راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس : کاکتوس کریسمس با نام علمی Schlumbergera truncata یکی از گیاهان محبوب می‌باشد که نگهداری و تکثیر آن بسیار آسان است. این کاکتوس در ماه‌های ژانویه که همزمان است با کریسمس به گل می نشید و به همین دلیل به کاکتوس کریسمس معروف شده است. در این مقاله به برخی از نیازهای این گیاه می‌پردازیم. توجه داشته باشید در بخش مقالات آموزش سایت میهن کاکتوس در مورد تکثیر کاکتوس کریسمس مقاله کاملی قرار داده‌ایم.

نگهداری گیاه کریسمس:

نور:
کاکتوس کریسمس نیز مانند سایر کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به نور زیاد ولی به دور از اشعه مستقیم آفتاب نیاز دارد. در صورتی که بیش از حد نور دریافت کند برگ‌ها تغییر رنگ می‌دهند و به رنگ قرمز و زرد تبدیل می‌شوند. گیاه کریسمس زمانی که روزها کوتاه‌تر است شروع به گلدهی می‌کند.

آبیاری:
کاکتوس کریسمس به آبیاری منظم در فصل رشد نیاز دارد. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. آبیاری بیش از حد و نداشتن زهکشی مناسب باعث پوسیدگی سریع ریشه‌های این گیاه می‌شود.

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس
گل کاکتوس کریسمس ابلق

دما:
کاکتوس کریسمس برای به گل نشستن نیاز به روز کوتاه و دمای خنک‌تر دارد. این کاکتوس تا دمای ۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر را تحمل می‌کند. برای گل دادن نیاز به دمای حدود ۱۵ الی ۲۵ درجه دارد.

 

تکثیر:
کاکتوس کریسمس از طریق قلمه و بذر تکثیر می‌شود. مقاله کامل تکثیر کاکتوس کریسمس همراه با تصویر در سایت موجود است جهت مطالعه اینجا کلیک کنید.

آفات و بیماری:
بیشترین بیماری که این کاکتوس را تهدید می‌کند بیماری‌های قارچی می‌باشد. که با نگهداری و آبیاری مناسب همچنین استفاده از سموم قارچ‌کش می‌توان از بیماری پیشگیری کرد.

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

تغذیه:
برای گلدهی نیاز به خاک مغذی دارد که می‌توان هر دو هفته در فصل رشد می‌توان با کودهای پتاس بالا گیاه را آبیاری کرد.

دلیل ریزش گل‌های کاکتوس کریسمس:
ریزش گل‌های گیاه کریسمس می‌تواند چند علت داشته باشد. یکی از دلایل کمبود نور می‌باشد، اگر نور به اندازه کافی به گیاه نرسد گل‌های آن ریزش می‌کند. دلیل دوم ریزش گل‌ها دمای بالا می‌باشد اگر دما به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد برسد گل‌ها می‌ریزد. یکی دیگر از عوامل ریزش گل‌ها جابه‌جایی گیاه و تغییرات دمایی می‌باشد که برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است گیاه  را قبل از گل دادن خرید کنید. عوامل دیگری مانند آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی هم می‌تواند دلیل ریزش گل‌ها باشد.

خاک:
خاک با زهکش مناسب که می‌تواند ترکیبی از ماسه و پیت ماس با مقدار کمی ورمی باشد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها