ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟ ساکولنت ها گیاهان گوشتی هستند که برای رشد به نور کافی نیاز دارند. مقدار نور مورد نیاز ساکولنت ها ثابت نیست و به نوع ساکولنت اندازه، و شرایط محیطی مانند، دما و رطوبت بستگی دارد. نور زیاد باعث توقف رشد و سوختگی ساکولنت ها می‌شود و نور کم باعث رشد علفی و در نهایت مرگ گیاه می‌شود پس باید میزان نور را طوری تنظیم کنیم که نیازهای گیاه برطرف شود.

در صورتی که ساکولنت ها را در منزل نگهداری می‌کنید پنجره‌های جنوبی و جاهایی که به دور از نور مستقیم آفتاب ظهر باشد مناسب می‌باشد.

از نشانه‌های نور زیاد تغییر رنگ برگها می‌باشد که معمولاً از رنگ سبز به رنگ قهوه‌ای، زرد و یا قرمز تبدیل می‌شوند. و از نشانه‌های کم بودن نور می‌توان به روشن شدن رنگ برگ‌ها، باریک شدن ساقه و زیاد شدن فاصله‌ی برگ‌ها به صورت کشیده اشاره کرد.

پیشنهاد می‌شود مقاله ۵ اصل مهم در پرورش و نگهداری از ساکولنت ها را نیز مطالعه کنید.

ساکولنت ها را نباید به یکباره از محل کم نور به محل پر نور منتقل کنید بلکه این کار باید به تدریج انجام شود تا گیاه به نور زیاد عادت کند در غیر این صورت نور زیاد باعث سوختگی گیاه خواهد شد.

ساکولنت ها بسته به نوع واریته ی خود هر کدام نیاز نوری متفاوتی دارند برخی به نور آفتاب کامل و برخی به نور فیلتر شده احتیاج دارند. و تعدادی اصلاً به نور کامل احتیاج ندارند و به نور روشن ملایم بسنده می‌کنند مثلاً ساکولنتی مانند آلوئه ورا سایه روشن را تحمل می‌کند.

 

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

دقت داشته باشید برخی ساکولنت ها در تمام طول سال نیاز نوری بالایی دارند و باید نور خورشید را به طور کامل دریافت کنند البته نور باید به تمام بدنه‌ی گیاه برسد نه این که فقط به یک طرف گیاه نور بتابد.

زمانی که ساکولنت ها نور به اندازه کافی دریافت نکنند شادابی خود را از دست داده و گل نمی‌دهند. پس به طور کلی نتیجه می‌گیریم ساکولنت ها حداقل در روز به ۳ الی ۴ ساعت نور ملایم و فیلتر شده نیاز دارند.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
20 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها