منظور از خواب بذر کاکتوس چیست؟

منظور از خواب بذر کاکتوس چیست؟

منظور از خواب بذر کاکتوس چیست؟ خواب بذر کاکتوس به یک گونه کمک می‌کند تا بقای خود را حفظ کرده و در زمان و مکان درستی سبز شوند که کمترین آسیب به جوانه‌های سبز شده برسد. البته خواب بذر مختص کاکتوس‌ها نیست و تمام گیاهان دارای دوره خواب بذر هستند. در گیاهان زراعی مانند گندم با اصلاح ژنتیک سعی می‌کنند این دوره را کوتاه کنند تا در هنگام کشت بذرها هم زمان سبز شوند و محصولی یک دست حاصل شود. در این مقاله به طور تخصصی به خواب بذر کاکتوس‌ها می‌پردازیم.

بذر کاکتوس‌هایی که در فصل بهار می‌رسند به دلیل فراهم بودن شرایط خیلی سریع سبز می‌شوند زیرا معمولاً در این فصل دما و رطوبت کافی وجود دارد همچنین زمان کافی برای رشد جوانه و آمادگی برای شرایط سخت را دارد. اما اگر حتی در این فصل نیز شرایط فراهم نباشد مثلاً منطقه با خشکی هوا مواجه شود بذرها به خواب می‌روند و تنها با گذراندن فصل سرما و آمدن بهار سبز خواهند شد. ولی شرایط برای بذرهایی که در اواخر تابستان یا پاییز به دست می‌آید شرایط متفاوت است و این بذرها حتماً به دوره خواب و گذراندن فصل سرما نیاز دارند تا سبز شوند. معمولا خواب بذر ناشی از ترکیب عوامل مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی است.

در طبیعت بذرها در اثر آب باران یا تحریک توسط خاک مرطوب در زمانی که دما و نور مورد نیاز تأمین شود شروع به جوانه زنی می‌کنند. پوسته بذر با تحریک توسط عوامل که نام برده شد مواد شیمیایی آزاد می‌کند که جنین بذر شروع به زنده شدن می‌کند. برای غلبه بر این خواب به طور مصنوعی نیز می‌توان از تیمارهای تناوب دمایی و سرمادهی همراه با رطوبت استفاده کرد.

بذرهای کاکتوس کاشته شده به طور مصنوعی برای شروع به جوانی زنی به عوامل زیر نیاز دارند:

۱- دما: یکی از محرک‌های اصلی برای بیدار شدن بذرها می‌باشد. برای انواع گونه های کاکتوس نیاز دمایی متفاوت می‌باشد و به طور میانگین بین ۱۵ تا ۳۵ درجه می‌باشد. دمای کم و زیاد باعث کاهش درصد سبز شدن بذرها خواهد شد.

۲- رطوبت: بذر اکثر کاکتوس‌ها برای سبز شدن به رطوبت بالای ۶۰ درصد نیاز دارند.

۳- نور: بذر کاکتوس‌ها برای سبز شدن به نور کافی نیاز دارند و تا زمانی که در معرض نور کافی قرار نگیرند به طور کامل سبز نخواهند شد.

بذر بعضی از کاکتوس‌ها مانند آستروفیتوم ها را می‌توان بلافاصله بعد از برداشت کاشت کرد و نیازی به دوره خواب ندارند ولی بعضی گونه‌ها مانند فروها و آریو کارپوس ها نیاز به گذراندن دوره خواب هستند.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
39 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها