم؟
  در ضمن میخوام به خاک همشون مقداری ورمی کمپوست اضافه کنم در این صورت دیگه نیازی به کودهی ندارن؟
  ممنون میشم جوابم رو مثل همیشه کامل بدید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، یک روز قبل ازتعویض خاک گیاهان روبا محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض خاک بکنید، ورمی کمپوست رو حدود ده درصد میتونید داخل خاکشون ترکیب کنید، خاک جدید روحتما ضدعفونی وخشک کنید بعد استفاده کنید. میتونید ماهی یک بار هم با کودهای مخصوص گیاهان گوشتی تقویت کنید.

   • زهرا گفته:

    سلام ممنون از پاسختون
    فقط اینکه دقیقا از چندم اسفند این کارو بکنم و یه سوال دیگه میتونم تو همین زمان بعضیشون رو کمی هرس کنم،مثلا شاه پسندم که الان گلم داده ولی خیلی قد کشیده و میخوام کمی مرتبش کنم؟
    یه دنیا ممنون

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام،ممنون، کلا از اواسط اسفند ماه تا اواسط مهر ماه میتونید خاک گلدانها روتعویض کنید. بعد از اتمام گلدهی میتونید هرس کنید.

 3. مجید گفته:

  سلام وقت بخیر.اینکه گفتین ریشه اززیر گلدان بیاد بیرون برای همه گل وگیاهان باید درنظربگیریم؟چون یه کوردیلین دارم بررسی کردم گلدان پرریشه است که مثل یه قالب شده.رشدهم داره پاجوشم زده.اما هیچ ریشه ای اززیرش بیرون نیومده.باید بهارشد یه سایزگلدونشا بزرگترکنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   برای بیشتر گلها بجز بنفشه ها ،برای کردلین میتونید بهار گلدانش رو یک الی دو سایز بزرگتر کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.