آموزش تهیه خاک برگ از برگ درختان ، چطور خاک برگ درست کنیم؟

آموزش تهیه خاک برگ از برگ درختان

آموزش تهیه خاک برگ از برگ درختان : هرچند توصیه می‌شود در خاک کاکتوس‌ها و ساکولنت ها از خاک برگ استفاده نشود ولی به دلیل اینکه شاید این مقاله برای دوستانی که گل‌های آپارتمانی دارند مفید باشد در سایت قرار داده شد. سعی کنید خاک برگ را خودتان تهیه کنید چون مطمئناً دارای کیفیت بهتری خواهد بود.

خاک‌برگ از پوسیده شدن قسمت‌های مختلف برگ تهیه می‌شود. برای تهیه خاک برگ معمولاً از برگ درختان مانند چنار، افرا، نارون، و درختان میوه که رگبرگ های ضخیمی ندارند استفاده می‌شود. زمان مناسب برای تهیه خاک برگ فصل پاییز می‌باشد.

خاک برگ
جمع آوری برگها در فصل پاییز برای تولید خاک برگ

آموزش تهیه خاک برگ:
برگ‌ها را در محلی در روی سطح زمین یا در یک گودال به‌صورت یک لایه جمع آوری کرده پس از آنکه با آب‌پاشی رطوبت لازم را تأمین کردند برای تسریع در پوسیده شدن آنها مقداری کود ازته مانند اوره بدان اضافه می‌کنند. سپس یک لایه دیگر برگ ریخته و با تکرار عمل آب‌پاشی و کودپاشی به انباشتن مقدار موردنظر برگ می‌پردازند در اثر رشد و نمو باکتری‌ها، برگ‌ها به‌تدریج پوسیده می‌شوند، معمولاً هر از چندی این توده را از هم می‌پاشند و دوباره در محل دیگری روی‌هم می‌ریزند این کار به‌منظور جلوگیری از ایجاد گرمای بیش از حد در درون توده که باکتری‌ها را از بین می‌برد و هوا رسانی به باکتری‌های موازی انجام می‌گیرد.

 

به هم خوردن توده خاک‌برگ مراحل پوسیده شدن را تسریع می‌کند. در شرایط عادی خاک‌برگ پس از ۸ تا ۱۲ ماه قابل استفاده می‌گردد. ولی خاک برگ‌هایی که ۳ تا ۴ سال مانده باشند، ترجیح داده می‌شوند. خاک‌برگ آماده شده را باید الک کرد تا چوب‌ها و قسمت‌های زاید آن جدا شود خاک برگ ممکن است محتوی بذرهای علف‌های هرز، آفات و امراض باشد، لذا باید قبل از مصرف گندزدائی گردد.

تولید خاک برگ
چرا هنگام استفاده از خاک برگ برای تعویض گلدان نباید آن را فشارداد؟

 

به این علت که فشردگی زیاد خاک برگ سبب می‌شود که خاک برگ‌ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ریشه که برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است جلوگیری نماید.

 

آیا خاک برگ دارای مواد غذایی می‌باشد:
خیر خاک برگ‌ها فاقد مواد غذایی هستند و یا بسیار ناچیز است و بیشتر برای سبک کردن خاک و بهبود بافت خاک استفاده می‌شود.

 

چرا توصیه می‌کنید در ترکیب خاک کاکتوس از خاک برگ استفاده نکنیم؟

چون خاک برگ رطوبت را در خود نگه می‌دارد و باعث پوسیدگی ریشه در کاکتوس و گیاهان گوشتی می‌شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
70 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها