درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها : شپشک سپردار یکی از آفت‌های مخرب بر روی کاکتوس‌ها می‌باشد که می‌تواند به سرعت کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مورد حمله قرار دهد و از شیره آنها تغذیه نماید اگر درمان انجام نشود می‌تواند گیاه را به طور کامل از بین برده و در نهایت خشک کند. شپشک سپردار از خانواده Diaspididae است و به حشره پولک دار یا زره دار نیز معروف می‌باشد.

این آفت به تنه کاکتوس‌ها چسبیده و از شیره آن تغذیه می‌کند. بیشتر در نواحی در حال رشد کاکتوس‌ها دیده می‌شود که به مرور به تمامی نواحی تنه گیاه گسترش پیدا می‌کند. بعد از جدا کردن حشره محل چسبیدگی به صورت زخمی باقی می‌ماند که ممکن است باعث بیماری‌های قارچی شود.

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

شپشک سپردار بیشتر در کاکتوس‌هایی که در سایه قرار دارند مشاهده می‌شود و یا کاکتوس‌هایی که یک طرف آنها نور کمتری دریافت میکند مشاهده می‌شود. علاقه زیادی به کاکتوس‌هایی مانند آستروفیتوم ها، ژیمنو و ملو ها دارد و بیشتر بر روی کاکتوس‌هایی که پوست نازک‌تری دارند دیده می‌شود، ولی به طور کلی می‌تواند تمامی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مورد حمله قرار دهد.

درمان:
اولین کاری که باید انجام شود جدا کردن کاکتوس آلوده از سایر گیاهان است، سپس اگر تعداد حشره کم است می‌توان حذف فیزیکی کرد و سپس سم‌پاشی. ولی برای درمان اصلی باید از سموم حشره کش سیستماتیک استفاده کرد. سموم حشره کش از طریق بافت‌های گیاه جذب گیاه شده و وارد شیره گیاه می‌شود و آفت‌های مکنده مانند شپشک ها با تغذیه از شیره گیاه از بین می‌روند.

از سمومی مثل دیمتوات، اتیون، استامی پراید، کونفیدور و پیرتروم می‌توان برای درمان شپشک سپردار استفاده کرد. به دلیل وجود سپر یا محافظ در اطراف حشره سموم حشره کش تماسی اثر چندانی در نابودی این آفت نخواهند داشت.

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

پیشگیری:
بهترین راه مقابله با این آفت پیشگیری می‌باشد، مطمئن باشید کاکتوس‌ها نور کافی دریافت می‌کنند، همچنین در هر فصل می‌توان جهت پیشگیری از سموم حشره کش سیستماتیک استفاده کرد. حتماً باید گیاهانی که تازه خریداری می‌کنید را از نظر وجود افت‌ها کنترل کنید و حدود ۱۰ روز در قرنطینه و به دور از گیاهانتان نگهداری کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
43 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها