منظور از نور فیلتر شده چیست؟

منظور از نور فیلتر شده چیست؟ 

منظور از نور فیلتر شده چیست؟ بسیار پیش آمده است که در اصول نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها از عبارتی به نام نور فیلتر شده استفاده می‌شود. حال معنی این عبارت چیست؟

در زیستگاه طبیعی، کاکتوس‌ها به مرور زمان به نور مستقیم آفتاب عادت کرده و با آن خو می‌گیرند لذا نور زیاد و تابش مستقیم خورشید برای سطح کاکتوس‌ها باعث نمی‌شود که سطح گیاه سوخته شود.

ولی از زمانی که گیاهان در شرایط گلخانه رشد داده می‌شود اندکی گیاه ضعیف‌تر می‌شود و به نور مستقیم خورشید عادت نمی‌کند.

نوری که در گلخانه وجود دارد حاصل فیلتر شدن نور خورشید از یک لایه پلاستیک یا پلی کربنات و شید گلخانه‌ای( توری مخصوص گلخانه) است این نور را نور فیلتر شده می‌گویند.

توری گلخانه
گیاهان در نور فیلتر شده به خوبی رشد می‌کند و شدت نور به حدی نیست که سطح گیاه سوزانده شود و یا این‌قدر کم باشد تا گیاه علفی رشد کند نور فیلترشده یک نور مناسب و خوب برای رشد کاکتوس و ساکولنت ها است و این نور فیلتر شده بسته به نوع منطقه جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا تغییر می‌کند. زیرا زاویه خورشید نسبت به خط استوا تغییر می‌کند. به طور مثال در استان‌های شمالی کشور کاکتوس در گلخانه فقط با یک لایه پلاستیک نیاز دارد و نهایتاً یک شید با درصد پایین که نور بیشتری از خود عبور دهد ولی در استان‌های جنوبی کشور شدت تابش خورشید بیشتر می‌شود و باید از شید با درصد بالاتری استفاده شود.

توری گلخانه شید

نور فیلتر شده نیز به راحتی در خانه قابل تنظیم است نور در پشت پنجره‌های جنوبی ساختمان برای کاکتوس بسیار مناسب است و می‌توان برای کاهش شدت نور در پشت پنجره مقداری شیشه‌ها را گلی کرد تا از شدت نور خورشید کاسته شود اما راه حل‌های آسان برای کاهش تابش مستقیم نور خورشید استفاده از شید است که به راحتی بر روی گیاهان می‌توان قرار داد تا از تابش نور خورشید با آنها کاسته شود. همچنین می‌توان از شیشه مات کن نیز برای فیلتر کردن نور استفاده کرد.

ورق پلی کربنات

دقت کنید نور مستقیم خورشید در اکثر نقاط ایران باعث خراب شدن کاکتوس‌ها می‌شود و گیاهان برای قرار گرفتن در نور مستقیم باید کم کم به تابش نور خورشید عادت کنند.

پیشنهاد می‌شود مقاله آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن را نیز مطالعه نمایید. کلیک کنید.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
21 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها