دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده چیست؟

دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده چیست؟

گل ارکیده یکی از زیباترین گیاهان محسوب می‌شود که بالغ بر ۳۰۰۰۰ گونه از آن شناسایی شده است. ولی ۹۰ درصد ارکیده هایی که در گلخانه‌ها یا منزل مشاهده می‌کنید یکی از گونه‌های Dendrobium ( دندروبیوم) و Phalaenopsis ( فالانوپسیس) می‌باشند. این گون‌ها دارای تنوع رنگی بسیار بالایی هستند. در این مقاله به چند سؤال مهم در نگهداری ارکیده پاسخ می‌دهیم. دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده چیست؟

چه اقدامی لازم است تا گل ارکیده بیشتر عمر کند؟
معمولاً شما زمانی که یک گل ارکیده را خرید می‌کنید دارای گل می‌باشد و انتظار دارید این گل‌ها برای مدت طولانی بر روی گیاه باقی بماند. اکثر ارکیده‌ها در گلدان‌هایی به فروش می‌رسند که اطراف گلدان دارای پلاستیک می‌باشد. اولین کاری که باید انجام دهید پلاستیک را جدا کنید تا هوا به ریشه برسد. به محض دریافت گل ارکیده آن را آبیاری نکنید. ارکیده‌ها به آب زیادی احتیاج ندارند و حتماً باید اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک شود. یکی از دلایلی که باعث می‌شود گل ارکیده زود خراب شود، هوای خشک و قرار دادن در معرض نور آفتاب مستقیم می‌باشد. ارکیده را در مکانی نسبتاً گرم و مرطوب قرار دهید، البته نه گرمای اطراف بخاری یا شوفاژ بلکه در مکانی با دمای متعادل و نور ملایم. با این کارها ارکیده گل‌های خود را حفظ خواهد کرد.

دلیل زرد شدن برگ گل ارکیده چیست؟
برگ گل ارکیده در اثر عوامل مختلف می‌تواند زرد شود، مانند آبیاری زیاد، سرد بودن هوا، قرار دادن در معرض آفتاب شدید، وجود بیماری‌هایی مانند شپشک ها یا مگس سفید و یا کمبود مواد غذایی، که علت زرد شدن برگ را باید مورد بررسی قرار داده و درمان کنید.

چگونه ارکیده‌ای با گل دائمی داشته باشیم؟
ارکیده‌ها در طول سال دو تا سه بار گل می‌دهند و با ایجاد شرایطی که در بالا توضیح داده شد می‌توان به طول عمر گل‌ها افزود و تقریباً در بیشتر زمان سال شاهد گل‌های این گیاه بود.

با وجود اینکه یک هفته است آبیاری انجام شده ولی خاک همچنان خیس می‌باشد:
این اتفاق زمانی می افتد که ریشه گیاه دچار پوسیدگی باشد و ریشه قادر به جذب آب نباشد، در این مواقع بهتر است ریشه را بررسی کرده و از سموم قارچ‌کش مانند کاربندازیم استفاده کرد.

علت ریزش برگ و گل ارکیده چیست؟
قرار دادن گیاه در کنار منابع گرمایی، سردی هوا، نور مستقیم، آبیاری زیاد یا ایجاد تنش در اثر تعویض گلدان یا جابه‌جایی می‌تواند از دلایل ریزش برگ‌های گل ارکیده باشد.

آیا گلدان گل ارکیده نیاز به سوراخ ته گلدان می‌باشد؟
بله قطعاً نیاز است، ریشه گل ارکیده نیاز به هوا دارد و در رطوبت بالا سریعاً پوسیده می‌شود، پس بودن سوراخ ته گلدان برای خروج آب اضافی الزامی است. نگهداری ارکیده در گلدان‌های شیشه‌ای بدون سوراخ باعث ایجاد مشکلات جدی برای گیاه می‌شود.

آیا گل ارکیده به کود نیاز دارد؟
در زمان رشد گیاه می‌توان از کودهایی NPK با فرمولی مانند ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
175 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها