آموزش ریشه‌ دار کردن کاکتوس پیوندی

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی: پیوند کاکتوس بر روی پایه بخصوص پایه پرسکیا عمدتاً به منظور افزایش رشد انجام می‌گیرد. زمانی که پیوندک به‌اندازه‌ای رسید که پایه پرسکیا توان نگهداری آن را نداشت یا باید به پایه قطورتر و بزرگ‌تری منتقل شود و یا پیوندک را جدا کرده و ریشه دار کنیم تا توانایی رشد و زندگی بر روی خاک را داشته باشد. در این مقاله ریشه دار کردن کاکتوس بعد از جداسازی از پایه را توضیح می‌دهم.

۱- ابتدا سعی کنید گیاه با تیغ استریل و با دقت از لبه پرسکیا قطع کنید طوری که از خود پرسکیا چیزی روی پیوند باقی نماند. هر چند در بعضی از گلخانه‌ها اجازه داده می‌شود مقداری از پایه بر روی پیوندک باقی بماند که این امر باعث ریشه دار شدن پایه پرسکیا شده و پیوندک همچنان از پایه تغذیه می‌کند و ریشه دار شدن به تأخیر خواهد افتاد.

۲- گیاهان که بعد از قطع از روی پیوند جمع آوری کردید در محیطی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار دهید تا محل برش خشک شود. این کار باعث می‌شود هنگام کاشت بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های قارچی نتوانند به راحتی به گیاه نفوذ کنند.

آموزش ریشه‌دار کردن کاکتوس پیوندی

۳- در این مرحله ظرفی مناسب که کف آن ماسه ریز و درشت ریخته شود و روی آن حدوداً ۷ سانتی‌متر پیت ماس ریخته و با قارچ‌کش ضدعفونی کنید و مدت پنج روز درب ظرف بسته نگهدارید.

۴- در روز پنجم قسمت انتهایی گیاهان کاملاً خشک شده بود روی پیت ماس قرار دهید و کمی فشار دهید تا در بستر قرار گیرند وقتی تمامی کاکتوس‌ها در پیت ماس قرار گرفت درب ظرف ببندید و در نور ملایم و دما ۱۷ تا ۲۵ نگهداری کنید بعد از ۷ روز چک کنید بیشتر کاکتوس‌هایتان ریشه زده و می‌توانید حتی بیشتر در این بستر کاکتوس‌ها را نگهداری کنید تا خوب ریشه بزنند و بعد به گلدان منتقل کنید.

ریشه دار کردن کاکتوس ها

۵- دقت داشته باشید که پیت ماس خیلی آب نداشته باشد و همین رطوبت ملایم برای ریشه دار کردن گیاهان کافی می‌باشد.

بعد از کاشت و ریشه دار شدن گیاه
بعد از کاشت و ریشه دار شدن گیاه

توجه داشته باشید این روش برای ریشه دار کردن گیاهانی هست که از روی پیوند پرسکیا جدا شده و اگر گیاهانی دارید که ریشه از دست داده‌اند این بستر باعث نابودی گیاه می‌شود و در مقاله‌های بعدی درمان و ریشه دار کردن گیاهانی که در بازه خاص و یا شوک جابجایی ریشه از دست داده‌اند مقاله‌ای تقدیم حضورتان خواهد شد.
برای مطالعه مقالات مربوط به قلمه زدن کاکتوس ها اینجا کلیک کنید.

نویسنده: مهندس علی بهنام جو

منبع:میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
44 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها