ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟

ساکولنت ها به چه مقدار نور آفتاب نیاز دارند؟ ساکولنت ها گیاهان گوشتی محبوب و زیبایی که این روزها طرفداران زیادی در ایران پیدا کردند.

ساکولنت ها همانند همه گیاهان برای رشد و ادامه زندگی به نور آفتاب نیاز دارند. میزان نیاز نوری ساکولنت ها بسته به گونه آن متفاوت است بعضی از ساکولنت ها به نور کامل و بعضی دیگر به نور فیلتر شده نیاز دارند حتی بعضی واریته توانایی ادامه حیات در روشنایی را نیز دارند.

گیاهان با استفاده از نور خورشید عمل فتوسنتز را انجام می‌دهند. در فتوسنتز گیاهان مواد غذایی جذب شده از خاک را تبدیل به مواد مورد نیاز برای رشد می‌کنند. فتوسنتز توسط کلروفیل یا همان سبزینه در گیاه انجام می‌شود.

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد به طور کلی تمامی ساکولنت ها به نور آفتاب نیاز دارند که شدت نیاز آنها به گونه ساکولنت ها بستگی دارد. در صورتی که ساکولنت ها نور زیادی دریافت کنند برگ‌های آنها تغییر رنگ می‌دهد و معمولاً به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شود.

اگر شدت و تداوم نور زیاد ادامه یابد گیاه دچار سوختگی برگشت ناپذیری خواهد شد. پس از قرار دادن گلدان ساکولنت ها در برابر نور شدید آفتاب به خصوص در فصل تابستان خودداری کنید. و اگر گیاه شما در مکان کم نوری نگهداری می‌شود، کم کم و به تدریج به نور زیاد عادت دهید.

نور کم نیز می‌تواند باعث رشد علفی و از دست دادن کلروفیل ها که با کم رنگ شدن گیاه در اثر کمبود نور قابل مشاهده می‌باشد شود. همچنین ساقه و برگ‌های ساکولنت ها در اثر کم نوری به صورت باریک و ضعیف رشد خواهند کرد و در صورت تداوم کم نوری گیاه از بین خواهد رفت.

ساکولنت ها در زمان رشد روزانه حداقل به ۲ الی ۴ ساعت نور کامل البته فیلتر شده نیاز دارند. ساکولنت هایی که دارای رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای یا سایر رنگ‌ها هستند با دریافت نور بیشتر خوش رنگ‌تر و زیباتر خواهند شد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
14 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها