آموزش تعویض گلدان و خاک کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس

آموزش تعویض گلدان کاکتوس : یکی از موارد مهم در نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها آگاهی از زمان تعویض گلدان و تهیه خاک مناسب برای آنها می‌باشد. زمانی که گلدان برای گیاه کوچک باشد یا خاک گلدان نامناسب باشد بهتر است نسبت به تعویض خاک و گلدان اقدام کنید.

۱- انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس‌ها:ریشه کاکتوس‌ها خیلی زود دچار پوسیدگی می‌شود پس نباید از گلدان خیلی بزرگ استفاده کنیم. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد رطوبت بیشتری در خاک باقی خواهد ماند و باعث پوسیدگی می‌شود. همچنین زمانی که گلدان بیش از اندازه بزرگ باشد گیاه، بیشتر انرژی خود را صرف ریشه زایی خواهد کرد و ممکن است از قسمت بالایی رشد کمتری داشته باشد. نکته خیلی مهم دیگر در انتخاب گلدان داشتن سوراخ‌هایی برای خروج آب در ته گلدان می‌باشد. حتماً از گلدانی استفاده کنید که در ته آن سوراخ‌های زیادی باشد.

انتخاب گلدان

۲- انتخاب خاک مناسب: انتخاب خاک مناسب مهم‌ترین بخش در پرورش کاکتوس‌ها می‌باشد. سعی کنید خاک کاکتوس‌ها را خودتان تهیه کنید. خاک کاکتوس باید دارای زهکشی مناسبی باشد یعنی آب را در خود نگه ندارد. از خاک با ترکیب ماسه استفاده کنید. ماسه را بشورید تا خاک نداشته باشد. ترکیب ۶۰ درصد ماسه ۳۰ درصد پیت ماس یا کوکوپیت با ده درصد ورمی یا کود حیوانی استریل ترکیب ایده آلی برای انواع کاکتوس‌ها می‌باشد.

مراحل تعویض گلدان کاکتوس:

تعویض گلدان کاکتوس
پس از انتخاب گلدان و خاک مناسب، حال نوبت تعویض گلدان می‌باشد. ابتدا کاکتوس را به آرامی از خاک در می‌آوریم. این کار را به آرامی انجام دهید تا ریشه‌ها و تیغ‌های  کاکتوس آسیب نبیند. اگر ریشه گلدان را پر کرده باشد بهتر است برای جلوگیری از آسیب به گیاه گلدان را بشکنید یا برش دهید.

تعویض خاک کاکتوس

ریشه کاکتوس را از لحاظ وجود آفت‌ها بررسی کنید و اگر افتی مشاهده کردید آن را از بین ببرید. ریشه‌های پوسیده را جدا کنید. می‌توانید برای احتیاط به ریشه‌ها سم قارچ‌کش هم بزنید. اگر ریشه‌ها هیچ مشکلی نداشته باشند بلافاصله می‌توانید در گلدان جدید بکارید ولی اگر ریشه‌های پوسیده وجود داشت ریشه‌ها را جدا کنید و کاکتوس را به مدت چند روز در محلی سایه نگهداری کنید سپس اقدام به کاشت نمایید.
کاشت کاکتوس

اکنون زمان کاشت کاکتوس در گلدان جدید می‌باشد. درکف گلدان مقداری ماسه درشت برای زهکشی اب بعد  از خاکی که تهیه کرده‌اید بریزید و کاکتوس را بر روی ان و در وسط گلدان قرار داده و اطراف آن را با خاک پر می‌کنیم. برای اینکه اطراف ریشه‌ها کامل از خاک پر شود می‌تواند چند ضربه به اطراف گلدان بزنید.

آبیاری کاکتوس

هیچ‌وقت کاکتوس تازه کاشته شده را آبیاری نکنید زیرا ریشه‌ها هنوز قدرت جذب آب را ندارند و باید در حدود یک هفته تا ده روز صبر کنید تا ریشه‌های جدید تولید شود سپس اقدام به آبیاری کنید.

آفتاب و کاکتوس

همچنین در این مدت یک هفته تا ده روز بعد تعویض گلدان کاکتوس را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید تا گیاه آب از دست ندهد.
بعد از این مدت می‌توانید کاکتوس را به صورت عادی آبیاری کنید و در محلی با نور مناسب قرار دهید.

پاسخ به چند سؤال در مورد تعویض خاک کاکتوس‌ها و ساکولنت ها:

۱- بهترین زمان برای تعویض خاک کاکتوس چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس‌ها قبل از شروع فصل رشد می‌باشد که در ایران اسفند ماه می‌باشد. ولی اگر خاک نامناسب باشد و امکان آسیب به گیاه وجود داشته باشد در هر فصلی می‌شود عمل تعویض خاک را انجام داد.

۲- کدام نوع گلدان مناسب کاکتوس می‌باشد؟
پاسخ: از انواع گلدان پلاستیکی، سفالی، سنگی و غیره می‌توان برای کاشت کاکتوس‌ها استفاده کرد. مسئله مهم در انتخاب گلدان زهکشی مناسب، مقاوم بودن در برابر پوسیدگی، و تیره بودن رنگ گلدان برای عدم عبور نور خورشید می‌باشد.

 

۳- آیا این ترکیب خاک که در بالا توضیح داده شد بهترین نوع خاک می‌باشد؟
پاسخ: خیر فرمول‌های متفاوت و بسیار خوب دیگری نیز وجود دارد ولی این فرمول کاملاً تست شده و عالی می‌باشد.

۴- آیا در ترکیب خاک کاکتوس‌ها می‌توان از خاک باغچه استفاده کرد؟
پاسخ: خاک باغچه به دلیل نگهداری آب زیاد مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۶- چه زمانی کوددهی را شروع کنم؟
پاسخ: بهتر است تا یک ماه بعد از کاشت کاکتوس را کوددهی نکنید.

۷- چه نوع ماسه‌ای باید استفاده کرد؟
پاسخ: از ماسه‌های رودخانه‌ای که دارای آب شیرین باشد استفاده کنید. و یا قبل از استفاده ماسه را کامل بشورید تا املاح احتمالی از آن خارج شود.

۸- آیا ماسه‌بادی برای ترکیب خاک کاکتوس مناسب می‌باشد؟
پاسخ: خیر به دلیل نگهداری آب زیاد در ماسه بادی و احتمال پوسیدگی ریشه مناسب کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۹- از خاکبرگ می‌توان استفاده کرد؟
پاسخ: خیر خاک برگ نیز مانند موارد بالا مناسب ترکیب خاک کاکتوس‌ها نمی‌باشد.

۱۰- آیا می‌توان از خاک آماده کاکتوس‌ها استفاده کرد؟
پاسخ: بله به‌شرطی که از جای معتبر تهیه نمایید و مارک مناسبی باشد. ولی بهترین نوع خاک را همیشه فقط خودتان می‌توانید درست کنید.

برای خرید سم قارچ‌کش مناسب برای کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
برای خرید کود مخصوص کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
125 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها