مکانیسم یخ زدگی در کاکتوس‌ ها

مکانیسم یخ زدگی در کاکتوس‌ها

مکانیسم یخ زدگی در کاکتوس‌ها : بسیاری از گیاهان گوشتی مانند ساکولنت ها و کاکتوس‌ها در مناطقی زیست می‌کنند که دما به ندرت به کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. کاکتوس‌ها به دلیل داشتن آب داخل بافتی بسیار مستعد یخ زدگی هستند. پس باید بسیار مواظب باشید که دمای محل نگهداری کاکتوس‌ها به دمای یخ زدگی نرسد زیرا باعث خسارت برگشت ناپذیری خواهد شد.

یخ زدگی در کاکتوس‌ها چگونه اتفاق می افتد؟
یخزدگی در کاکتوس‌ها و ساکولنت ها زمانی اتفاق می افتد که درجه حرارت به پایین‌تر از نقطه انجماد آب (صفر درجه سانتی گراد) تنزل کند. در اثر این تنش در داخل بافت‌ها یخ تشکیل می‌شود. مکانیزم این عمل به شرح زیر می‌باشد. یخ زدگی آب بین سلولی باعث منفی‌تر شدن پتانسیل آب بین سلولی نسبت به درون سلول می‌شود. با توجه به اینکه آب از محل دارای پتانسیل بیشتر به طرف محل دارای پتانسیل آب کمتر حرکت می‌کند، بنابراین آب درون سلول به فضای بین سلولی که دارای پتانسیل می‌باشد حرکت می‌کند.

علت این امر برقرار تعادل پتانسیل آب بین سلولی و درون سلولی می‌باشد. در این حالت برگ‌ها و سایر اندام‌های گیاه حالت پلاسمولیز به خود می‌گیرند. تا این مرحله گیاه آسیب جدی نمی‌بیند. در واقع مرگ سلولی زمانی اتفاق می افتد که هوا گرم‌تر می‌شود. زیرا با ذوب شدن یخ سلول‌ها، با توجه به اینکه سلول‌ها جهت تنظیم فشار باید آب جذب کنند و این جذب باعث بالا رفتن فشار تورگر می‌شود، فشار زیاد به غشاهای سیتوپلاسمی آسیب رسانده و آن را از چند نقطه پاره می‌کند و لذا سلول بر اثر پارگی غشا از بین می‌رود. همچنین یخ زدگی بین سلولها باعث بریده شدن سلول‌ها به دلیل تیز بودن ذرات یخ اتفاق می افتد.

یخ زدن کاکتوس
یخ زدگی معمولاً در قسمت‌های فوقانی گیاه که دارای پوسته باریک‌تری هست اتفاق می افتد.

دمای مناسب برای نگهداری کاکتوس‌ها در زمستان:
کاکتوس‌ها مانند همه گیاهان به دوره خواب و استراحت نیاز دارند پس می‌توان با ایجاد شرایط دمایی مناسب مقدمات خواب کاکتوس‌ها را فراهم کرد. دمای مناسب برای خواب اکثر کاکتوس‌ها در حدود ۷ تا ۱۲ درجه می‌باشد، در این دما گیاه بدون هیچ‌گونه خسارتی می‌تواند دوره استراحت خود را طی کنید. حتماً توجه داشته باشید  که در زمان خواب گیاه رطوبت محیط به حداقل برسد و همچنین در دوره خواب آبیاری را متوقف کنید زیرا گیاهی که خواب است نیازی به آب ندارد. آبیاری و رطوبت بالا باعث پوسیدگی در کاکتوس‌ها و ساکولنت ها می‌شود.

سؤالات خود را در زیر مقالات میهن کاکتوس برای ما ارسال کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
8 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها