آسیب جوندگان و پرندگان به کاکتوس‌ ها

آسیب جوندگان و پرندگان به کاکتوس‌ها

آسیب جوندگان و پرندگان به کاکتوس‌ها: شاید برای شما هم پیش آمده که روی بدنه کاکتوس خود آثاری از خوردگی مشاهده کرده باشید و برایتان سؤال پیش آمده باشد که کار چه حیوانی است؟؟ البته آسیب جوندگان و پرندگان چیزی است که معمولاً برای گیاهان خارج از منزل اتفاق می افتد. خسارت ناشی از جوندگان و سایر حیوانات بزرگ‌تر از آسیب پرندگان به نظر می‌رسد و آسیب پرندگان کمی کمتر آشکار است.

 

از آنجایی که پرندگان با نوک خود و در حالت پرواز یا با بال زدن نزدیک در کنار گیاه (نه نشستن بر رویی بدنه)به آن حمله می‌کنند قسمت آسیب دیده کوچک است و حین حمله پرندگان هم تکه‌های خیلی کوچک از گیاه روی خاک می‌ریزد.

حمله پرندگان بیشتر شبیه حالتی است که خود شخص کاکتوس را خرد کرده و قسمت‌هایی از بدنه در اثر این قلمه گیری خرد شده و در اطراف ریخته باشد. اما خوردگی توسط جوندگان و خزندگان در حجم بزرگ انجام می‌شود چون خزندگان روی بدنه گیاه مستقر شده و شروع به خوردن بدنه می‌کنند.

به نظر می‌رسد که در حمله پرندگان و خزندگان تیغ‌ها و آرئولهای کاکتوس به اندازه‌ای که انتظار می‌رود بازدارنده نیست که بتواند از حمله آنها جلوگیری کند.

در بعضی حملات خزندگان به خصوص وقتی گیاه کوچک است ممکن است کل گیاه یک شبه ناپدید شود. گیاهان بزرگ‌تر شاید بتوانند بعد آسیب با این ضعف مقابله کرده و تولید پاجوش کند اما گیاهان کوچک و ضعیف از بین می‌رود.

چگونه از گیاه در مقابل حمله پرندگان و خزندگان و جوندگان محافظت کنیم؟
هنگامی که خزندگان و جوندگان به یک منطقه حمله می‌کنند تا زمانی که گیاهی برای خوردن باشد آنجا را ترک نمی‌کنند برای همین آسیبی که به گیاهان می‌زنند بسیار وسیع بوده و در مواردی باعث نابودی کل گیاهان می‌شود، اما پرندگان از یک منطقه به سمت دیگر حرکت می‌کنند و معمولاً حملات پراکنده و جداگانه دارند.

 

از همه مهم‌تر اینکه پرندگان عموماً در روز و بیشتر صبح زود دنبال غذا هستند و با کوچک‌ترین صدا یا حتی وزش بادی فرار کرده و آسیب بزرگی به بدنه نمی‌زنند. اما بیشتر خزندگان و جوندگان شب شکار بوده و عمده فعالیت خود را در تاریکی و سکوت شب انجام می‌دهند از این‌رو بدون مزاحم به خوردن ادامه داده و آسیب گسترده‌ای به بدنه وارد می‌کنند.

 

برای دور کردن پرندگان می‌توان روی بدنه گیاه را با توری نازک پارچه‌ای پوشاند این یک روش آسان و غیر کشنده برای جلوگیری از آسیب است اما تصویر نازیبایی ایجاد می‌کند.

 

بهترین روش این است که روی گیاهان با فاصله مناسب شید بکشیم این کار از حمله پرندگان جلوگیری می‌کند.

برای جوندگان و خزندگان بهترین راه استفاده از سموم است اما این کار را با احتیاط انجام دهید. از سموم سیستمیک استفاده کنید تا حین خوردن گیاه وارد دستگاه گوارش خزنده شده و آن را غیر فعال کند. تله موش هم می‌تواند گزینه خوبی باشد. سعی کنید بدون کشتن حیوانات فقط آنها را به نحوی از اطراف گل‌های خود دور کنید.

برای دور کردن حلزون و راب بهترین روش استفاده از طعمه مخصوص است. ریختن سوین و لیندین هم پای گیاه می‌تواند تا حدودی در از بین بردن خزندگان مؤثر باشد. واضح است که شما نمی‌توانید کاری برای گیاهانی که آسیب دیده انجام دهید فقط می‌توانید برای جلوگیری از آسیب‌های آینده مبارزه کنید.

نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
73 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها