اچینوپسیس پایه‌ای مقاوم در کاکتوس‌ ها

اچینوپسیس پایه‌ای مقاوم در کاکتوس‌ها

اچینوپسیس پایه‌ای مقاوم در کاکتوس‌ها: مدتی قبل مقاله‌ای به نام آموزش پیوند روی پایه اچینوپسیس منتشر کردیم ( برای مطالعه اینجا کلیک کنید) که در آن در خصوص طریقه پیوند روی این پایه و ویژگی‌های پیوند آن صحبت شد و خوشبختانه این موضوع با استقبال خیلی خوبی همراه شد و عده زیادی از تولید کنندگان و گلخانه داران به سمت استفاده از این کاکتوس برای پایه پیوند رفتند.

 

لذا بر آن شدیم تا شما را بیش از پیش با این پایه پیوند آشنا کنیم و خصوصیات واریته های متنوع آن را بررسی کنیم این مقاله از آن جایی اهمیت دارد که اچینوپسیس دارای واریته های زیادی است که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارد که می‌تواند در نوع پیوندک تاثیرگذار باشد.

 

در این مقاله به صورت تخصصی در مورد اچینوپسیس دیناتوم صحبت خواهیم کرد. (اچینوپسیس پاندا)

 

مشکل کوچکی که بیشتر واریته های اچینوپسیس دارا هستند پوسته نازک و ضعیف آنها است که عمر یک پایه را کم می‌کند این امر باعث می‌شود که پایه اچینوپسیس پس از آبیاری زیاد یا رشد زیاد یا باد کردن پایه زیر پیوند، ترک بردارد و از هم شکافته شود و عامل جذب بیماری و آفات باشد و عمر کوتاهی پیدا کند.

اچینوپسیس پایه‌ای مقاوم در کاکتوس‌ها

به همین دلیل اگر هدف شما عمر طولانی پایه پیوند است باید از روی پایه اچینوپسیس پاندا استفاده کنید زیرا این واریته بر خلاف سایر واریته ها پوسته بسیار سخت‌تری دارد به همین دلیل عمر بسیار طولانی‌تر و مقاومت بالایی خواهد داشت این ویژگی منحصر به فرد پایه اچینوپسیس پاندا شاید از چندین سال اول پیوندک دیده نشود اما اگر با سایر واریته ها در مدت زمان پیوند مقایسه شود اچینوپسیس پاندا مقاومت بیشتری خواهد داشت.

 

از دیگر ویژگی‌های یک پایه  تن جوش دهی است برای یک پایه پیوند تا زمانی که بر روی آن پیوند انجام نشده تن جوش دهی زیاد بسیار خوب است و باعث ازدیاد پایه می‌شود اما هنگامی که روی این پایه پیوند داده می‌شود این تن جوش دهی بالا برای پیوندک خوب نخواهد بود زیرا باعث کاهش رشد پیوندک می‌شود.

 

اچینوپسیس پاندا برخلاف سایر واریته های اچینوپسیس کمترین تن جوش دهی را دارد و حتی پس از پیوند به نسبت سایر واریته ها بسیار کمتر تن جوش خواهد داد که این امر برای یک پایه پیوند بسیار خوب است.

 

عدم تن جوش دهی پایه پیوند از جایی اهمیت دارد که اولاً تن جوش‌ها عامل کاهش رشد پیوندک هستند دوما تن جوش‌ها باعث بدفرم شدن و چروک شدن پیوندک می‌شوند و سوما جداسازی آنها باعث ایجاد زخم روی پایه می‌شود که هم شکل پایه را خراب خواهد کرد و هم عامل انتقال بیماری خواهد بود.

 

این فاکتورها از جمله فاکتورهای مهم برای یک پایه محسوب می‌شوند و پایه‌ای که این‌چنین فاکتورها را داشته باشد از جمله پایه‌های خوب محسوب می‌شود سایر ویژگی‌های اچینوپسیس از جمله رشد بسیار زیاد و شکل و فرم پیوندک و طریقه تکثیر و قیمت پایین آن را نیز همانند سایر واریته های اچینوپسیس دارا هست.

 

امیدوارم در این مقاله شما بتوانید بهترین واریته اچینوپسیس را برای پیوندهای خوب انتخاب کنید تا هم از رشد بالای این پایه و هم سایر مزایای آن که در بالا ذکر شد استفاده کنید.

برای خرید بذر واریته اچینوپسیس دنیودانتوم اینجا کلیک کنید.

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
27 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها