چگونه ساکولنت های شادابی داشته باشیم؟

چگونه ساکولنتهای شادابی داشته باشیم؟

چگونه ساکولنتهای شادابی داشته باشیم؟ عموماً شنیده‌اید که برای حفظ شادابی، طراوت و رشد خوب یک گیاه برگ‌دار معمولی، شما باید خاک را مرطوب نگه دارید. ولی باید بدانید در مواجهه با گیاهان مکمل، مقررات مختلفی اعمال می‌شود. ساکولنتها از جمله گیاهانی هستند که آب اضافی را در برگ‌ها و ساقه ی خود نگه می‌دارند تا بتوانند در روزهای بی آبی و کم بارش از آن استفاده کنند. اگر شما در آبیاری این گیاهان زیاده روی کرده، سخاوتمند باشید و خاک را کاملاً غرقاب کنید، گیاه طبق عادت آب اضافی را انبار کرده و بافت‌های ذخیره آب خود را پر می‌کند در چنین مواقعی برگ‌ها و ساقه نفخ کرده و می‌تواند بافت گیاه از هم باز شود (شکاف و ترک خوردگی در ساقه و برگ‌ها).

 

در آبیاری زیاد و مداوم خاک برای مدت طولانی خیس می‌ماند و مانع از رسیدن هوا به ریشه‌ها شده و خفگی اتفاق می افتد، تداوم این حالت باعث ایجاد پوسیدگی نرم و مرگ گیاه می‌شود. به گفته متخصص باغبانی شوونسی از دانشگاه کلمسون علت اصلی مرگ و میر گیاهان گلدانی آبیاری بیش از حد است و این امر مخصوصاً برای ساکولنتها صادق است. شما معمولاً می‌توانید یک ساکولنت ناسالم را از روی برگ‌های چروکیده و ساقه جمع شده از گیاه سالم تشخیص دهید.

 

 

هنگام مواجهه با ساکولنتی که دچار چروکیدگی در برگ و ساقه شده در اولین اقدام آبیاری را کاهش دهید و ببینید گیاه به این تغییر حالت واکنش نشان می‌دهد. هنگامی که ریشه‌های ساکولنت از خاک بسیار مرطوب می‌میرند، گیاه مانند ساکولنتهایی که از آبیاری کم رنج برده و چروکیده شده با برگ‌های کوچک و ضعیف و بدون رشد جدید به نظر می‌رسد، در واقع ساکولنت آب نیاز دارد اما ریشه سالم و فعالی برای جذب آب ندارد در این هنگام ما هر قدر به گیاه آب بدهیم بی اثر بوده و قطره‌ای جذب نمی‌شود.

 

در دومین اقدام گیاه را از خاک درآورده و ریشه‌ها را بررسی کنید، اگر ریشه‌ها زنده و سالم هستند و خاک بسیار خشک است به نحوی که ذرات تشکیل دهنده به هم فشرده شده و آب آبیاری بدون اینکه خاک را خیس کند به سرعت از زهکشی خارج می‌شود، گلدان ساکولنت را در ظرف بزرگ‌تر پر از آب گذاشته و اجازه دهید تا خاک آب مورد نیاز را از حفره‌های انتهایی گلدان دریافت کند. اما اگر حین بررسی متوجه شدید که خاک گلدان مرطوب است و ریشه‌ها مرده‌اند گیاه شما در معرض مشکل است.

 

 

درمان ساکولنت اور دوز شده:
اگر ساکولنت شما دچار پوسیدگی ریشه شده می‌توانید با حذف ریشه‌های آسیب دیده و مرده و نگه داشتن ریشه‌های منحصراً سفید و کاشت گیاه در بستری استریل آن را احیا کنید. اما اگر ریشه پوسیده و این آلودگی تا ساقه هم رسیده است تنها راه برای احیا گیاه قلمه گیری از قسمت‌های سالم است، با کمک یک وسیله برش استریل قلمه‌های سالم را کات کنید آنها را در جایی که نور محیطی و تهویه و گردش هوا بسیار خوب وجود دارد نگهداری کنید تا محل برش پینه ببندد بعد پینه بستن گیاه را در گلدان جدید با خاک استریل کاشته و تمام مواد آلوده را از بین ببرید ابزار باغبانی و محل نگهداری گیاه را کاملاً ضدعفونی کنید.

 

 

آبیاری صحیح ساکولنت ها:
اگر آبیاری را با توجه به نیاز گیاهتان انجام دهید هیچ گاه دچار مشکل اوردوز نمی‌شوید. به چرخه رشد گیاه توجه کنید تا به نیاز آبی آن پی ببرید. هنگامی که ساکولنتها در حال رشد فعال هستند آنها را باید به طور منظم و سیراب آبیاری کرد. در فصول استراحت آبیاری را محدود کرده و فواصل آن را طولانی کنید فقط برای جلوگیری از خشک شدن ریشه در حد مرطوب کردن بستر خاک را آبیاری کنید ساکولنتها وقتی در خواب هستند از آب زیاد استفاده نمی‌کنند و خاک باید خشک باشد.

 

 

بیشتر ساکولنتها در بهار و تابستان رشد می‌کنند اما تعداد کمی از آنها رشد زمستانه با استراحت در تابستان دارند. در فصول رشد فعال لایه‌های بالایی خاک بر اثر جریان مستقیم هوا، نور، دما و… زودتر از لایه‌های دیگر خاک خشک می‌شود با مشاهده خشکی سطح خاک فوراً اقدام به آبیاری نکنید، در این مواقع انگشت خود را در خاک فرو برده و چک کنید که خاک تا دو سانتی خشک یا مرطوب است اگر احساس رطوبت نکردید خاک را آبیاری کنید. در فصول استراحت خاک گلدان باید تا نیمه خشک و بدون رطوبت باشد.

 

 

اگر شک دارید که خاک رطوبت کافی دارد یا نه پیشنهاد می‌کنیم که آن را آبیاری نکنید و تا خشکی کامل صبر کنید. ساکولنت شما با توجه به ذخیره آبی می‌تواند خشکی را تحمل کند اما اگر شما آن را آبیاری کنید، نمی‌توانید آب اضافی را از بافت گیاه بیرون بیاورید. اگر در تعیین زمان آبیاری ساکولنت دچار مشکل هستید از خاک‌های سبک یا خاک کاکتوس با مخلوط کمپوست برای کاشت این گیاه استفاده کنید این خاک‌ها آب اضافی را به سرعت عبور داده و مشکل مانده آبی ندارید. گلدان را متناسب با سایز گیاهتان انتخاب و سالانه آن را فقط با یک سایز بزرگ‌تر تعویض کنید. انتخاب گلدان بزرگ می‌طلبد که شما خاک زیادی هم در آن بریزید و انباشت خاک زیاد باعث جذب آب زیاد و خیسی طولانی مدت خاک و پوسیدگی ریشه می‌شود.
برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
30 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها