۱۳ نکته مهم برای خرید کاکتوس

13 نکته مهم برای خرید کاکتوس

۱۳ نکته مهم برای خرید کاکتوس: در این مقاله قصد داریم نکات ضروری در هنگام خرید کاکتوس را به شما آموزش بدهیم تا از این پس خرید کاکتوس بهتری داشته باشید. با رعایت نکاتی هر چند کوچک موقع خرید گیاهانی سالم تهیه کنید و از نگهداری آنها لذت ببرید.

۱- شکل رشد کاکتوس:
دقت کردن به شکل رشد کاکتوس از فاکتورهای سلامت کاکتوس است کاکتوس‌هایی که دارای رشد علفی هستند و باریک رشد کرده‌اند و یا در سایز و اندازه تیغ اختلال ایجاد شده برای خرید مناسب نیستند.

۲- شرایط نگهداری فروشنده:
اگر مشاهده کردید که فروشنده، کاکتوس‌ها را در محیط کم نور و با رطوبت بالا و دمای پایین نگهداری میکند این نوع کاکتوس‌ها گزینه مناسبی برای خرید نبوده زیرا کاکتوس پس از قرار گیری در محیط رشد مناسب دچار آسیب خواهد شد.

۳- نوع گلدان کاکتوس:
سعی کنید از خرید کاکتوس‌هایی که در گلدان‌های سفالی لعاب دار بدون سوراخ ته گلدان هستند اجتناب کنید زیرا معمولاً به علت دیر خشک شدن خاک این گلدان‌ها گیاهان در معرض پوسیدگی ریشه قرار گرفته‌اند. و همچنین از خرید کاکتوس‌هایی که علیرغم سایز کوچک در گلدان بزرگ کاشته شده‌اند اجتناب کنید.

۴- وضعیت ریشه کاکتوس:
از فاکتورهای سلامت گیاه ریشه آن است پس حتماً به ریشه پر بودن کاکتوس در هنگام خرید دقت کنید متأسفانه بخصوص در ایام قبل از عید شاهد فروش کاکتوس‌های بدون ریشه و یا با ریشه کم هستیم که متأسفانه عمر چندانی نداشته و زود خراب می‌شوند. حتماً در هنگام خرید کاکتوس اندکی گیاه را در گلدان تکان دهید تا از ریشه دار بودن آن مطمئن شوید.

۵- روی رشد بودن کاکتوس:
پس از خرید یک گلدان کاکتوس مدت زمانی طول می‌کشد تا گیاه با شرایط جدید کنار بیاید و شروع به رشد کند پس حتماً کاکتوسی که اقدام به خریدان می‌کنید در هنگام خرید روی رشد باشد تا مدت زمان شروع به رشد مجدد کاهش یابد.

۶- نداشتن زخم و جای تیغ:
یکی از علت‌های  قارچ گرفتگی کاکتوس‌ها زخم‌های روی بدنه آنها است که بر اثر برخورد تیغ سایر کاکتوس‌ها به وجود می اید حتماً در هنگام خرید به زخمی نبودن کاکتوس دقت کنید.

۷- قیمت گیاه:
قبل از اقدام به خرید کاکتوس حدود قیمت گیاه انتخابی خود را سؤال نمایید تا کاکتوس را با قیمت بالاتر از قیمت واقعی خرید نکنید.

۸- اسامی کاکتوس:
دانستن اندک مشخصات ظاهری یا توجه به نام کاکتوس اهمیت فراوان دارد تا افراد سود جو نتوانند به شما یک گیاه معمولی را به جای یک گیاه کلکسیونی بفروشند.

۹- شرایط نگهداری:
حتماً قبل از خرید کاکتوس شرایط نگهداری آن را مطالعه کنید تا ببینید می‌توانید شرایط ایده آل نگهداری آن را فراهم کنید یا خیر؟ مثلاً در مناطق جنوبی کشور به سختی می‌توان اقدام به نگهداری ساکولنت ها کرد پس انتخاب گیاه خود را با توجه به شرایط محیطی خود انجام دهید.

۱۰- کود:
این قسمت شاید سخت‌ترین باشد اطمینان از فروشنده که آیا به گیاه خود بیش از حد کود نداده باشد کاکتوس‌هایی که با کود بسیار رشد کرده‌اند پس از خرید رشد نخواهند داشت و به مرور زمان خراب خواهند شد.

۱۱- وارداتی نبودن کاکتوس:
امروزه شاهد فروش کاکتوس‌های وارداتی در بازار هستیم که علاوه بر اینکه کیفیت پایین دارند و خیلی زود خراب می‌شوند ضربه محکمی بر تولید داخلی کاکتوس نیز می‌زنند خواهشا از خرید کاکتوس‌های وارداتی اجتناب کنید.

۱۲- رنگی نبودن کاکتوس:
امروزه شاهد رنگ کردن تیغ‌ها و بدنه کاکتوس‌های مختلف برای فروش بیشتر هستیم که علاوه بر اینکه چهره کاکتوس را زشت می‌کنند عمر گیاه را هم کم می‌کنند و به مرور باعث آسیب به گیاه می‌شوند از خرید این چنین کاکتوس‌هایی هم اجتناب کنید.

۱۳- گل‌های مصنوعی:
برخی فروشنده‌های سود جو اقدام به چسباندن گل‌های کاغذی به کاکتوس‌ها می‌کنند که کار بسیار اشتباه است و جز آسیب به گیاه پیامد دیگری ندارد دقت کنید که کاکتوس‌ها عمر گل طولانی ندارد و نهایتاً یک روز گل آن ها باز می‌شود پس در خرید دقت کنید.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه