بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ ها

بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها

بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها گیاهانی زیبا با سرسختی و مقاومت بالا هستند اما همین گیاهان هم می‌توانند با اسپورهای کوچک قارچی تهدید شوند. قارچ phyllosticta یکی از بیماری‌های قارچی است که بر روی کاکتوس‌ها مخصوصاً خانواده اپونتیا تأثیر می‌گذارد. علائم بیماری با phyllosticta در انجیر معابد بیشتر شایع است و گیاهان مبتلا به این بیماری در معرض آسیب‌های زیبایی از جمله زخم یا لکه سیاه در بدنه و پد هستند. بعضی از این اسپورهای قارچی و لکه‌های ایجاد شده توسط اسپور در مناطق مرطوب می‌توانند سال‌ها بر روی بدنه گیاه بمانند. اما خوشبختانه وقتی شرایط محیطی خشک و فاقد رطوبت می‌شود می‌توان با از بین بردن مناطق آسیب دیده گیاه را به میزان قابل توجهی بهبود داد.

 

علائم phyllosticta در اپونتیا:
نقاط و لکه‌های خشک به رنگ قهوه‌ای و گاها سیاهی که روی راکتهای اپونتیا ایجاد می‌شود یک بیماری قارچی است. که توسط اسپورهای کوچک phyllosticta ایجاد می‌شود. این اسپورها در بافت‌های سطحی گیاه اپونتیا نفوذ کرده به آن آسیب می‌رسانند. هیچ درمان توصیه شده‌ای برای قارچ phyllosticta وجود ندارد اما می‌توان با حذف قسمت‌های آلوده و جلوگیری از انتقال بیماری به بقیه گیاهان مانع گسترش آن شد.

 

در خانواده کاکتوسهای واریته های اپونتیا بیشتر تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند. این بیماری همچنین پوسیدگی خشک نامیده می‌شود زیرا لکه‌های ایجاد شده در اثر بیماری خشک و بسته بوده و مانند سایر حملات قارچی مایع یا بوی نامطبوعی از آنها خارج نمی‌شود. این بیماری با ضایعات دایره‌ای شکل و تیره رنگ تقریباً به رنگ سیاه که قطر آنها ۲ تا ۴ سانت است شروع می‌شود. ساختارهای کوچک تولید مثل در این بیماری رنگ تیره تولید می‌کنند و با آزاد کردن اسپور می‌تواند گیاهان دیگر را آلوده کند. با تغییر شرایط نگهداری مخصوصاً تغییرات دمایی به محیط گرم و خشک تولید اسپور متوقف می‌شود و می‌توان لکه‌ها را با جراحی از بدنه کاکتوس حذف کرد و مانع خسارت بیشتر به گیاه شد.

 

کنترل بیماری phyllosticta در کاکتوس:
در بیشتر موارد این بیماری از پدهای پایین تر که به زمین نزدیک است شروع شده و به ندرت نقطه رشد را مورد حمله قرار می‌دهد اما این بیماری مسری است و بیشترین آسیب را به گیاهان جوان وارد می‌کند اسپورهای قارچ از طریق باد و آب گسترش می‌یابند. بیماری در طول فصل بارانی فعال است زمانی که رطوبت به شدت بالا است. هنگامی که هوا به خشکی تغییر می‌کند قارچ غیر فعال شده از بافت گیاه خارج می‌شود. بافت‌های بسیار آسیب دیده می‌تواند ضایعات زیادی ایجاد کند راکتهای درگیر بیماری محل خوبی برای تجمع حشرات و سایر پاتوژنهای عامل یا ناقل بیماری و آلودگی است.

 

کارشناسان گیاه‌شناسی برای مبارزه با این بیماری هیچ گونه سم قارچ کشی را توصیه نمی‌کنند زیرا می‌توان با تغییر شرایط آب و هوایی به گرم و خشک اسپورها را غیر فعال کرد در واقع تداوم زندگی اسپورهای قارچی به رطوبت بالا وابسته است. علاوه بر این به نظر می‌رسد که این قارچ در بسیاری از موارد به گیاهان دیگر آسیب کمتری می‌رساند. بهترین راه برای درمان کاکتوس مبتلا به آلودگی حذف قسمت‌های آلوده است در مواردی که آلودگی بسیار پیشروی کرده حذف کامل پد ضروری است زیرا این پدهای آلوده می‌تواند عفونت را به بقیه گیاهان اطراف منتقل کند. زمانی که آلودگی فقط در حد یک یا دو لکه است جراحی و بیرون آوردن قسمت‌های آسیب دیده روی بدنه توصیه می‌شود. کمپوست کردن مواد گیاهی آلوده ممکن است اسپور قارچ را از بین نبرد بنابراین دور انداختن پدهای آلوده بهترین و مطمئن‌ترین راه برای حذف کامل آلودگی است.
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
بیماری قارچی phyllosticta کاکتوس‌ها
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
37 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها