آموزش گرده افشانی و تولید بذر کاکتوس

آموزش گرده افشانی و تولید بذر کاکتوس

آموزش گرده افشانی و تولید بذر کاکتوس: در مورد گرده افشانی کاکتوس‌ها مقالات زیادی در سایت میهن کاکتوس قرار داده شده است ولی به دلیل اهمیت موضوع گرده افشانی کاکتوس‌ها بر این شدیم یک بار دیگه این بحث را توضیح بدهیم.

 

برای تولید بذر از کاکتوس‌ها نیاز به گرده افشانی است مانند اکثر درختان و گیاهان البته بعضی از کاکتوس‌ها تک پایه هستند و خود به خود بدون گرده افشانی بذر تولید می‌کنند مانند اکثر مامیلاریاها یا ملو کاکتوس‌ها ولی ۹۰ درصد کاکتوس‌ها جفت پایه بوده و برای تولید میوه و بذر نیاز به گرده افشانی دارند.

 

مراحل گرده افشانی کاکتوس‌ها جهت تولید بذر:
برای گرده افشانی باید چند کاکتوس از یک واریته گل داشته باشند تا بتوانید اقدام به گرده افشانی کنید. مثلاً شما نمی‌توانید یک کاکتوس آسترفیتوم را با یک کاکتوس فرو گرده افشانی کنید در این حالت بذر تولید نخواهد شد. شما باید همزمان دو آستروفیتوم داشته باشید که دارای گل باشند تا بتوانید باهم گرده افشانی کنید.

 

پس از انتخاب کاکتوس‌های مورد نظر باید گرده‌های گل‌ها را از پرچم برداشته و به کلاله گل دیگر بزنید. برای این کار می‌توانید از قلم موهای کوچک استفاده کنید. مانند تصاویر زیر گرده‌های یک گل از نوع خود را به آرامی برداشته و به کلاله گل‌های کاکتوس دیگر از همان خانواده بزنید. در تصویر زیر کلاله‌ها قرمز رنگ هستند. پرچم  بعضی کاکتوس‌ها مانند ژیمینوها، چند روز پس از شکوفایی گل‌ها مشاهده می‌شود.

 

 

گرده افشانی کاکتوس

گرده افشانی کاکتوس

گرده افشانی کاکتوس

برای گرده افشانی برخی از کاکتوس‌ها مانند آستریاس ها و آستروفیتوم ها فرصت کمی دارید و گل‌ها معمولاً چند ساعت در روز اول و چند ساعت در روز دوم باز می‌شوند. ولی در بعضی از کاکتوس‌ها مانند ژیمینوها چند روزی برای گرده افشانی فرصت هست.

 

چند روز بعد از گرده افشانی، گل‌های کاکتوس‌ها شروع به پژمرده شدن می‌کنند و برای تشکیل بذر آماده می‌شوند. مانند تصویر زیر:

تشکیل کپسول بذر بستگی به نوع کاکتوس دارد ممکن است از چند روز تا چند ماه زمان ببرد. پس از رسیدن کپسول‌های بذر می‌توانید آنها را برداشت کنید و آماده کشت کنید. در برخی از کاکتوس‌ها کپسول‌ها پس از رسیدن ترک برمی‌دارند و در بعضی دیگر به رنگ قرمز دیده می‌شود.

بذرهای برداشتی را در بسیاری از گونه‌های کاکتوس بلافاصله پس از برداشت نمی‌توانید کشت کنید و باید در حدود دو ماه در دمای ۲-۵ درجه (دمای یخچال) نگهداری کنید تا بذرها آماده کاشت شوند. ولی در برخی از کاکتوس‌ها مانند آستریاس ها و استروفیتوم ها نیاز به طی دوره سرما نیست و بلافاصله پس از برداشت بذرها را می‌توانید بکارید. برای آموزش کاشت بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

پیشنهاد خرید

53 دیدگاه برای “آموزش گرده افشانی و تولید بذر کاکتوس

 1. سید مهدی گفته:

  سلام
  ایا گرده افشانی و تولید بذر در منزل به همین روشی که گفتید کار ساده ایست یا اینکه نیاز به تجربه دارد؟
  تشکر از سایت بی نظیرتون

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون از شما، بله به همین صورت که در مقاله ذکر شده راحت هست ومیتونید در منزل هم انجام بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام اکثر کاکتوس ها جفت پایه هستند ولی بعضی از گونه ها مانند فرالیا و ملو نیازی به گرده افشانی ندارند.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، با یک پنس تمیز وضدعفونی شده گردهای گل رو جدا کنید وداخل یک محفظه کوچک بریزید ودربش رو ببندید وداخل یخچال نگهداری کنید. تا یک هفته میتونید نگهدارید ولی هر چه زودتر استفاده بشه بهتر هست چون خاصیتشون از بین میره وگیاه بارور نخواهد شد.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تک پایه یعنی خود گرد افشان هست ونیازی به گردافشانی نداره جفت پایه یعنی باید بصورت دستی ویا بوسیله حشرات ویا باد گرد افشانی انجام بشه ودو گیاه وجود داشته باشه یعنی از یک گیاه مادری نباشند در غیر این صورت بذر تولید نخواهد شد.

دیدگاه‌ها بسته شده است.