معرفی گل بنت قنسول

معرفی گل بنت قنسول

معرفی گل بنت قنسول : بنت قنسول با نام علمی یا POINSETTIA با نام علمی Euphorbia pulcherrima که در ایران به گل کریسمس نیز معروف است. ارتفاع آن به یک متر نیز می‌رسد. گل‌هایی به رنگ سفید و قرمز و زرد دارد. به آفتاب کامل نیاز دارد.

 

معرفی گل بنت قنسول :
گل بنت قنسول بومی کشور مکزیک است. مدت زمانی که دارای گل می‌باشد به سه چیز بستگی دارد: اول بلوغ گیاه دوم زمانی که آن را خریداری کرده‌اید و نحوه‌ی نگهداری شما.

با مراقبت‌های لازم گیاه بنت قنسول شما می‌تواند برای هفته‌ها (۶ تا ۸ هفته) و در بعضی گونه‌ها حتی تا ماه‌ها زیبایی خود را حفظ کند.

این گیاه دمای زیر ۱۰ درجه را نمی‌تواند تحمل کند بنابراین پس از انتخاب بنت قنسول مورد نظرتان آن را به محلی گرم و مناسب انتقال دهید (اگر در زمستان این گیاه را خریده‌اید زمان انتقال آن از فروشگاه به خانه را تا می‌توانید کوتاه کنید یا روی آن را با چیزی بپوشانید تا هوای سرد به آن آسیب نزند.) زیرا قرار دادن این گیاه در دماهای پایین حتی برای چند دقیقه می‌تواند به برگ‌ها و برگچه‌های آن آسیب وارد کند.

گل بنت قنسول
گل بنت قنسول

ویژگی‌های ظاهری:

برگ : هشتاد درصد بنت قنسول ها قرمز بوده و مابقی صورتی، سفید و یا کرم رنگ هستند. بنت قنسول های قرمز ۸ هفته طول می کشد که از رنگ سبز به قرمز درآیند. برگ‌ها سرنیزه‌ای شکل بوده و در زمستان براکته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند. لبه های برگ ها صاف و یا گاهی دالبر دار دیده می شوند.

گل بنت قنسول
گل بنت قنسول

گل : پروسه ی گلدهی و رنگ گیری برگ ها با طول کوتاه روزها در زمستان آغاز می شود و در پاییز می توانید گل دادن آن را مشاهده نمایید، به این نکته توجه داشته باشید که افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می اندازد.

نگهداری:

نور: بنت قنسول را در برابر نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. قرار گرفتن در زیر نور غیر مستقیم آفتاب به مدت ۶ ساعت در روز نیاز نوری این گیاه را برطرف می کند. اگر در روزهای سرد زمستان آن را کنار پنجره برای نورگیری قرار می دهید از برخورد آن به شیشه ی سرد پنجره جلوگیری کنید. از نور زیاد و مستقیم آفتاب و خشکی دور نگه داشته شود. میزان تاریکی مطلق شبانه ۱۴ – ۱۲ ساعت در شبانه روز برای گیاه است.

 

آبیاری : زمانی که سطح خاک خشک است آبیاری کنید و هر روز خاک را چک کنید و با ایجاد سوراخ ها در انتهای گلدان اجازه دهید آب اضافی خارج شود و به زیر گلدانی بریزد زمانی که گیاه پژمرده می شود سریع تر برگ های خود را میریزد. به اندازه آبیاری کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه به گیاه آسیب می زند. زمان گلدهی بنت قنسول با رطوبت مناسب افزایش می یابد پس گیاه را به طور منظم مرطوب کنید.

 

خاک: خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد به گونه‌ای که آب اضافی را در خود نگه ندارد. مخلوطی از پیت موس+ پرلیت و یا خاک برگ +کوکوپیت برای این گیاه مناسب است.

 

کوددهی: در زمان گلدهی به هیچ عنوان کوددهی نکنید. هر دو هفته یکبار یا هر ماه از کودهای کامل و مناسب گیاهانی که در خانه نگهداری می‌شوند برای کوددهی استفاده کنید. در صورتی که گیاه بنت قنسول در شرایط مناسب محیطی قرار گیرد باید بعد از چند هفته شروع به رشد کند. از کودی استفاده کنید که نیتروژن کمتر و پتاسیم بیشتری داشته باشد.

 

آفات و بیماری ها: اگر گیاه بیش از اندازه آبیاری شود ممکن است به کپک قارچی دچار شود و همچنین ممکن است مورد حمله‌ی آفاتی که بین گیاهانی که در محیط داخلی نگهداری می‌شوند رایج‌اند، قرار بگیرد مثل شپشک ها (scale insect و mealybug).

اگر برگ‌های بنت قنسول شما می‌ریزد، خیلی مهم است که ابتدا علت آن را پیدا کنید، در بعضی از شرایط به سادگی مشکل قابل حل شدن می‌باشد.

عوامل محیطی مثل گرما و شرایط خشکی مهم‌ترین علت‌های ریزش برگ‌ها هستند. استرس هم می‌تواند باعث ریزش برگ‌ها شود بنابراین گیاه را در محلی خنک و بدون باد و به اندازه‌ی مورد نیاز آب نگهدارید اگر هیچ کدام از این موارد نبود و گیاه بهبود نیافت باید دور انداخته شود.

البته قبل از دور انداختن گیاه تمام سعی خود را برای نجات آن انجام دهید. ممکن است عمر گیاه پژمرده کاهش یافته باشد اما با غوطه‌ور کردن ریشه و محتویات اطراف آن در آب گرم در بعضی موارد می‌توان گیاه را نجات داد. احیای گیاه باید در مدت زمان یک ساعت اتفاق بی افتد پس قبل از امتحان کردن این روش آن را بیرون نیاندازید (این ایده توسط Kenneth Freeman ارائه شده).

 

گاهی اوقات پیش می‌آید که گیاه بنت قنسول پس از این که خریداری شده و به خانه آورده شده است، برگ‌های آن شروع به زرد شدن و ریختن می‌کند که جای نگرانی نیست زیرا گیاه دارد به محل جدید واکنش نشان می‌دهد. گیاهانی را خریداری کنید که سالم و قوی به نظر می‌رسند و زیر برگ‌های آن هارا قبل از خریداری برای چک کردن آفات و حشرات بررسی کنید و گیاهانی که برگ‌های زردی دارند نخرید و گل‌های زرد کوچک هم باید در وسط گیاه وجود داشته باشند.

گل بنت قنسول
عکس گل بنت قنسول

تکثیرگل بنت قنسول:
تا اواسط بهار آبیاری کنید و سپس اجازه دهید گیاه خشک شود و ساقه‌های آن چروکیده شود، آن را در جای خنک نگهدارید و در اواخر بهار، تمام شاخ و برگ‌ها را تا فاصله‌ی چند اینچی (۲٫۵ سانتیمتر=هر اینچ) از سطح خاک قطع کنید و آن‌ها را در گلدانی دیگر بکارید، خوب آبیاری کنید و گرم نگهش دارید و با استفاده از کودهای مناسب گیاهان خانگی آن را تغذیه کنید تا زمانی که رویش جدید اتفاق بی افتد، یک ماه بعد گیاه را بیرون برده و در مکانی که سایه است قرار دهید و سپس در اواسط تابستان و قبل از برگرداندن گیاه به محیط خانه، نوک قسمت‌های رشد کرده را جدا کنید و گیاه را در مکانی آفتابی قرار دهید و به طور منظم آبیاری کنید و کود دهید و سپس از اواسط پاییز گیاه را در محلی تاریک بین ساعت‌های ۵ غروب تا ۸ صبح نگهدارید بنابراین این گیاه دوباره شروع به گلدهی و درآوردن برگ‌های رنگی می‌کند.

 

نگهداری :
از قرار دادن بنت قنسول در برابر باد گرم یا سرد رادیاتور یا دستگاه‌های تهویه‌ی هوا و یا در مقابل باد مستقیمی که از در یا پنجره وارد می‌شود جلوگیری کنید. در تابستان آن‌ها را در محیطی با نور کافی و خنک و در دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری کنید. گیاه برای رنگ گیری هر چه بهتر به یک دمای ثابت در حدود ۱۸ درجه سانتی گراد نیاز دارد پس دقت کنید که محیط زیاد سرد یا خیلی گرم نباشد. تلاش برای نگه داشتن گیاه از سالی به سال دیگر معمولاً نا امید کننده است زیرا به وجود آوردن شرایط مناسب رشد سخت است، اما تحت شرایطی مقدور است اما شما می‌توانید از آن به عنوان یک گیاه خانگی سبز هم استفاده کنید زمانی که برگ‌های قرمز آن افتاد. این گیاه اگرچه سمی نیست، اما کسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است نسبت به آن واکنش‌های آلرژیک نشان دهند پس هنگام قلمه زدن و بریدن شاخ و برگ‌ها از دستکش استفاده کنید چون ممکن است شیره‌ی آن مشکل آفرین باشد.

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
36 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها