معرفی کاکتوس ژمینو کالیسیوم مونوریل

معرفی کاکتوس ژمینو کالیسیوم مونوریل

معرفی کاکتوس ژمینو کالیسیوم مونوریل با نام علمی gymnocalycium monvillei و نام مترادف Echinocactus monvillei بومی آرژانتین استان کوردوبا و سن لوئیس است. در مراتع رشد می‌کند دامنه نسبتاً گسترده‌ای دارد و فراوان است. این گونه در ارتفاع ۵۰۰ تا ۲۷۰۰ متر از سطح دریا مشاهده می‌شود. در قدیم و بین مردم عامی با نام‌های کاملاً متفاوت و متغیری شناخته می‌شود. یک گیاه با نرخ رشد متوسط که به صورت انفرادی رشد کرده و در نهایت تشکیل توده‌های بزرگ می‌دهد.

 

ساقه گیاه کروی به رنگ سبز تیره یا سبز مایل به خاکستری که در مناطق بومی تا قطر ۲۰ سانتیمتر و ارتفاع ۸ سانتیمتر رشد می‌کند. گیاهانی که به شیوه پرورشی کاشت و نگهداری می‌شود می‌تواند تا ۳۰ سانتیمتر هم قطر بگیرد.

 

دارای ۱۰-۱۷ دنده و تیغ‌هایی که طول آنها به ۱۰ میلیمتر می‌رسد. تیغ‌های گیاه ضخیم کمی خمیده زرد با پایه‌های معمولی قرمز نارنجی اغلب شفاف دارای ۷-۱۲ عدد تیغ اما در گیاهان جوان معمولاً ۳-۵ عدد است که روی بدنه گیاه گسترده شده به رنگ زرد یا سفید مایل به قرمز طولانی‌ترین تیغ تا ۳ سانتیمتر می‌رسد.

 

جوانه گل تخم مرغی شکل کوتاه و گلوله‌ای،  پوشیده شده با گلبرگ‌های بیضوی، گل‌های گیاه قیفی شکل ۴-۸ سانتیمتر عرض به رنگ صورتی*سفید  صورتی مایل به قرمز این گیاه فصل تابستان و در سن ۵-۶ سالگی به گلدهی می‌رسد میوه‌های گیاه کروی یه رنگ سبز حاوی بذر که در زمان بلوغ (رسیدن بذور) زرد رنگ می‌شود دانه‌های گیاه به رنگ قهوه‌ای و کوچک با اندازه ۱ میلیمتر است.

 

شرایط نگهداری:
یک واریته از ژمینو با نرخ رشد متوسط که هیچ مشکلی در کشت ندارد به راحتی می‌توان این گیاه را در گلدان یا دیش گاردن و باغ‌های مینیاتوری کاشت نیاز به مراقبت زیاد و شرایط خاص نگهداری ندارد یک گونه گیاه تابستانی که نیازمند خاک سبک متخلخل و مکانی دور از تابش مستقیم نور است به خاطر فرم و نحوه قرار گیری تیغ‌ها که بدنه گیاه را محصور کرده مورد توجه علاقه‌مندان به گل و گیاه است.

 

خاک:
نیازمند بستر کشت شنی سبک متخلخل با زهکشی بالا که آب حاصل از آبیاری را به راحتی از خود عبور دهد خاک کاکتوس بستر مناسبی برای ژمینو مونویلی است.

 

آبیاری:
در فصول رشد فعال بهار و مخصوصاً تابستان به طور منظم و کافی گیاه را آبیاری کنید اجازه دهید بین دو آبیاری مانند اغلب کاکتوس‌ها خاک خشک شود آبیاری زیاد و مانده آبی در خاک باعث پوسیدگی ریشه می‌شود در زمستان آبیاری را محدود و متوقف و گلدان را در مکانی خشک منهای رطوبت محیطی نگهداری کنید.

 

کوددهی:
در بهار و مخصوصاً تابستان با کودهای پتاس بالا سه هفته یک‌بار گیاه را تغذیه کنید.

 

دما:
به شرط آبیاری منظم در تابستان گرما و دمای بالا را به راحتی دوام میاورد در زمستان این گیاه را از یخبندان و سرمای سخت محافظت کنید به شرط خشکی بستر و مدت کوتاه دمای ۵- را به راحتی تحمل می‌کند.

 

نور:از نور مستقیم و زیاد خورشید محافظت شود این گیاه مکان‌های سایه روشن با تهویه بالا می‌خواهد.

 

تکثیر: از طریق کاشت بذر می‌توان این کاکتوس را تکثیر کرد.

نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
16 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها