آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق: گل زنبق را می‌توان به راحتی از طریق ریزوم ها یا ریشه‌های غده‌ای تکثیر کرد. هرچند گل زنبق نیز مانند همه گیاهان از طریق بذر نیز قابل تکثیر می‌باشد ولی روش تقسیم ریزوم آسان‌ترین و بهترین روش برای تکثیر این گیاه می‌باشد. نام علمی گل زنبق Iris است.

 

تقسیم ریزومهای زنبق‌های چند ساله  هر ۳ تا ۴ سال باید انجام شود تا برگ‌ها متراکم نشوند و از گلدهی آنان کم نشود. زمان تقسیم در زمانی است که گیاه در رکود نسبی به سر برد. یعنی از اواسط تیر ماه تا اواخر شهریور بسته به اینکه زمان گلدهی چه زمانی بوده است و بسته به منطقه جغرافیایی محل نگهداری زنبق.

 

بهترین زمان تقسیم و کاشت ریزومهای زنبق‌های ژاپنی و سیبری در اوایل بهار است قبل از اینکه رشد شروع شود اگرچه در اواخر تابستان نیز می‌توان نسبت به تقسیم ریزوم و تکثیر آنان اقدام کرد اما استقرار گیاهان جدید کمی مشکل‌تر صورت می‌گیرد.

 

حدود یک سوم از طول برگ‌ها باقی بگذارید و بقیه را قطع کنید و سپس می‌توان ریزومها را از خاک در آورد. ریزومها را می‌توان تقسیم کرد. زمان کاشت زنبق در گلدان در بهار توصیه شده است برای کاشت ریزومها گودالی به قطر ۳۰ سانتیمتر و عمق ۱۰ سانتیمتر کافی است.

 

لزومی به کاشت عمیق ریزومهای این گیاه نیست و قسمتی از آنها می‌توانند در سطح خاک قرار گرفته دیده شوند. اما در مورد زنبق‌های پیاز دار وضعیت متفاوت است به گونه‌ای باید کاشته شوند که حتماً در خاک مدفون شده و مشاهده نشوند. مثلاً محبوب‌ترین نوع زنبق‌های پیاز دار یعنی Dutch iris یا زنبق هلندی در عمق ۱۰ سانتیمتری کاشته می‌شوند و بین پیازها نیز حدود ۷ سانت فاصله در نظر گرفته می‌شود. همچنین در مورد سایر زنبق‌های پیاز دار نیز باید گفت که عمق کاشت پیاز آنان بین ۷ الی ۱۰ سانتیمتر است.

 

زمان کاشت پیازها نیز در پاییز است البته در مکانهایی که سرمای زمستان در آن کمتر از حدود ۱۲- درجه سانتی‌گراد نمی‌شود. با این وجود معمولاً اگر پیاز زنبق‌ها در بهار کاشته شود معمولاً سیستم ریشه‌ای عمیق و گلدهی مناسبی نیز نخواهد داشت و فصل پاییز برای کاشت آنان مناسب‌تر است بنابراین اگر در مکانی سرد زندگی می‌کنید که هوا در طی پاییز و زمستان بسیار سرد می‌شود بهتر است که پیازها را بکارید اما تمهیداتی بکار برید که پیازها از سرمازدگی در امان بمانند.

Iris

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

نویسنده: باغ سبز
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

 

1 دیدگاه برای “آموزش کاشت و تکثیر گل زنبق

  1. افشار گفته:

    بنام خالق زیبایی ها ، عمرتان دراز وعزتتان پایدار درمورد زنبق استفاده کردم مفید ب د ممنون.
    در حقم لطفی کنید درصورت داشتن ریزم زنبق مطلع ام فرمائید.

دیدگاه‌ها بسته شده است.