دلیل زرد شدن و ریزش برگ گل‌ها چیست؟

دلیل زرد شدن و ریزش برگ گل‌ها چیست؟

دلیل زرد شدن و ریزش برگ گل‌ها چیست؟ یکی از مشکلات نگهداری گل‌ها و گیاهان آپارتمانی و بیرونی زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌باشد که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، مانند شوک وارد شده به گیاه، شرایط آب و هوایی، تغییرات فصلی، آفت و بیماری‌ها که در زیر به چند مورد اشاره می‌شود، مثل همیشه می‌توانید سؤالات خود را زیر مقالات میهن کاکتوس مطرح نمایید تا پاسخ داده شود:

شوک:
شوک ناشی از انتقال گیاه، تعویض گلدان و یا تقسیم ریشه اولین عامل ریختن برگ‌های گیاه است. این امر در مورد گیاهانی که از محیط داخل منزل به فضای بیرون منتقل می‌شوند (و یا برعکس) نیز صادق است. همچنین نوسان دما، نور و رطوبت می‌تواند گیاه را تحت تأثیر قرار دهد به خصوص اگر از محیطی به محیط دیگر منتقل شده باشد که این امر اغلب به ریزش برگ‌های گیاه منجر می‌شود.

 

شرایط آب و هوایی: 
تغییرات محیطی علاوه بر این که منجر به شوکه شدن گیاه می‌شوند، به واسطه شرایط آب و هوایی جدید نیز نقش مهمی در ریختن برگ گیاه دارند. دما تأثیر قابل توجهی بر گیاه می‌گذارد. یک تغییر ناگهانی در دما (سرد یا گرم) باعث زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها و افتادن آنها می‌شود.

 

رطوبت: 
بسیاری از گیاهان در نتیجه خشکی یا رطوبت بیش از حد، برگهای خود را از دست می‌دهند. مثلاً آب دهی زیاد معمولاً منجر به زرد شدن برگ و ریختن آن می‌شود. خاک متراکم و خشک نیز همین پیامد را به دنبال دارد چون ریشه محدود شده و نمی‌تواند مواد غذایی و آب کافی به گیاه برساند. در شرایط خشکی و بی آبی معمولاً گیاه برای نگه داشتن آب در خود، مجبور می‌شود برخی از برگها را از خود جدا کند. گیاهانی که به صورت خیلی متراکم و انبوه در گلدان قرار دارند ممکن است به همین علت برگ‌های خود را از دست بدهند که این امر نشانه نیاز به تعویض گلدان است.

 

تغییرات فصلی: 
تغییر فصل می‌تواند به ریزش برگ منجر شود. همه ما با برگ ریزان پاییزی آشنایی داریم اما آیا می‌دانستید که این اتفاق در فصل بهار و تابستان نیز ممکن است رخ دهد؟ در مورد برخی گیاهان مانند درختان همیشه سبز برگ پهن، ریختن برگ‌های قدیمی‌تر (که اغلب زرد شده‌اند) در بهار امری متداول است که علت آن ایجاد فضا برای رشد برگهای تازه است. برخی دیگر از گیاهان در اواخر تابستان یا اوایل پاییز این کار را انجام می‌دهند.

 

بیماری و آفت: 
برخی بیماری‌ها و آفت‌ها گاهی منجر به ریزش برگ‌های گیاه می‌شوند. بنابراین باید همیشه به دقت برگهای گیاه را بررسی کنید و هرگونه علائم بیماری یا آفت را در آن زود شناسایی و درمان کنید.

 

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
21 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها