معرفی کاکتوس سن پدرو

معرفی کاکتوس سن پدرو

معرفی کاکتوس سن پدرو : کاکتوس سن پدرو با نام‌های علمی Echinopsis pachanoi و trichocereus pachanoi یکی از کاکتوس‌های معروف و مطرح است که به دلیل داشتن مسکالین جز کاکتوس‌های مخدر شناخته می‌شود. در این مقاله به معرفی و آموزش نگهداری کاکتوس سن پدرو می‌پردازیم.

زیستگاه: 
کوه‌های پرو، اکوادور، بولیوی و شمال آرژانتین. در چندین کشور دیگر از جمله آمریکای جنوبی و در برخی از کشورهای گرمسیری در قاره‌های دیگر، نیز رشد می‌کند.محل رشد آن در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است.

سن پدرو دارای گسترش زیاد و جمعیت پایدار است و در زیستگاه خود به شکل درخت مانند و چند شاخه وجود دارد سن پدرو به نسبت سایر واریته های هم خانواده خود می‌تواند دمای کمتری را تحمل کند.
سن پدرو یک کاکتوس سریع رشد است.

موارد استفاده:
سن پدرو به عنوان زیور آلات در مراسمات مذهبی استفاده می‌شود و به دلیل دارا بودن مسکالین که ماده‌ای روان گردان است در جشن‌های سنتی بومیان استفاده می‌شود استفاده از سن پدرو به عنوان مواد روان گردان در بیشتر کشورها قانونی است و طرفداران بسیاری دارد.

کاکتوس سن پدرو

شکل ظاهری: 
کاکتوس ستاره‌ای شکل دارای ریپ های زیاد است تعداد ریپ های ان از ۴ تا ۷ ریپ است ارتفاع ان بین ۳ تا ۶ متر و می‌تواند به صورت درختی تا ۲ متر گسترش یابد اغلب تن جوش‌های خود را از قسمت‌هایی پایین پایه می‌دهد.
تیغ‌های سن پدرو به صورت مجموعه‌ای است و سفید رنگ هستند نسبت به واریته های تریکو سرئوس هم تیغ‌ها بسیار کوتاه هستند.

گل‌ها:
بسیار بزرگ، سفید، شب درخشان و معطر، تا قطر ۲۲ سانتی متر باز می‌شود. گل‌های سن پدرو بسیار زیبا هستند، بخش‌های داخلی گل سفید و بخش‌های بیرونی مایل به قرمز هستند و اطراف ان دارای رشته‌های سبز رنگ است.

میوه:میوه‌های بزرگ با رنگ سبز تیره به طول ۵ الی ۶ سانتی متر با قطر ۳ سانتی متر.

گل کاکتوس سن پدرو

نکته: سن پدرو کاکتوس (Echinopsis pachanoi) معمولاً با کاکتوس مشابه خود تریکو سرئوس (Trichocereus peruvianus) که حاوی مقادیر کم مسکالین است اشتباه گرفته می‌شود.

آموزش نگهداری کاکتوس سن پدرو:
رشد سالانه:
سن پدرو هر ساله مقدار زیادی رشد می‌کند اگر به سن بلوغ برسد و شرایط محیطی آن خوب باشد سالانه می‌تواند تا ۳۰ سانتی متر رشد کند به شرطی که در نور زیاد هم قرار بگیرد.

خاک:
نیاز به خاک با زهکش بالا احتیاج دارد.

آبیاری:
آبیاری منظم نیاز دارد قبل از هر آبیاری خاک گلدان خشک شود.

دما:
دما بین ۲۵ تا ۴۵ درجه باشد در فصل زمستان دما زیر ۱۰ درجه نرسد.

نور:
به نور زیاد احتیاج دارد نور فیلتر شده و کامل در طول روز در صورت قرار گیری در سایه کاکتوس باریک رشد خواهد کرد.

کود دهی:
به طور ماهانه با کودهای مخصوص کاکتوسها تغذیه شود.

تکثیرکاکتوس سن پدرو:
سن پدرو به صورت وسیع از طرق بذر قابل تکثیر است و از طریق قلمه گیری و تن جوش‌هایی که تولید می‌کند نیز قابل تکثیر است.

بیماری‌ها:
اگر بیش از حد آبیاری شوند، دچار پوسیدگی ریشه می‌شود و بیماری‌های قارچی فراوان به سراغ آن میایند.

 

پودر کاکتوس سن پدرو

داروهای هالوسیوژنیک:
ساقه‌های جوان به دلیل محتوای آلکالوئیدی آنها خرد شده و اغلب در بازارهای اکوادور، شمال پرو و بولیوی فروخته می‌شوند. مردم بومی چندین نوع از San Pedro را تشخیص داده‌اند، که توسط تعداد ریپ ها مشخص می‌شود. سن پدرو با هفت ریپ کمترین قدرت را دارد و در بازار مصرف بیشتر رایج است. سن پدرو با چهار ریپ نادر است که قدرت بیشتری را دارد و افراد بومی معتقد هستند که دارای قدرت ویژه است. استفاده از مسکالین سن پدرو به ۳۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد.

 

سن پدرو ابلق دفرمه
سن پدرو ابلق دفرمه

 

گونه مانستر سن پدرو
گونه مانستر سن پدرو

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

46 دیدگاه برای “معرفی کاکتوس سن پدرو

 1. Meysam گفته:

  درود خدمت کارشناس محترم سایت
  عذر میخوام این دو کاکتوسی که عکسشونو گذاشتم لطف میکنید بگید از چه نوعین؟
  کاکتوس سمت چپی از هفت ریپ شش ریپ و پنج ریپ داخلش پیدا میشه ضمن اینکه اونیکه پنج ریپ داره شبیه میرتلو به نظر میرسه
  https://uupload.ir/files/xjqq_۲۰۲۱-۰۳-۰۶_۲۲.۳۶.۴۵.jpg

 2. علی گفته:

  سلام. خسته نباشین. تریکو یا همون سنپدرو کاکتوس قطور و قوی هست. اما به عنوان یه پایه کم ارزش شناخته میشه. آیا دلیل خاصی داره؟ بنظر خودم میتونه حتی از میرتلو هم بهتر باشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، نسبت به میرتلو رشد کمتری به پیوندک میده برای همین دلیل ارزشش کمتر از میرتلو هست ولی جزوپایه های مناسب وارزون قیمتی هست.

 3. محمد گفته:

  با سلام . من چند عدد سن پدرو دارم که پایه گیاهام لاغر شده.چه باید کنم؟
  در ارتباط با نور فیلتر شده نتونستم کاری کنم نهایتا رو لبه تراس گذاشتم. مشکلی داره؟چون جاهای دیگه نور مناسب نبود.
  آیا برای مصرف دارویی به سن پدرو هایی که خودم دارم پرورش میدم میسشه اعتماد کرد یا نه؟ چون یه جا نوشتید که اونهایی که در طبیعت رشد میکنند آلکالوئید آزاد میکنن. یعنی این آپارتمانی ها حاوی مسکالین نیستن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاهان بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،مسکالین در گیاهان بزرگتری که در طبیعت رشد کردن موجود خواهد بود نه گیاهانی که داخل منزل پرورش داده میشن.

 4. Mona گفته:

  سلام من ۸ماه پیش یک گلدان کوچک(جوانه) کاکتوس سن پدرو خریدم با وجودیکه همه نکات رو رعایت کردم دیروز دیدم یکیشون از پایین(طوقه)گندیده،جداش کردم ولی الان میبینم اونهای دیگه هم دارن از پایین سست میشن،چکار باید بکنم؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، احتمالا یا خاک گیاهتون مناسب نیست ویا ابیاری زیاد بوده،تا جایی که پوسیده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید ودر محیط خنک وسایه نگهداری کنید،بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل باشه بکارید وتا زمان ریشه زنی که حدودسه هفته زمان میبره در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ابیاری رو کاملا سطحی وبصورت اسپری انجام بدید بعد از ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، بله پوسیدگی داره دو کار میتونید انجام بدید یا جراحی کنید وکلا قسمتهایی رو که سیاه شدن با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده خارج کنید وروی گیاه محلول قارچ کش اسپری کنید،یا اگر قسمت بالای گیاه سالم هست گیاه رو از قسمتی که سیاه شده کات کنید قسمت سیاه شده رو حذف کنید وبعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید قسمت پایینی که داخل خاک هست هم جوانه میزنه ورشد میکنه.

   • کارشناس 1 گفته:

    ممنون از شما،فعلا موجود نیست،میتونید از قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم استفاده کنید.یک گرم در یک لیتر اب مخلوط کنید وروی گیاه اسپری کنید یا اگر قلمه گرفتید با این محلول کامل شستشو بدید.

 5. بهرام گفته:

  سلام و درود
  مقدار مسکالین در اکینوپسیس پاکانوی بیشتر هست یا در تریکوسرئوس؟
  و اینکه تیغ های تریکوسرئوس بلندتر هستند؟

 6. Farideh گفته:

  ممنون از اطلاعاتتون. امکانش هست من کاکتوس های سن پدرو خودم رو بیارم جهت تعویض و رفع بیماری قارچی

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، راهنمایی حضوری نداریم، از گیاهانتون عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 7. رامانا گفته:

  سلام. ببخشید جسارتا امکانش هست لینک خربد کاکتوس لوفوفورا ویلیامسی یا کاکتوس سن پترو رو اینجا بذاربد. چون من توی محصولات سایت پیداش نکردم. سپاسگذارم.

 8. رامانا گفته:

  سلام. آیا شما کاکتوس سن پترو را موجود دارید برای فروش. یا کاکتوس لوفوفورا ویلیامسی. ممنون میشم پاسخ دهید. خیلی دنبالشم.

دیدگاه‌ها بسته شده است.