معرفی کاکتوس آستروفیتوم آستریاس هانازونا

معرفی Astrophytum asterias Hanazono

معرفی Astrophytum asterias Hanazono: آستریاس هانازونا یکی از معروف‌ترین و زیباترین گونه‌های استریاس های ژاپنی است برخی از آرئول های آن پشمالوتر از سایر آستریاس ها هستند که معمولاً جوانه‌های گل بین ریپ ها تولید می‌شوند نه بر روی آرئول ها. این واریته با وجود زیبایی بسیار کلکسیونی‌تر و ارزشمند است و معمولا توسط کلکسیونرهای آسیایی نگهداری می‌شود بهترین نوع آن سوپر هانازونا است  که دارای پرزهای اضافی و بیشتری نسبت به گونه‌های معمولی است در نتیجه یک گیاه سفیدتر و پشمالوتر با ظاهری زیباتر است.

ریشه‌ها: غده مانند با رشته‌های بسیار ریز هستند.

شکل: گرد شکل بدون ساق به شکل گنبد رو به پایین دارای رنگ سبز تیره گیاه بالغ تا ۷ سانتیمتر ارتفاع می‌گیرد و تا ۵ الی ۱۶ سانتی متر عرض دارد سطح کامل گیاه توسط آرئول های سفید کوتاه پوشیده می‌شود.

ریپ: دارای تعداد ریپ متفاوت است ولی معمولاً بین ۵ الی ۸ ریپ دارد.

آرئول ها: ۳ الی ۱۲ میلی‌متر برجسته دارای پرزهای سفید رنگ و در یک ردیف بر روی هر ریپ.

گل: گلدهی در روز گل می دهد و  ۳ الی ۵ سانتی متر عرض و طول ۹ الی ۵ سانتی متر _ زرد رنگ با حاشیه نارنجی _ فصل گلدهی بهار و تابستان می باشد.

میوه بذر: کپسول بذر بین ۱.۵ الی ۲ سانتیمتر قطر دارد بذرها به رنگ  مشکی و یا قهوه‌ای تیره هستند.

کشت و نگهداری: گیاه بسیار کم رشدی است و نگهداری آن تقریباً آسان است به خاک ماسه ای با زهکش مناسب و نور خوب و فیلتر شده، آبیاری منظم با حفظ فواصل خشک شدن خاک و دمای بین ۲۰ تا ۳۵ درجه برای رشد مطلوب نیاز دارد.

تکثیر: از طریق بذر به راحتی قابل کاشت است بذرها را در بستر پیت ماس کاشته و دمای بین ۲۵ تا ۳۵ درجه و رطوبت بالای ۸۰ درصد پس از چند روز بذرها شروع به جوانه زنی خواهند کرد ممکن است در اوایل، گیاه دارای پرزهای چندان نباشد ولی جای نگرانی نیست و پس از مدتی پرزها شروع به رشد خواهند کرد. گیاه بر روی خاک پس از ۵ سال به بلوغ می‌رسد اما بر روی پایه پیوند این زمان به یک سال کاهش می‌یابد بهترین پایه برای پیوند این واریته پایه میرتلو است.

معرفی Astrophytum asterias Hanazono

معرفی Astrophytum asterias Hanazono

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

2 دیدگاه برای “معرفی کاکتوس آستروفیتوم آستریاس هانازونا

دیدگاه‌ها بسته شده است.