آموزش نگهداری گیاه بامبو در گلدان

آموزش نگهداری گیاه بامبو در گلدان

آموزش نگهداری گیاه بامبو در گلدان : در این مقاله چند نکته مهم در مورد پرورش بامبو در گلدان را توضیح می‌دهم. منظور از بامبو در این مقاله بامبوهایی است که دارای ریشه هستند و در خاک کاشته می‌شوند. این بامبوها معمولاً به نور کافی و زیاد احتیاج دارند. بهترین بامبوها برای کاشت در گلدان، گونه‌های کوچک‌تر آن‌ها هستند.

انتخاب گلدان مناسب:
بامبو به دلیل قد بلندش، در صورت قرار گرفتن در داخل گلدان مستعد خم شدن در برابر باد است، کاشتن بامبو داخل یک گلدان سنگین کوتاه مربعی شکل از این موضوع جلوگیری خواهد کرد. اگر گلدان عمق کافی داشته باشد می‌توانید درون آن را با سنگ ریزه پر کنید تا وزن آن را حتی بیشتر کنید
بامبو نیز مانند اکثر گیاهان گلدانی، از دمای بالا و باد تند تأثیر خواهد پذیرفت، از طرفی چون گیاه در گلدان کاشته شده و به خاک زمین نیز دسترسی ندارد، در صورت قرار گرفتن در این شرایط به تدریج خشک خواهد شد. از استفاده از گلدان‌های نازک پلاستیکی خودداری کنید. یک گلدان بتنی، چوبی و یا سفالی با دیواره‌های ضخیم، از خاک و ریشه‌ی گیاه محافظت کرده و از فشار وارد شده بر گیاه خواهد کاست.

خاک مناسب:
در نظر داشته باشید که خاکی با کیفیت و با سرعت تخلیه‌ی آب بالا مد نظر است. خاک‌های اعلایی که به روش مخصوصی برای پرورش گیاهان درون گلدان ایجاد شده‌اند، به نگهداری آب کمک کرده و مواد معدنی مورد نیاز گیاه را تأمین می‌کنند. این خاک می‌تواند ترکیبی از خاک باغچه ماسه کوکوپیت و مقداری پیت ماس باشد.

مواد مغذی:
بامبو در ماه‌های گرم سال به دلیل تولید ساقه‌های جدید، بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند تغذیه مناسب است. از آنجایی که به مواد معدنی موجود در خاک دسترسی ندارد، تقویت آن در این دوره بسیار حائز اهمیت است. بامبو از خانواده‌ی علف بوده و مانند دیگر اعضای خانواده‌ی خود به نیتروژن علاقه‌ی بسیاری دارد. به همین دلیل محصولی را که درصد نیتروژن بالایی (۱۰ درصد یا بالاتر) دارد، انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای کم کردن زمان صرف شده برای تغذیه‌ی بامبو، از یک کود مخصوص پرورش بامبوی گلدانی استفاده کنید. دقت کنید طول عمر کودی که انتخاب کرده‌اید حداقل ۶ تا ۸ ماه باشد. کود را اول بهار هر سال طبق دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته بندی آن استفاده کنید.

آبیاری:
اگر خاک گلدان مرطوب باشد، بامبوی شما بسیار زیبا به نظر خواهد رسید. آبیاری منظم برای سلامت گیاه به خصوص در ماه‌های گرم سال ضروری است. در این مدت گیاه به آبیاری زیاد و به صورت روزانه نیاز دارد. اضافه کردن یک لایه‌ی ضخیم کود گیاهی به خاک گیاه از خشک شدن خاک جلوگیری خواهد کرد. ماه‌های سرد سال دوره‌ی نهفتگی بامبو می‌باشند، یعنی در این دوره گیاه شما به آبیاری زیاد نیازی ندارد.

هرس:
برای زیباسازی ظاهر بامبو، بهتر است ساقه‌های قدیمی را از پایین‌ترین قسمت بریده و دور بیندازید. این امر به گیاه کمک زیادی خواهد کرد چون حالا ساقه‌های کمتری دارد و می‌تواند انرژی خود را بر روی روییدن ساقه‌های جدید بگذارد. حتی ظریف‌ترین گونه‌های بامبو گلدان خود را کاملاً پر خواهند کرد، البته ممکن است برای رسیدن به این سطح چندین سال زمان لازم باشد. ممکن است لازم باشد گلدان بامبو را تغییر داده و بعضی از ساقه‌های آن را هرس کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
38 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها