چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ ها

تعویض گلدان یکی از اصول نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها می‌باشد که در زمان مناسب باید انجام شود. در این مقاله به چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها می‌پردازیم.

۱- فصل تعویض گلدان:
بهترین زمان برای تعویض گلدان اواخر زمستان و بهار است. ولی در سایر زمان هم می‌توان تعویض گلدان انجام داد به شرط آن که ریشه گیاه فعال باشد و آبیاری باعث گندیدگی گیاه نشود. چون در زمان تعویض گلدان ریشه‌ها آسیب می‌بینند گیاه احتیاج دارد تا خود را بازسازی کند و فصول سرد که گیاه رشد ندارد باعث خرابی بیشتر ریشه می‌شود.

۲- زمان تعویض گلدان:
وقتی ریشه‌های گیاه تمام حجم خاک گلدان را اشباح کردند زمان تعویض گلدان است در کاکتوس‌هایی که به صورت گرد رشد می‌کنند هنگامی که گیاه به لبه گلدان رسید زمان تعویض گلدان است. و در کاکتوس‌های ستونی با توجه به حجم ریشه گیاه اقدام به تعویض گلدان می‌کنیم.

۳- انتخاب گلدان مناسب:
انتخاب گلدان مناسب از نکات مهم تعویض گلدان است کاکتوس‌ها نباید در گلدان‌های بزرگ کاشته شوند و زمان تعویض گلدان یک سایز اندازه گلدان بزرگ‌تر شود گلدان انتخاب شده باید دارای زهکش مناسب باشد و بهتر است از گلدان‌های سفالی لعاب دار استفاده نشود زیرا آب را در خود نگه می‌دارند و باعث پوسیدگی ریشه‌ها می‌شوند.

خاک مناسب: خاک مناسب را با توجه به نیاز گیاه انتخاب کنید برای خانواده اپونتیا ها و آگاوها خاک سنگین‌تر و برای ساکولنت ها خاک سبک‌تر استفاده شود.

چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

۴- ریشه شویی:
معمولاً عمل ریشه شویی در کاکتوس‌هایی انجام می‌شود که خاک قبلی انها ضعیف بوده و باعث کاهش رشد گیاه شده است در این موارد ریشه‌های گیاه را با دقت در آب شسته و سپس با محلول قارچ کش درصد پایین اسپری می‌کنیم و اجازه می‌دهیم به مدت دو روز کاکتوس‌ها در محیط سایه و با دمای متعادل استراحت کنند سپس اقدام به کاشت آن ها میکینم.

۵- هرس ریشه:
از جمله کارهایی که می‌توان در هنگام تعویض گلدان انجام داد هرس کردن ریشه‌های گیاه است هر چند این روش مخالفین و موافقین زیادی دارد و هر کدام برای انجام دادن یا ندادن آن دلایل خاص خود را دارند ما این عمل را پیشنهاد نمی کنیم ولی به توضیح آن می‌پردازیم هرس ریشه به منظور تحریک ریشه‌های ذره بینی گیاه برای رشد بیشتر انجام می‌شود که به این صورت که ریشه های بلند گیاه در هنگام تعویض گلدان کوتاه می‌شود تا گیاه مجبور به تولید ریشه‌های فرعی شود و گفته می‌شود در رشد و شکل گیری گیاه نقش مهمی دارد.

۶- کودها و هرمون های ریشه:
پس از هر بار تعویض گلدان شوک جدی به گیاه وارد می‌شود و گیاه احتیاج دارد دوباره خود را بازسازی کند به این منظور برای تسریع در عمل بازسازی ریشه‌ها اول می‌توان از هورمون ریشه زایی و دوم می‌توان از کودها پتاس بالا استفاده کرد. البته توجه داشته باشید بلافاصله بعد از تعویض گلدان کودهی انجام نشود.

۷- آبیاری پس از تعویض گلدان:
بهتر است پس از تعویض گلدان آبیاری را به چند روز بعد موکول کرد تا کاکتوس بتواند ریشه تازه تولید کند و قدرت جذب آب را داشته باشد در غیر این صورت خیس ماند خاک می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

نکته آخر:
کاکتوس گیاه بسیار کم توقع بوده و می‌تواند در گلدان بسیار کوچک مدت زمان بسیاری تحمل کند ولی ما برای این که اختلالی در رشد گیاه ایجاد نشود و به گیاه آسیب نرسد اقدام به تعویض به موقع گلدان کاکتوس‌ها می‌کنیم.

چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

نویسنده:hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
37 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها