آفتاب سوختگی گیاهان راه‌های مقابله با آن

آفتاب سوختگی گیاهان راه‌های مقابله با آن

آفتاب سوختگی گیاهان راه‌های مقابله با آن: آیا میدانید که گیاهان و درختان نیز مانند انسان‌ها می‌توانند دچار آفتاب سوختگی شوند؟ آفتاب سوختگی در گیاهان خیلی شبیه آفتاب سوختگی در انسان است در این عارضه خورشید به لایه بیرونی پوست یک گیاه آسیب میزند. خورشید در برگها،ساقه‌ها و تنه‌هایی که در معرض نور مستقیم و قوی قرار دارند می‌تواند ضایعات یا نقاط آسیب دیده ایجاد کند این نقاط آسیب دیده می‌تواند بیماری را وارد سیستم دفاعی گیاه کند. آفتاب سوختگی می‌تواند باعث ایجاد گلهای غیر جذاب در گیاهان و میوه‌های مضر که پوسیدگی یا رشد ندارند شود.

 

آفتاب سوختگی چیست؟
هنگامی که یک گیاه برای مدت طولانی در معرض نور زیاد و مستقیم خورشید قرار می‌گیرد بخش‌های نرم‌تر گیاه می‌توانند در اثر تابش شدید آفتاب آسیب ببیند. این باعث می‌شود لکه‌های قهوه‌ای خشک بر روی برگ، ساقه، و تنه جوان گیاهان و میوه‌هایی که پوسیدگی یا بیماری را دریافت می‌کند ظاهر شود.

 

نور زیاد خورشید اغلب در گیاهان جوان مانند سیب، انواع توت‌ها و انگور، گوجه فرنگی، صیفی جات و گیاهان زینتی،کاکتوس‌ها و …. زمانی بیشترین مشکلات را ایجاد می‌کند که هرس در زمان مناسب انجام نشود یا زمانی که گیاه جوان است تمام طول روز نور تند، مستقیم و زیاد دریافت کند.

 

نور خورشید اغلب در پاییز یا پاییز و زمستان به درختان جوان آسیب میزند زمانی که هوا به سرعت تغییر می‌کند. روزهای گرم با خورشید قوی سلولها را تشویق به فعالیت می‌کند تا در تنه گیاهان جوان رشد فعال را آغاز کنند اما شب‌های سرد دوباره آنها را خاموش و غیر فعال می‌کند. گیاهان با تنه‌های قوی می‌توانند در ماه‌های سرد به نور خورشید واکنش نشان نداده و دوران استراحت را طی کنند.

 

چگونه از آفتاب سوختگی جلوگیری کنیم؟
عارضه آفتاب سوختگی درمان ندارد و تنها راه پیشگیری است. پس از آسیب رسیدن به گیاه هیچ راهی برای بهبود عارضه وجود ندارد. گیاهان خود را در جایی قرار دهید که بعد از ظهر به اندازه کافی سایه باشد. مقدار مناسب از آب و کود را در فصل رشد فعال در اختیار آنها قرار داده و پاییز و زمستان اجازه دهید دوره رکود را تجربه کند.

 

هرس شاخه‌های اضافی و آسیب دیده را در زمان مناسب انجام داده و بعد هرس تمام شاخه‌ها و برگها را از اطراف گیاه جمع کنید. برای گیاهان جوان خود در ظهر سایه سستی ایجاد کنید تا تنه گیاه، برگ و میوه‌ها دچار آفتاب سوختگی نشود. جلوگیری از دریافت نور زیاد خورشید در گیاهان جوان کاری است که شما باید حتماً در پاییز انجام دهید.

 

برای گیاهان جوان در حجم کم شما می‌توانید تنه گیاه و شاخه‌ها را با نوارهای بسته بندی رنگی پوشش دهید پایان نوار را با وسیله‌ای که به تنه گیاه آسیب نرساند مهار کنید نوارهای پیچیده دور گیاه را تا اواسط فصل بهار بر روی گیاه نگهدارید.

 

برخی از باغبانان و تولیدکنندگان میوه رنگ کردن تنه درختان جوان را با رنگهای سفید غیر جاذب پیشنهاد می‌دهند این روش کار می‌کند اما برای چند سال رنگ روی بدنه می‌ماند و شما با درختی با تنه سفید مواجه هستید که طرحی نازیبا مخصوصاً در محوطه سازی ایجاد می‌کند.

 

گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها را به یک باره جلوی آفتاب قرار ندهید. به تدریج و کم کم باید به آفتاب عادت کنند. گیاهان را از اوایل بهار که آفتاب شدید نیست به نور آفتاب منتقل کنید.


نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
28 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها