بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ ها

بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها
بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها بیماری بسیار خطرناک با گستردگی بالایی است برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها. عامل بیماری قارچ Fusariumoxyporum می‌باشد. که باعث پوسیدگی و مرگ گیاه می شود و معمولا از ریشه آغاز می‌شود قارچ فوزاریوم از طریق زخم‌های موجود در گیاه آن را آلوده می‌کند، از ریشه شروع شده و به تنه گیاه منتقل می‌شود. از نشانه‌های آن تغییر رنگ و بوی بد و پوسیدگی می‌باشد. این بیماری بیشتر در گلخانه‌هایی که تهویه مناسب ندارند و رطوبت و دما داخل گلخانه بالا است مشاهده می‌شود.
این بیماری در صورت انتقال به ساقه کاکتوس و ساکولنت هیچ درمانی ندارد. در صورت پیشروی کم بیماری فقط می‌توان گیاه را از قسمت سالم جدا کرد و قسمتی که هنوز بیماری به آن نرسیده است را قلمه یا پیوند زد. تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری می‌باشد.
بیماری فوزاریوم به سرعت در شرایط گرم و مرطوب پخش می‌شود. بنابراین باید تا جایی که امکان دارد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را در جای خشک نگهداری کرد.

راه‌های پیشگیری از بیماری فوزاریوم کاکتوس‌ها:

۱- نگهداری کاکتوس‌ها در مکانی خشک.

۲- استفاده از خاک استریل با زهکش مناسب. نباید خاک کاکتوس‌ها آب را به مدت طولانی در خود نگه دارند. خاک کاکتوس‌ها باید دارای ماسه باشد.

۳- قرنطینه گیاهان تازه خریداری‌شده.

۴- آبیاری صحیح و اصولی. آبیاری کاکتوس‌ها باید به صورت منظم انجام شود و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. سپس شروع به آبیاری کنید. در فصل خواب کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند.

۵- حذف یا جدا کردن گیاهان آلوده به بیماری. به محض مشاهده علائم بیماری، گیاه را باید از بقیه کاکتوس‌ها جدا کنید و به تمامی گیاهان (حتی گیاهان سالم) سم قارچ‌کش بزنید.

۶- بررسی گیاهان، سعی کنید هر چند روز گیاهان خود را ازلحاظ رنگ و سلامت بررسی نمایید.

۷- یکی از اولین نشانه‌های بیماری عدم جذب آب و خیس ماندن خاک می‌باشد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
4 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها