نکاتی مهم در مورد کاشت بذر گیاهان

نکاتی مهم در مورد کاشت بذر گیاهان
نکاتی مهم در مورد کاشت بذر گیاهان: یکی از بهترین روش های تکثیر گیاهان از طریق بذر می‌باشد. گیاهانی که به صورت عمده کشت می‌شوند از روش تکثیر به صورت بذر صورت می‌گیرند. بذر تمامی گیاهان در دسترس نمی‌باشد، برخی از گیاهان کمیاب بوده و گلدهی آن‌ها بسیار زمان بر و سخت می‌باشد و به همین علت یا بذر آن‌ها در بازار وجود نداشته یا بسیار کمیاب و از نظر قیمت مقرون به صرفه نمی‌باشند، اما بذر اکثر گیاهان در بازار موجود می‌باشد و امروزه با وجود فروشگاه‌های فراوان خرید آن‌ها بسیار کار آسانی شده است.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید بذر باید به آن توجه شود خرید بذر از یک فروشگاه معتبر و مورد اعتماد است که این فروشگاه باید قوه نامیه و درصد جوانه زنی بذر ها را تضمین کنند. پس دقت کنید فروشگاه‌هایی که بذر هارا به قیمت ارزان‌تر می‌فروشند ممکن است بذرهایی با کیفیت پایین‌تر و قوه نامیه پایین را به فروش برسانند، پس در انتخاب یک فروشگاه معتبر دقت کنید و سپس بذر ها را خریداری کنید.
بذرهایی که خریداری می‌کنید باید تازه و سالم باشند. بذرهای تازه را می‌توانید تا ۱ الی ۲ سال نگهداری کنید. برای نگهداری بذرها می‌توانید آن ها را در داخل جا تخم مرغی یخچال خانه نگهداری کنید.
نکته دیگری که باید به آن توجه شود خریداری بذری است که بتوانید آن را بکارید. برخی از بذرها در شرایط خاصی جوانه زنی می‌کنند و برای افراد مبتدی کاشت این‌گونه بذرها توصیه نمی‌شود چون کاشت آن‌ها کمی سخت می‌باشد. بسیاری از دوستان بذری را خریداری می‌کنند، آن را می‌کارند اما بعد از مدتی از جوانه نزدن بذرها گله می‌کنند و فروشگاه ها را نسبت به این قضیه مقصر می‌دانند. توصیه می‌کنیم قبل از خرید هر بذری از شرایط کاشت آن اطلاعاتی کسب کنید و سپس نسبت به کاشت آن اقدام کنید.
روش کاشت بذر هر گیاهی با گیاه دیگر تفاوت دارد و هرکدام شرایط خاصی را برای جوانه زنی احتیاج دارند.
پس برای کاشت هر بذری که اقدام می‌کنید قبل از خرید آن اطلاعاتی برای آن کسب کنید و آموزش ببینید.

بسیاری از دوستان سؤال می‌کنند که بذر ها را در چه فصلی می‌توانیم بکاریم؟ در جواب این سؤال می‌توان گفت که در تمامی فصل‌ها می‌توان بذرها را کاشت. شما در هر فصلی از سال که بتوانید شرایط دمایی مناسب و نور مناسب برای این کار را فراهم کنید می‌توانید بذر ها را بکارید. امروزه در گلخانه‌ها شرایط آب و هوایی مناسب در هر فصلی را برای گیاهان فراهم میکنند و گیاهان را از طریق بذر تکثیر می‌کنند. شما هم می‌توانید بذرها را در خانه با رعایت نکات و فراهم کردن شرایط مورد نیاز، بکارید.

نکته دیگر در مورد کاشت بذر این است که برخی بذرها درشت بوده و برخی ریز و سایز همه بذرها یکی نمی‌باشد. بهتر است بذرهای درشت را یک الی دو روز قبل از کاشت در آب ولرم قرار دهید تا پوسته سخت آن کمی نرم شود و کیفیت جوانه زنی بیشتر شود. برای کاشت بذرهای درشت بهتر است روی آن‌ها کمی خاک بریزید. ریختن یک لایه خاک نازک به اندازه یک لایه ۳ میلی متری می‌تواند در جوانه زنی این گونه بذرها کمک کند. بذرهای ریزتر نیاز به خیس خوردن ندارند و در سطح خاک قرار می‌گیرند و به هیچ عنوان روی آن‌ها خاک نریزید. البته همه بذرهای درشت نیز ریختن خاک روی آن‌ها درست نیست و شما باید قبل از خرید بذر درباره آن پرس‌وجو کنید.
یکی از عمده‌ترین دلیل عدم جوانه زنی بذرها بیماری‌هایی است که در بستر کشت صورت می‌گیرد. مهم‌ترین و شایع‌ترین این بیماری‌ها، بیماری‌های قارچی هستند. حتماً قبل از کاشت بذر تمامی لوازم و ظروف را به خوبی بشورید و ضد عفونی کنید تا از این بیماری جلوگیری شود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای کاشت بذر باید صورت بگیرد استفاده از پودرهای قارچ کش برای بستر می‌باشد. می‌توانید از پودرهای قارچ کش مانکوزب، کاپیتان و کاربندازیم استفاده کنید. البته برندهای زیادی وجود دارند برای این کار ولی این سه برند از معروف‌ترین آن‌ها هستند. طبق روش توصیه شده توسط شرکت سازنده پودرها را در آب حل کنید و بستر را با آن ضد عفونی کنید.
یک نکته مهم دیگر خرید خاک پاکیزه و استرلیزه می‌باشد. برخی فروشگاه‌ها خاک‌هایی را به صورت فله‌ای و باز می‌فروشند، تا حد امکان سعی کنید از خرید این‌گونه خاک‌ها اجتناب کنید. حشره‌هایی هستند که درون این خاک‌ها تخم گذاری می‌کنند و هنگام کاشت بذرها این تخم‌ها متولد شده و حشرات از جوانه‌های بذرهای شما تغذیه می‌کنند ک باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود. سعی کنید خاک‌های بسته بندی شده را خریداری کنید و حتماً قبل از خرید چک کنید که بسته بندی آن‌ها پارگی نداشته باشد و سالم باشد. روش‌هایی نیز برای از بین بردن تخم حشرات وجود دارد که در مقاله‌های دیگر توضیح مختصری راجب آنها خواهیم داد.
اگر شما تجربه‌ای در مورد کاشت بذر دارید می‌توانید در قسمت نظرات ذکر کنید تا ما و دوستان بتوانیم از تجربه‌های مفید شما استفاده کنیم.
نکاتی مهم در مورد کاشت بذر گیاهان نکاتی مهم در مورد کاشت بذر گیاهان نکاتی مهم در مورد کاشت بذر گیاهان
نویسنده: محمد نورعلی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

مطالب مرتبط
20 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها