تأثیر دما بر روی رشد کاکتوس‌ ها

تأثیر دما بر روی رشد کاکتوس‌ها

تأثیر دما بر روی رشد کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها گیاهانی هستند که در آب و هوای خاص زندگی می‌کنند. کاکتوس‌ها به گونه‌ای با طبیعت تطبیق پیدا کرده‌اند که در گرمای شدید و فصل خشکی با نگهداری آب در بافت‌های خود از کم آبی و خشک شدن در امان باشند. و در فصل سرما با از دست دادن مقدار زیادی آب از یخزدگی بافت‌های خود جلوگیری می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت بهترین شرایط برای رشد کاکتوس‌ها شرایطی هست که نزدیک به شرایط محل زندگی کاکتوس‌ها باشد.

دمای مناسب برای رشد کاکتوس‌ها:
دما یکی از عوامل اصلی برای رشد گیاهان می‌باشد. دمای مناسب برای رشد کاکتوس‌ها و ساکولنت ها ثابت نمی‌باشد ولی برای انواع گونه‌ها متفاوت می‌باشد و این تفاوت به دلیل شرایط مختلف محیط زندگی کاکتوس‌ها می‌باشد ولی به طور کلی بیش از ۹۰ درصد کاکتوس‌ها در دمایی در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه بیشترین رشد را خواهند داشت. البته میزان رشد کاکتوس‌ها در کنار عامل دما به رطوبت هوا نیز بستگی دارد. در هوای خشک همراه با گرما کاکتوس‌ها رشد کمتری خواهند داشت تا گرما همراه با رطوبت نسبی هوا.

فصل خواب کاکتوس‌ها:
دما تأثیر مستقیمی در به خواب رفتن کاکتوس‌ها دارد به این معنی که بسیاری از کاکتوس‌ها با سرد شدن هوا برای مقابله با یخزدگی آب از دست داده و به خواب می‌روند. خواب کاکتوس‌ها یکی از عوامل ضروری بقا و تضمین گلدهی آنها می‌باشد. یعنی بدون خواب و استراحت زمستانی کاکتوس‌ها انرژی چندانی برای گلدهی و تولید بذر و در نتیجه بقا نخواهند داشت. این مورد برای کاکتوس‌های کوچک نیز صادق است یعنی اگر کاکتوس‌ها دوره استراحت را طی کرده باشند باعث خواهد شد در فصل بهار و تابستان رشد بیشتری داشته باشند.

از مزایای خواب زمستانی کاکتوس‌ها می‌توان به رشد بیشتر و بهتر در فصل بهار و تابستان، گلدهی و افزایش طول عمر گیاه نام برد. دمای خواب برای اکثر گونه کاکتوس‌ها در حدود ۵ الی ۱۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. حتما باید توجه داشته باشید که کاکتوس‌ها در فصل خواب به آب چندانی نیاز ندارند و از آبیاری زیاد جهت جلوگیری از پوسیدگی خودداری کنید.

دوره خواب برای بعضی از کاکتوس‌ها و ساکولنت ها متفاوت است و در فصل گرما می‌باشد. این گونه‌ها برای اینکه آب کمتری در فصل گرما از دست بدهند به خواب می‌روند. لیتوپس از جمله این گیاهان می‌باشد.

اختلاف دمایی روز و شب خوب یا بد؟
معمولاً اختلاف دمایی در محل زندگی کاکتوس‌ها که اکثراً مناطق کوهستانی جنوب آمریکا می‌باشد زیاد است و گاهی اختلاف دمایی شب و روز به بیش از ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. پس می‌توان نتیجه گرفت اختلاف دمایی در رشد کاکتوس‌ها تأثیر منفی نخواهد داشت.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
18 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها