چگونه درخت ارغوان را نگهداری کنم؟ نکات آموزشی

معرفی درخت ارغوان

ارغوان درختچه‌ای است نسبتاً بلند به ۸-۱۲ متر به گستردگی ۴ متر خزان پذیر مقاوم به سرما تا منفی ۲۳ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند بومی اروپا و غرب آسیا ازجمله کشورمان می‌باشد.
برگ‌ها مدور، کامل، قلبی شکل، گل صورتی-ارغوانی، کاسه قوزدار با دندانه‌های کوتاه وبه روی گل آذین خوشه‌های کوچک میوه ارغوان نیام، مسطح با دانه‌های فراوان، باز شونده با دو کفه، موسم گلدهی فروردین-اردیبهشت قبل از پیدایش برگ‌ها گل‌ها در ارغوان به روی تنه و شاخه‌ها شکوفا می‌شود وتنها درختی است که به روی تنه آن گل  می دهد.

موارد استفاده کاربرد در محوطه سازی‌ها تک کاشت، کاشت حاشیه آب، پرچین، در گذشته در اکثر حاشیه باغات میوه روستاهای کشور کشت می‌شد.

برای استفاده از ترکه درخت در بافت سبد که مصرف زیادی در زندگی روستایی داشت که با تولید پلاستیک منسوخ شده و امروزه به مقدار اندک در هنر سبد بافی و هنرهای دستی کاربرد دارد.

روش ازدیاد: کاشت بذر در بهار در هوای آزاد خوابانیدن ساقه و قلمه از دیگر روش‌های ازدیاد ارغوان است.

شرایط مناسب: مکانی پرنور و آفتاب مستقیم و در مکان‌های نیمه سایه هم رشد مناسبی دارد ولی گلدهی گیاه کم می‌شود، به کم آبی مقاوم و نیاز آبی کمی دارد خاک مرطوب و خوب زهکشی شده به انواع خاک‌ها ازجمله خاک‌های آهکی و قلیائی و اسیدی خشک مقاوم است، اقلیم، معتدل سرد.

بونسای ارغوان: درختچه ارغوان مناسب برای طراحی بونسای هست اما به خاطر اینکه زیاد پا جوش تولید می‌کند و در گلدان رشد اندکی دارد و تنه به سختی ضخیم می‌کند مورد استقبال قرار نگرفته و اندکی از هنرمندان بونسای اقدام به پرورش بونسای ارغوان می‌کنند فرم چند تنه مناسب برای طراحی ارغوان به شکل بونسای است.

 

روش‌های تکثیر درخت ارغوان

تکثیر توسط بذر: بذر ارغوان را فروردین ماه در هوای آزاد می‌کارند قبل از کاشت توصیه شده به مدت یک دقیقه در آب جوش ویا برای مدت ۳۰ یا ۶۰ دقیقه در اسید سولفوریک غلیظ قرار بدهید تا بذرها جوانه زنی سریع داشته باشند بهتر است بذرها را اواخر زمستان از روی درخت مادر جمع آوری کرد که نیاز سرمایی آنها برطرف شده باشد تیمار سرمایی بذر ارغوان به مدت ۳ ماه در دمای ۴-۲ درجه سانتی‌گراد باید نگهداری شود و سپس اقدام به کاشت آنها کرد دانه‌ها در مخلوطی از خاک، ماسه و پیت ماس  بکارید و رطوبت بستر کشت را تا جوانه زنی بذرها حفظ بکنید.

 

تکثیر توسط کاشت قلمه: در اوایل بهار از قلمه‌های علفی می‌توان گیاه را تکثیر کرد و در اوایل پاییز شاخه‌های چوبی را می‌توان قلمه زد.

روش دیگر تکثیر درخت ارغوان خوابانیدن ساقه است که در پاییز و بهار می‌توان اقدام به خوابانیدن ساقه‌ها در زمین ویا خوابانیدن هوایی اقدام کرد.

پیوند در اغوان به سختی می‌گیرد وبرای تکثیر از روش پیوند استفاده نمی‌کنند.

برگ ارغوان
برگ‌های ارغوان، مدور، قلبی شکل و سبز روشن است وبین ۶ -۱۲ سانتیمتر طول دارند.

 

بذر ارغوان
میوه ارغوان، غلاف، نیام، مسطح با دانه‌های فراوان، باز شونده با دو کفه است میوه‌ها اواخر زمستان می افتند.

 

سبد بافی
هنر ارغوان بافی
یکی از مهم‌ترین شاخه‌های سبد بافی ارغوان بافی نام دارد در این هنر کهن بافندگان با استفاده از شاخه‌های درختچه ارغوان اشیا گوناگونی در ابعاد متفاوت تولید می‌کنند.

 

گل ارغوان
گل‌های ارغوان بر روی شاخه‌های لخت در اوایل بهار منظره دل‌انگیزی ایجاد می‌کند به شکل گل‌آذین و خوشه‌های کوچک به رنگ صورتی-ارغوانی هستند.

انتشار جغرافیایی درختچه ارغوان در کشورمان در تمام نواحی ساحلی دریای خزر، نواحی غرب رشته کوه زاگرس، خراسان، تهران و اطراف و امروزه به عنوان گیاهی زینتی در فضا سبز اکثر نقاط ایران کاربرد دارد.

درختچه ارغوان سریع رشد وبه خاطر اینکه تولید شاخه‌های زیاد در کنار هم در سطح زمین می‌کند پرورش تک تنه‌ای آن مشکل است و بهتر است به همان شکل طبیعی ویا به فرم چند تنه‌ای تربیت شود.

بونسای ارغوان
پرورش ارغوان در گلدان کم‌عمق
بونسای ارغوان

 

خرید بونسای ارغوان
بونسای ارغوان

بونسای ارغوان در پاییز
بونسای ارغوان در پاییز

 

گل ارغوان
درختچه ارغوان تنها درختی که روی ساقه و تنه هم می‌تواند گل بدهد.

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

20 دیدگاه برای “چگونه درخت ارغوان را نگهداری کنم؟ نکات آموزشی

 1. محمد جعفری گفته:

  سلام وقتتون بخیر درخت ارغوان میخواهم بکارم ولی عکس هایش را که نگاه می کنم یکسری گونه ها درختچه ای هستند و یکسری به صورت درخت رشد می کنند این به بحث هرس مربوط است یا گونه درختی متفاوت می باشد ؟ و اگر تفاوت دارد برای گونه درختی شما چه چیزی پیشنهاد می کنید ؟
  تشکر

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، نه تفاوتی ندارند درختچه ها کوچک هستند و سنشون کم هست وقتی بزرگ بشن مثل درخت بزرگ وبالغ میشند.

 2. محمد گفته:

  سلام
  ببخشید من قصد دارم توی پیاده روی جلوی مغازم یه نهال ارغوان بکارم، سوالم اینکه این درخت رو میشه یه تنه پرورش داد؟ آخه نمیخوام بعدا مزاحم رفت و آمد عابرین پیاده بشه.
  لازم به ذکره که ما توی خرم آباد هستیم.
  باتشکر از مطلب مفیدتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، معمولا شاخه ها بالا میره پایین نمیاد زیاد هم باشه هرس پذیر هست ومیشه هرس کرد.

 3. سارا گفته:

  سلام . من یک درختچه ارغوان دارم قدش حدودا ۲ متر هست در حیاط در محیط پرنور اما سایه قرار داره و پایین ساقه پاجوش های زیادی هم زده. اما از یک ماه پیش برگهای بالایی همگی خشک شد و ریخت . اما پاجوش ها سبز و پربرگ هست.
  ایا به ریشه تنه اصلی اسیبی رسیده و درختچه اصلی از بین رفته که برگهاش زرد شد و ریخت؟ یا فصل خزان برگهاش بوده؟چطور بفهمم خود درختچه سالمه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، شاخه اصلی گیاه رو کمی خم کنید اگر انعطاف داشت مشکلی نیست مجدد رشد میکنه ولی اگر انعطاف نداشت وشکست متاسفانه خشک شده میتونید کلا اون شاخه رو کات کنید تا پاجوشهاش رشد کنند.

 4. ناشناس گفته:

  سلام
  توی مناطق سرد سیر هم میشه کاشت؟
  مثل عجبشیر و … که -۳۰ -۴۰ درجه میرسن

  حدودا چند سال طول میکشه تا به ارتفاع ۱۰-۱۲ متری برسه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بله میشه کشت کرد گیاه مقاومی هست، بستگی به شرایط نگهداری داره در شرایط ایدال در عرض یک سال ۵۰ سانت رشد میکنه.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، در بیشتر مناطق ایران میشه کشت کرد به خشکی مقاوم هست. ودر انواع خاکها هم رشد میکنه.

 5. سالار گفته:

  ممنون از شما

  میشه هرس سنگین کرد با توجه به عکسی که دادم؟
  مثلا نگا کنین پایین ۲ شاخه شده سمت چپ رو کامل بزنم از پایینش اون یکی رو هم ۳۰% کم اش کنم امکانش هست
  مخصوصا اون ۲ شاخه بودنش خیلی بد شده

 6. imanbrazandeh10 گفته:

  سلام وقت بخیرچند سوال داشتم
  آیا الان میتونم بذر درخت ارغوان بکارم؟
  آیا برای کاشت بذر ارغوان مثل مراحل کاشت بذر کاکتوس باید خاک را با قارچ کش ضدعفونی کنم؟

  و سوال آخر در مورد لیپتوس

  آیا الان میتونم بذر لیپتوس را بکارم ؟یا ریسکه بذارم پاییز بکارم

  خیلی ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید بکارید برای بذر ارغوان نیازی به ضدعفونی خاک نیست وحتما باید بذر رو حدود نیم الی یک سانت داخل خاک دفن کنید ودر محیط خنکی نگهداری کنید اگر دما زیاد باشه جوانه زنی به تعویق خواهد افتاد. برای لیتوپس اگر دمای ۱۵الی ۲۰ درجه رو دارید میتونید کشت کنید ولی اگر دمای منطقه ای که هستید از ۲۰ درجه زیاد هست صبر کنید پاییز که هوا خنک شد کشت کنید.

 7. زهرا گفته:

  سلام. وقت تون بخیر
  ممنون از سایت خوبتون

  میخواستم بپرسم بذر افرا موجود دارین؟ اگر نه تو تهران درخت افرا هست که بشه بذرشو بچینم؟ تا چه زمانی فرصت کاشت بذر هست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، فعلا موجود نیست، در این مورد اطلاعی ندارم ،تا اوایل بهار میتونید کشت کنید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بله میتونید کشت کنید،درخت ارغوان گیاه کم توقعی هست وبا هر نوع خاک واب وهوایی سازگار هست.

دیدگاه‌ها بسته شده است.