آیا کاکتوس‌ ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ یکی از سؤالاتی که همیشه برای نگهدارندگان کاکتوس مطرح می‌ شود این است که آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟ این نوع سؤالات باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای کسانی که از کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در منزل نگهداری می‌کنند می‌شود، ولی واقعیت این است که کاکتوس ها سمی نیستند و هیچ خطری برای انسان و حیوانات ندارد. بعضی از کاکتوس به عنوان خوراکی استفاده می‌شوند و بسیاری از انواع این گیاهان در لوازم آرایشی و بهداشتی مانند آلوئه ورا مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین میوه انواع کاکتوس‌ها و ساکولنت ها مانند اپونتیا مصرف می‌شود.

ولی برخی از گیاهان مانند گونه‌های افوربیا سمی هستند و می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت یا حساسیت پوستی شود. افوربیاها کاکتوس نیستند و تنها بخاطر شکل ظاهری شبیه به کاکتوس باعث می شود جز کاکتوس ها محسوب شوند. شیره افوربیاها دارای ماده سمی است که این حساسیت‌ها را به وجود می‌آورد. در نگهداری این گیاهان به ویژه برای کودکان باید مواظب بود و هنگام تعویض گلدان یا بررسی این گیاهان حتماً از دستکش استفاده شود.

غیر از گونه افوربیا بعضی از گونه‌های ساکولنت کالانکوآ سمی هستند. این گیاهان دارای سم بسیار جزئی در بافت‌های خود هستند که می‌تواند باعث مسمومیت جزئی در انسان و حیوانات شود.

تیغ بعضی از گونه‌های کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نیز دارای موادی هستند که باعث ایجاد درد و حساسیت پوستی در پوست می‌شود، البته این درد و حساسیت خیلی زود از بین رفته و مشکل خاصی برای انسان پیش نمی آورد. حتماً هنگام کار با کاکتوس‌ها شرایط ایمنی را رعایت کنید و از لوازم لازم استفاده کنید. وجود تیغ‌های دردناک نوعی مقابله در برابر حیوانات علف خوار می‌باشد برای حفظ گونه گیاهی.

پس می‌توان نتیجه گرفت نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها در خانه هیچ خطری ندارد که هیچ بلکه باعث کاهش آلودگی هوا، ایجاد شادابی و زیبایی در خانه شما خواهد شد. پس با نگهداری گل‌ها بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت ها، زیبایی و طراوت را به منزل و محل کار خود بیاورید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
مطالب مرتبط
21 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها