کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد

کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد
کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد: کاکتوس ژمینو اسپاگزینی یکی از گونه های زیبا و پر طرفدار کاکتوس‌ها است که دارای واریته های بسیار زیادی است. گونه Gymnocalycium spegazzinii var. unguispinum از گونه‌های تیغ کوتاه ژمینو اسپاگزینی ها است که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شده است.
دلیل نام‌گذاری به علت تکثیر و انتشار این گونه در ایران توسط یکی از کلکسیونرهای با سابقه به اسم آقای کیومرثی می‌باشد. نام علمی ژمینو کیومرثی Gymnocalycium spegazzinii var. unguispinum است. زیستگاه این گونه مناطق که ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا در کشور آرژانتین می‌باشد. کاکتوس کم رشدی است که در بهار و تابستان رشد می‌کند و دارای گل‌های صورتی می‌باشد.خاک:
خاک مناسب کاکتوس ژمینو کیومرثی باید دارای تخلخل بالایی باشد چون این گیاه بسیار مستعد پوسیدگی می‌باشد. معمولاً در خاک‌های تا حدودی اسیدی رشد بهتری خواهد داشت. می‌توانید از ماسه همراه با مقداری پیت ماس و کود گاوی کاملاً پوسیده و عاری از بیماری استفاده کنید.

 

آبیاری:
این کاکتوس به آبیاری منظم و کم احتیاج دارد که باید در فصل پاییز و زمستان مقدار آبیاری را کم کنید. در فصل رشد و گلدهی هفته‌ای یک مرتبه آبیاری کافی می‌باشد.

 

تکثیر:
ژمینو کیومرثی را می‌توانید از طریق بذر تکثیر کنید. برای آموزش کاشت بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

 

نور:
به نور کامل و فیلتر شده بخصوص در زمان رشد نیاز دارد. نور کافی باعث زیبایی دو چندان تیغ‌های این کاکتوس خواهد شد. در فصل تابستان از قرار دادن در معرض نور آفتاب شدید خودداری کنید.

 

بیماری و آفت‌ها:
آفت‌هایی مانند شپشک آرد آلود و کنه‌ها این کاکتوس را مورد هجوم قرار می‌دهند. همچنین مانند سایر کاکتوس‌ها این گونه هم در معرض پوسیدگی به وسیله بیماری‌های قارچی می‌باشد. خاک مناسب، آبیاری منظم و محیط نگهداری سالم می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قارچی جلوگیری کند.

کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد کاکتوسی که در ایران به ژمینو کیومرثی مشهور شد
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
20 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها